A Concerto Budapest Favoritok sorozatában december 7-én Héja Domonkos vezényletével és Várdai István közreműködésével csendülnek fel a mélyvonós hangszerek legszebb dallamai.
Két jelentős mélyvonós szólista vendégeskedik ezen a Héja Domonkos által vezényelt koncerten. Telt és zengő brácsahang, előadói szuggesztivitás és tökéletes technikai felvértezettség - ezek az ismertetőjegyek jellemzik az ICMA Év művésze díjával kitüntetett Tabea Zimmermann pódiumjelenlétét, és ha brácsahang helyett csellóhangot írunk, mindez tökéletesen ráillik Várdai István muzsikálására is. Várdai a magyar koncertközönség valóságos kedvencévé és büszkeségévé vált az elmúlt évek során, s szerencsénkre Zimmermann is többször megajándékozott már minket jelenlétével és játékával. A koncert első felében külön-külön vonul majd elénk a két művész: Várdai a 19 esztendős Richard Strauss zenekari kíséretes F-dúr románcát, míg Zimmermann a Bartók által torzóként hátrahagyott, de Serly Tibor által befejezett Brácsaversenyt játssza majd.
A második koncertrészben azután együtt muzsikál majd a két szólista és a Concerto Budapest együttese: Richard Strauss Don Quixote című szimfonikus költeményét, azaz lovagi témára írt fantasztikus változatait előadva. E műben a cselló Cervantes regényének címszereplőjét, míg a szólóbrácsa (és a tenortuba meg a basszusklarinét) a botcsinálta, ám annál hűségesebb fegyverhordozó, Sancho Panza alakját idézi elénk.
A Liszt-és Junior Prima-díjas Héja Domonkos 19 esztendősen, 1993-ban már szimfonikus zenekart alapított, s azután két évtizeden át irányította a Danubia Ifjúsági Szimfonikus Zenekart, majd új nevén az Óbudai Danubia Zenekart. A Zeneakadémián előbb ütőhangszeresként, majd – mint Lukács Ervin tanítványa – karmesterként diplomázó Héja Domonkos 1998-ban szinte mindent megnyert a Magyar Televízió Nemzetközi Karmesterversenyén, s ugyanabban az évben a Dimitri Mitropoulos Karmesterverseny különdíja is az övé lett. Nemzetközi pályafutása, együttese élén, illetve vendégkarmesterként fellépve, már ugyancsak két évtizedes múltra tekinthet vissza: Berlintől Tokióig, vagy épp a chemnitzi operaházig, ahol 2005-ben első karmesterré nevezték ki. 2011 és 2013 között a Magyar Állami Operaház főzeneigazgatójaként tevékenykedett, a 2015-2016-os szezontól pedig az augsburgi színház főzeneigazgatója.
Várdai István ugyan csak alig pár héttel van túl a harminckettedik születésnapján, mégis már jó ideje korunk egyik legkeresettebb és legjelentősebb csellistájának számít. A versenygyőzelmek sorát követően, mely sorozatot az ARD müncheni nemzetközi csellóversenyén aratott diadallal zárta le, a pécsi születésű fiatal művész napjainkban Londontól Tokióig szerte a világban koncertezik felbecsülhetetlen értékű Stradivari-csellója társaságában – és mindeközben ő a hazai hangversenyélet egyik főszereplője és fáradhatatlan motorja is. Motorja, hiszen Várdai pár éve – Baráti Kristóffal közösen – irányítja a Kaposfest működését, és nem mellesleg a Virtuózok egyik zsűritagjaként új fiatal tehetségek felfedezésével is gyarapítja tevékenységeinek terjedelmes listáját.
Tabea Zimmermann nemcsak világjáró brácsaművész és hangszerének valóságos és gyakorló professzora, de egyebek mellett ő a bonni Beethoven-ház irányító testületének elnöke is. A Fekete-erdei Lahr szülötte az együtt muzsikálás szenvedélyes elkötelezettje: „Mindenekelőtt közvetlen kapcsolat kialakítására törekszem a zenésztársaimmal – a hangszerem, a hangszerjátékom által.”
Az est folyamán Richard Strauss F-dúr románc csellóra és zenekarra, Don Quixote című szimfonikus költemény, illetve Bartók Béla Brácsaversenye is elhangzik majd.
Mélyvonós mesterek: Zimmermann / Várdai / Héja
R. Strauss F-dúr románc csellóra és zenekarra, op.13
Bartók Brácsaverseny
--- szünet ---
R. Strauss Don Quixote, op.35
Közreműködik Tabea Zimmermann - brácsa, Várdai István - cselló
Vezényel Héja Domonkos
Müpa
2017. december 7. 19:30