WuU, vagyis Warm-up Udvar néven akusztikus zenei sorozat indul ma, június 28-án az Esernyősben. Az akusztikus koncertsorozatról Petrovits Ákos művészeti vezetővel beszélgettünk.
A fiatal zenészek miért épp egy bérház udvarán koncerteznek?
Ez egy varázslatos belső udvar a Fő tér sarkában, egy igazi óbudai, gangos házban, amit sikerült újjáéleszteni. Itt működik az Esernyős, van kávézónk, rendezvénytereink, galériánk és coworking irodánk, de most már klasszikus belső udvarunk is. A felújítással mészkőburkolatot, térbútorokat és udvari világítást kapott, miközben az itt kinőtt három fa is érintetlen maradt. Még fontosabb, hogy a műemléki jellegű rekonstrukció mellett fiatalos, impozáns tér született, ami olyan barátságos és meghitt, hogy muszáj volt valami különleges zenei programot ideszerveznünk.
Eddig is a zene adta az Esernyős gerincét, mi most az újdonság?
Mindig is a zenére és a kortárs képzőművészetre fektetjük a hangsúlyt, hogy megszólítsuk a saját közönségünket. Az Esernyős Live egész évben fiatal zenészeket mutat be, valahonnan a smooth-jazz határvidékéről. Az Esernyős mellett mi működtetjük a Budapest legkisebb kávézójaként emlegetett Gázlámpa Kioszkot is, ahol szabadtéri minikoncertek vannak nyáron. De hiába érdekesek ezek a sorozatok, valahogy inkább azt erősítik, ami miatt szeretünk kávéházba járni. De most teszünk egy lépést a valódi koncertélmény felé. Nagyobb közönséget tudunk befogadni, de közben megtartjuk a bensőséges hangulatot, ráadásul különleges zenei hangzásokat kínálunk elképesztően tehetséges alkotókkal, akik most akár egy szál gitárral is megmutatkozhatnak.
Nagyon impozáns a névsor. Többen az idei Nagyszínpad döntesei.
Igen, de mivel mi új koncerthelyszínként jelenünk meg, muszáj egy picit mást kínálnunk a zenészeknek is. Minden zenei helynek valahol kutyakötelessége új inspirációkat adni. Nem bekerülni segítünk a zenei életbe, hanem árnyalni a tehetséget. Ebben az izgalmas térben meg lehet mutatni olyat, amit egy nagyobb helyen, nagyobb elvárásokkal szemben nem igazán lehetne. Szeretnénk minőségi és élvezhető koncertélményt adni a zenészeknek is, nemcsak a közönségnek. Olyan fiatal, de már nem szárnyukat próbálgató, hanem sokat koncertező zenészeket hívunk meg, akik most a zenekaruk nélkül szólóban léphetnek fel, mint többek közt Ian O’sullivan, Bérczesi Robi vagy Nové Soma, továbbá a The Papayazz, amiben Zentai Márk és Szeifert Bálint zenél, de másképp, mint a Mörkben. Vagy akár a zenekar is jöhet, de akusztikra hangolva, mint mondjuk Telma Lincoln & Minimyst. Izgalmas lesz már a nyitóbuli, ahol Szabó Benedek és Sallai László lép fel, hiszen ők mindketten saját zenekart visznek, most viszont egymás után szólóznak.
Koraesti koncerteket terveztek: biztos így lehet felkerülni a koncerthelyek palettájára?
A programot Benedetti Péter zenei szervezővel állítottuk össze. Ő amúgy is szívesen mozog itt Óbudán, rendszeresen jár hozzánk kávézni, és amikor elkezdtünk tervezgetni tudtuk, hogy vannak határaink. Na ezekből próbáltunk előnyt kovácsolni. Először is itt van a szomszédban a Kobuci Kert több száz fős befogadóképességgel, neves zenei fellépők koncertjeivel, amikre fél Budapest jár. Vagy az Óbudai Nyár keretében fellépnek idén olyan nevek, mint Matt Bianco, aki bőven meg fogja tölteni a Fő teret. Ezekkel nem tudunk, de nem is akarunk versenyezni, inkább rájuk csatlakozunk. Koraesti kezdéssel pont a nagykoncertek előtt véget ér a mi programunk, megtörtént a warm-up, jöhet a nagyobb zene. Mi amúgy is reggel nyitunk, kávézót és bisztrót kínálunk, de nem vagyunk hajnalig nyitva tartó szórakozóhely. Az a célunk, hogy ha nem is egyező, de hasonló válogatással átjárásokat biztosítsunk. Ugyanígy az átjárást segítjük a felkapott belvárosi helyszínek felé: aki Óbudáról indul bulizni, nálunk bemelegíthet és mehet tovább, akinek pedig már elege van a belső kerületek zsúfolt koncertjeiből, felpattan a HÉV-re és a Margit-hídtól három megállónyira talál nálunk egy levegősebb helyszínt, de ugyanolyan nívós zenével. Júliusban szerdánként, augusztusban már szerdán és pénteken. Jövő nyáron pedig már tovább lehet lépni.
Már megvannak a hosszútávú célok is?
Egyelőre a célok közül a minőségi, akusztikus és élvezetes koncertek a legfontosabbak itt Óbudán. Ebben remek partnerre találtunk a Cseh Tamás Programban, mert ahogy gyűltek a fellépők, láttuk, hogy közülük a legtöbben a CSTP támogatásával indultak. Nem pályáztunk, tehát anyagi támogatást nem kaptunk a CSTP-től, de szakmai partnerként azonnal mellénk álltak, és terveink szerint sikerül ezt a partnerséget tovább bővíteni. De most a koncertek a legfontosabbak, mert ha tényleg minőséget képviselünk és kellően érdekesek leszünk koncerthelyszínként, akkor letettük az alapokat, lesz egy visszatérő közönségünk és fellépői bázisunk, akik jövőre már nagyobb kihívások elé állíthatják az Esernyőst. És jó lenne, ha minél többen élményekkel térnének haza, és amikor évek múlva egy baráti társaságban felvetődik, ki mit csinált 2017 nyarán, azt mondhassák: WuU, de jó nyár volt!
AWuU-ról, és az Esernyős nyári programjairól a Kultúrpart rádióműsorában is beszélgettünk: