Legalábbis akkor, ha utána nézünk. A családfakutatás ugyanis már mindenki számára elérhető!
Egyre többen szeretnék behatóan megismerni azt a családtörténetet, ami a születésükhöz vezetett. Ezt a megnövekedett érdeklődést tapasztalva döntött úgy a hazánkban legrégebben működő, családfa- és örökös kutatással foglalkozó Family Tree Kft., hogy a készen kapott családfák helyett inkább a saját kutatás élményét nyújtva létrehozza a Family Tree Akadémiát.
A több mint 25 éves cég az egyre bővülő online adatbázisoknak köszönhetően elérkezettnek látta az időt, hogy az eddigi tapasztalataikra és tudásukra építve, egy kuriózumnak számító képzést indítson. Több ezer elvégzett családtörténeti kutatás után meggyőződéssel állítják, hogy minden család megismételhetetlen, egyedi történettel bír és a fellelhető adatok alapján feltárható valóság sokszor teljesen más, mint amit a családi legendárium őriz.
„Érdekes tendencia, hogy egyre gyorsuló világunkban mennyire felértékelődnek a gyökerek. Régebben főleg az idősebb embereket foglalkoztatta a családi múlt, de ez az utóbbi évtizedben határozottan megváltozott, ma már a negyvenesek is aktívan érdeklődnek a felmenőik iránt - tudtuk meg Eötvös Györgytől, a Family Tree Kft. alapítójától. - Gyakran előfordul, hogy néhány generációval korábban egy hasonló életúttal rendelkező családtag kerül elő a kutatás során, akivel azonosulni lehet, akinek a sorsa hasonló a kutatóéhoz. Megdöbbentő, hogy ez milyen mélyen meg tudja érinteni az embereket. Sokak számára ez jelenti a segítséget önmaguk elfogadásához vagy éppen megerősítést egy éppen érlelődő változtatáshoz.”
Természetesen az ismert emberek életében is tetten érhetőek ezek a motívumok, Gundel Takács Gábor családjában a gasztronómiában ismert Gundel családtagokon kívül is megtalálható a szereplés. Egyik dédszülője a kor híres operaénekese volt, így a műsorvezető szerint nem véletlen, hogy ő is egy exhibicionizmust igénylő területet választott. Hadas Krisztina számára is örömteli felfedezés volt, hogy családjában a sok ügyvéd és orvos felmenők között volt egy hozzá hasonló „csepűrágó”, aki foglalkozásával kilógott a sorból. Ferenczi György dédmamája annak idején egy cigányprímással szökött meg, dédunokája pedig ma saját zenekara mellett, szívesen zenél cigány muzsikusokkal is.
„Mi ezzel a képzéssel a kutatás izgalmát, az identitáskeresés örömét szeretnénk megadni azoknak, akiket érdekel ez a téma és talán az sem utolsó szempont, hogy ez a tudás egy családfakutatás árának töredékéért elsajátítható” - tudtuk meg Eötvös Györgytől, aki maga is előadó a Family Tree Akadémián.
Eötvös Györggyel a Kultúrpart rádióműsorában részletesen beszélgettünk a témáról:
A hazánkban eddig nem létező képzést a nagy múltú, családfa- és örökös kutatással foglalkozó Family Tree Kft. egy egész hétvégés program keretében kínálja. Az elméleti és gyakorlati modulokból álló családfakutató képzésen olyan történész, levéltáros és kutató szakemberektől tanulhatnak az érdeklődők, akik 15-30 éve ezzel a témával foglalkoznak. A képzési díj a kiscsoportos foglalkozásokon felül még egy 5 órás egyéni konzultációt is tartalmaz, ahol a választott oktató segítségével történik a családtörténet feltárása.