Senki sem tudja, miért temetkeztek szív alakú sírkövek alá az Udvariak, de annyi bizonyos, hogy a szerelem itt legyőzte a halált.
Balatonudvari a tó északi-partján, Tihany és Zánka között fekszik. Itt található az az egyedülálló és titokzatos temető, ahol szív alakú sírkövek alatt nyugszanak az elhunytak. A sírkertben, ahol egyaránt pihennek katolikus, református és izraelita hívők, az 1880-as évektől jelentek meg a szív alakú sírkövek, de a különös temetkezési szokásról semmiféle forrás nem maradt fenn, csak egy homályos legenda. Szó van benne egy fiúról és egy lányról, az előbbi kőfaragó, az utóbbi a halász lánya, és a tóra lesújtó vihar elragadja őt, A kőfaragó fiú bánatában szív alakú sírköveket készít.
Eötvös Károly, a Balaton krónikása így írt erről A balatoni út vége című munkájában:
Volt Balatonudvariban valaha egy szegény ember, valami furcsa ember, találékony elme, olyan falusi ezermester. Kitalálta, hogy a sírköveket szív alakúra kell faragni. Legyen lába, amelyet elültessenek a sírban nyugvó fejéhez, de ami kimarad a földből, olyan legyen az, mint az ember szíve. Arra jöjjön rá az írás. Ez illik a holtakhoz is, az élőkhöz is.