Ötödszörre rendezik meg szeptember 26. és október 3. között a BODY.RADICAL Nemzetközi Előadóművészeti Biennálét, ahol a távol-keleti tánc- és performanszkultúra nagyjai lépnek fel.
A 2009-ben Butoh Fesztiválként indult program, ma a régió legjelentősebb, az ázsiai kortárs non-verbális előadóművészeteket bemutató, a két kontinens közötti művészeti együttműködéseknek teret adó programmá nőtte ki magát.
A biennálé szervezőjének, az Érintéspont Művészeti Alapítványnak és igazgatójának, Bataritának kiemelt célja, hogy Magyarországon és lehetőség szerint a régióban is bemutassa a Távol-keleti előadóművészetek legújabb irányzatait, elősegítse a kulturális és művészeti kapcsolatok kiépítését, a közös munkát Kelet-Európa és a Távol-Kelet között.
A kezdetben a butoh (japán avantgárd) előadásokra fókuszáló fesztiválprogramban, évről-évre fokozatosan megjelentek a műfaj szoros határai közé nem sorolható, de a butoh filozófiáját tükröző előadások, kortárs tánc produkciók és performansz akciók is, ezért a biennalé neve előbb Itt van Japán, majd BODY.RADICAL lett.
Az ötödik alkalommal megrendezésre kerülő BODY.RADICAL Nemzetközi Előadóművészeti Biennálé idén először turnézik Magyarországon, Pécsett, Európa 2010-es kulturális fővárosába tesz látogatást, ahol a Zsolnay Kulturális Negyed ad teret a programnak. A budapesti előadások a Nemzeti Táncszínház jóvoltából a Várkert Bazárban lesznek, de a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum, valamint a Magyar Nemzeti Galéria is izgalmas események helyszínéül szolgálnak majd. A Japánból, Koreából, Hong Kongból meghívott produkciók hagyományos színházi keretek között és különleges tér-specifikus helyszíneken kerülnek bemutatásra. A fesztiválra látogatók az idei programban is határokat feszegető, radikális, fizikai, ugyanakkor erős érzelmi töltettel bíró előadásokat láthatnak, melyek esetenként tradicionális gyökerekből merítenek, inspirálódnak.
A fesztiválról az alapító producerrel, Bataritával beszélgettünk a Kultúrpart rádióműsorában:
Az 5. BODY.RADICAL Nemzetközi Előadóművészeti Biennálén fellép NAKAJIMA Natsu Japánból, aki a ma élő legidősebb női butoh táncos, a műfajt alapító Hijikata egyik legfontosabb táncosa. Melette az Akram Kham társulatából kilépett koreai kortárs koreográfus LIM Set Byeol és társulata, a hong kongi sztár ONG Yong Lock és honfitársai, a forradalmian újító greenmay és YIP Paul, továbbá két fiatal japán tehetség, WATANABE Harauka, aki Ázsiában és Európában is több koreográfus verseny győztese és SHIMOJIMA Reisa szintén több díj birtokosa. A bemutatókat minden este közönségtalálkozó követi.
A biennálé egy új tér-specifikus darab megteremtésének és bemutatásának lehetőségét is biztosítja, magyar és hong kongi művészek koprodukciós munkájaként létrehozva.
A színházi térben előadott alkotások mellett a biennálé talán legkülönlegesebb programja a szombat délután zajló Hopp Kert Show, melynek keretében a fesztivál művészei öt helyszín-specifikus performanszot adnak elő a két éve újjászületett kertben és midezek mellett látogatható lesz a múzeum aktuális kiállítása is.
Az előadások mellett a három napos workshop programon, világhírű mesterek tudásában merítkezhetnek meg az érdeklődők. NAKAJIMA Natsu butoh táncot tanít, ONG Yong Lock strukturált improvizációt vezetve egy előadást hoz létre a résztvevőkkel.
Az idei filmvetítés anyagát a 2016-ban elhunyt MUROBUSHI Ko mester életművét, filozófiáját feldolgozó tokiói Ko Murobushi Archivum biztosítja, WATANABE Kimiko jóvoltából. Murobushi a 2009-es indulástól 2013-ig meghatározó arca, előadója volt a fesztiválnak, életében a legjelentősebb butoh mesterként, koreográfusként tartották számon. A munkájához kapcsolódó filozófiáról és a kortárs japán tánc filozófiájáról ISHII Tatsuro, tokiói professzor A Perspective On Japanese Contemporary Dance című előadása ad majd bővebb képet.
A fesztivál életében először, de remélhetőleg nem utóljára került Pécs a turné programba. A BODY.RADICAL-on fellépő országok mind képviseltetik magukat, a Biennálé igazi eszenciája utazik az egykori Európai Kulturális Fővárosba.
A Nagvárosi Táncosok c. sorozatunkban részletesen bemutattunk Bata Rita munkáit:
5. BODY.RADICAL Nemzetközi Előadóművészeti Biennálé
2017. szeptember 26 – október 3.
KORTÁRS TÁNC, BUTOH, PERFORMANSZ, TÁNCFILMEK, WORKSHOP, FILÓZÓFIA
Budapest // Nemzeti Táncszínház, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria,
Pécs // Zsolnay Kulturális Negyed
Program:
Szept. 26-28. | Magyar Nemzeti Galéria, Stúdió
10:00–13:00 Workshop
NAKAJIMA Natsu (J): Butoh
14:00-17:00 Workshop
ONG Yong Lock (HK) : Strukturált improvizáció
Szept. 29.| Budapest, Nemzeti Táncszínház – Várkertbazár 18:00-20:00 Filozófiai előadás, Filmvetítés
WATANABE Kimiko (J), ISHII Tatsuro (J)
20:30-21:30 Előadás
NAKAJIMA Natsu (J)
21:45-22:15 Közönségtalálkozó
Szept. 30.| Budapest, Nemzeti Táncszínház – Várkertbazár
20:00-22:00 Előadások
LIM Set Byeol (KOR)
ONG Yong Lock / Unlock Dancing Plaza (HK)
greenmay -YIP Paul (HK)
WATANABE Haruka (J)
SHIMOJIMA Reisa (J)
22:15-22:45 Közönségtalálkozó
Okt. 1. | Budapest, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum Kertje
14:00-17:00 | Hopp Kert Show
LIM Set Byeol (KOR)
WATANABE Haruka (J)
SHIMOJIMA Reisa (J)
ONG Yong Lock / Unlock Dancing Plaza (HK)
greenmay -YIP Paul (HK) – KALMÁR Ákos – KOVÁCS Emese (HK-H)
Okt. 3. Pécs, Zsolnay Kulturális Negyed
18:00–20:00 | Filozófiai előadás, Filmvetítés:
WATANABE Kimiko, ISHII Tatsuro (J)
20:30 – 21:30 | Előadások
LIM Set Byeol (KOR)
SHIMOJIMA Reisa (J)
greenmay – YIP Paul (HK)
21:45-22:15 | Közönségtalálkozó
Szervező: Érintéspont Művészeti Alapítvány
Kiemelt szakmai partner: Nemzeti Táncszínház
Együttműködő partnerek: Zsolnay Kulturális Negyed, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria
Támogatók: Emberi Erőforrások Minisztériuma, Arts Council Korea, Japán Alapítvány, EU-Japan Fest, Hong Kong Arts Development Council, Arts Council Tokyo, Hilton Budapest, Ko&Edge, Ko Murobushi Archive, K-Kunst, Yokohama Dance Collection, Yokohama Arts Foundation, Yokohama Red Brick Warehouse Nuber 1