Aki akár a Sziget miatt, akár más okból látogat el a III. kerületbe, az jól teszi, ha felkészül egy kicsit, mivel a városrész elképesztő kincseket rejteget. Most számba veszünk néhányat!
Óbuda különleges hely, ahol a történelmi emlékek és a ma látnivalói egyaránt helyet találnak. Csaknem kétezer éve épült fel itt Aquincum a Római Birodalom határvidékén. Hadrianus császár Pannónia kormányzójaként indította el innen a karrierjét, palotája valahol ott lehetett, ahol most Közép-Európa egyik legnagyobb zenei fesztiválja kezdi meg a 25. évadát.
A helyi kalandozást érdemes az Esernyősből indítani. Itt működik az a turisztikai infópont, ahol naprakész szórakozási, kulturális vagy sportolási programlehetőségekről lehet tájékozódni és különböző ingyenes kiadványokat, térképeket beszerezni. Javasolt előre megtervezni a túrát, hiszen a III. kerület Budapest egyik legnagyobb városrésze, csak strandfürdőből minimum négy, múzeumból pedig legalább egy tucat várja a kikapcsolódni vágyókat, nem is beszélve a Promenád gasztro élményeiről.
Óbuda-Békásmegyer rengeteg izgalmas, felfedeznivaló apró csodával szolgál. Ha önálló település lenne, akkor lélekszámát tekintve a hatodik helyet foglalná el a hazai városok rangsorában, ehhez mérten számos egyedi látnivalót rejteget. Néhányat mi is számba vettünk, hogy legalább ízelítőt adjunk mindarról, amit semmiképpen nem szabad kihagynia senkinek, aki Óbudára látogat augusztusban:
A császár, aki divatba hozta a szakállat
Kezdjük mindjárt az egész évben zajló, Hadrianus császárrá válásának 1900. évfordulója alkalmából rendezett kiállítás- és rendezvénysorozattal, amelynek egyik elemeként megtekinthetjük az imperátor fából készített fejszobrát. A több mint három méter magas és közel fél tonnás alkotást a Hello Wood csoport készítette: egy korabeli márványszobrot szkenneltek be 3D-ben, aztán CNC-vel kivágták az egészet rétegelt lemezből.
Budapest legkisebb kávézója
A mini pavilon az Árpád-híd budai lábánál megbújó macskaköves piazza ékköve. A közel 100 éves ipari műemléket mindenkinek látnia kell, aki fel akarja fedezni a világháborúk előtti Budapest világát. Az egykori gázátadó állomásból kialakított egyszemélyes vendéglátóhely hűtött italokkal, olasz, főzött fagylalttal és kávékülönlegességekkel várja látogatóit. Az egyedi arányokkal összeállított 42-es pörkölésben megtalálhatóak Brazília, Ruanda és Etiópia kávétermésének válogatott ízei, és csak ezen a 4 négyzetméteren készítik Magyarországon. A kávézócska izgalmas része a bűvészdobozhoz hasonlítható pince, amelyre azért van szüksége az egy fős személyzetnek lába alatt, mert a szűk pultban nincs elég hely a söröshordók, felszerelések tárolására, ám ebben a kompakt alsó térből minden egy pillanat alatt a teraszra varázsolható.
Zene, zene, zene
Ha valaki saját füleivel akarja megtapasztalni Óbuda zenei keresztmetszetét, akkor minimum három helyszínt muszáj célba vennie. A Sziget Fesztivál idején kétségkívül a legtöbben zarándokolnak el a III. kerületbe, de mára a Zichy-kastély árnyas fái alatt üzemelő kerthelyiség, a Kobuci is Budapest egyik kultikus koncerthelyévé nőtte ki magát. És vannak feltörekvő zenei helyszínek is, köztük például a Warm-up Udvar, ahol fiatal hazai előadók akusztikus felállásban várnak mindenkit, aki minőségi szórakozásra vágyik egy nyugisabb, barátságosabb helyen.
Kétkeréken
A biciklizés szerelmesei is találhatnak maguknak elfoglaltságot, hiszen egyenesen Óbudán át vezet az EuroVelo6 bicikliút, amely az Atlanti óceánt köti össze a Fekete tengerrel. Persze ennél szerényebb túrákra is érdemes kiindulási pontnak választani a Fő teret, már csak a helyi bringakölcsönzési lehetőségek miatt, amelyhez még lefogyasztható kávékupon is jár! Egy biztos: aki nem ismeri még Óbudát, ne hagyja ki a III. kerületi barangolásokat.