A Hangfoglaló Program nagy figyelmet fordít a tehetséggondozásra, az utánpótlás-nevelésre, mert élőzenei kultúra csak folyamatosan megújuló közegben alakulhat ki. Ezért az induló előadók támogatására külön alprogramot hozott létre. Ennek pályázatain a pályájuk elején álló fiatal zenekarok indulhatnak kép- és hangfelvételek (főleg videóklip és nagylemez) elkészítésének támogatásáért, valamint pályáralépést támogató kommunikáció megvalósításáért. A támogatás összege maximum kétmillió forint. A támogatottakat tapasztalt mentorok segítik. Ezen kívül a Hangfoglaló Program fellépési lehetőséget biztosít számukra a nagyobb nyári fesztiválokon. Most a 2017/2018-as évad nyerteseit mutatjuk be!
Aurevoir. (Mentor: Csorba Lóránt)
Az Aurevoir. 2015-ben debütált egy Open Mic Night bulin a Bem Moziban. „Önmagunkra az ethno-beat, a magyar kocsmazene, esetleg a neofolk stílus megnevezéseket szoktuk használni.” A zenekar hét tagból áll, és főleg akusztikus hangszerekkel játszanak, idén augusztusban pedig megjelent első lemezük Ethno-beat néven, amelyen 5 dalt örökítettek meg. Eddigi legnagyobb klubkoncertjüknek az Akvárium Klubban tartott fellépésüket tartják, amely teltházasra sikeredett. Ezenkívül felléptek már az A38-on, a Kuplungban és az Ellátóház színpadán is.
A zenekar idei legjobb fesztiválélménye a Művészetek Völgyéhez kötődik, de játszottak az EastFesten, Gombaszögön, valamint megfordultak Felvidéken és Erdélyben, illetve Csehországban, Németországban, Lengyelországban és Kínában is. „Az ethno-beat egyben tisztelgés is példaképeink, a beat-mozgalom és a táncházmozgalom művészei előtt. De a régi, falusi (nép)zenészek legalább akkora példaképeink, mint maga Bartók.” Az Aurevoir. azért jelentkezett a Hangfoglaló Programra, mert szimpatikus volt számukra a közeg és a szellemi légkör, amelynek szerettek volna a részévé válni.
AŽUR (Mentor: Csontos Noémi Virág)
Az AŽUR 2016-ban alakult, az öttagú zenekarban Baka Rebeka (ének), Bakos Attila (basszusgitár), Bakos Zita (billentyű), Miklós Dávid (gitár) és Müller Máté (dob) játszik. Az alternatív pop-rock műfajában tevékenykedő banda szeret kísérletezgetni más stíluselemekkel is. A tavalyi évben készítettek egy bemutatkozó demot, de saját, egységes anyaguk eddig még nem jelent meg. A zenekar fellépett már a GMK-ban, a Fészekben, valamint a Müller Péter Sziámi And Friends zenekar vendégeként a Kobuciban, a Dürer Kertben és a Gödörben is, valamint eljutottak néhány vidéki klubba, mint a soporoni Búgócsigába és a nyíregyházi Club Hollywoodba.
Az Öröm a zene tehetségkutató szarvasi fordulójának győzteseként lehetőséget kaptak, hogy bemutatkozzanak a 2017-es SZIN-en. Az együttes hatalmas élménynek tartja, hogy sikerült megnyernie az Öröm a zene tehetségkutató döntőjét, és bekerült a Hangfoglaló Program húsz támogatott zenekara közé. „Mint minden zenekar életében nálunk is eljött az a pont, hogy szeretnénk az elkészült dalainkat jó minőségben rögzíteni. A Hangfoglaló Program ebben óriási segítséget nyújt nekünk.”
DUNGAREE (Mentor: Dobos Csaba)
A DUNGAREE 2014 nyarán alakult Szegeden. A zenekar négy tagból áll: László Gergely (ének), Horváth Zoltán (gitár), Balogh Attila (basszusgitár), Dencs Dominik (dob). A grunge és a stoner rock stílust képviselő együttes első, három számos EP-je 2015 tavaszán jelent meg, ezt követően 2016 augusztusában adták ki első nagylemezüket Bipolar World címmel. A legtöbb hazai klubot már végigjárták, és több határon túli koncertet is adtak, többek között Romániában és Szerbiában.
A DUNGAREE-t 2015-ben beválogatták a Wacken Metal Battle tíz legjobb magyarországi zenekara közé, Global Battle of Bands megmérettetésen pedig a zsűri kedvenc zenekara lett. A Petőfi Rádióban 2016-ban a Glazed Eyes című daluk elnyerte a Hónap Dala címet. „Az elmúlt évek során láttuk mi is, hogyan működik más díjazott zenekaroknál a Hangfoglaló Program, így nem volt kérdés, hogy nekünk is meg kell próbálni. Éreztünk magunkban annyit, hogy amit csinálunk, működhet nagyban is, csak egy kis lökésre van szükségünk, amire ez a pályázat megfelelő hátteret ad. Bízunk benne, hogy a program által még szélesebb közönséghez tudjuk eljuttatni a zenénket.”
EPMK (Mentor: Lombos El Márton)
Az EPMK 2016-ban jött létre, Molnár Ákos Emekajji a Mulató Aztékokból és Benedek Csanád, vagyis PMK a Vicc Beatzből alapította meg a zenekart, de még három ember segíti a formációt dobbal, gitárral, basszusgitárral és egyéb hangszerekkel. Mivel mind a ketten az underground hiphop világából érkeztek, így a jazz-es, kísérletezős hip-hop, saját bevallásuk szerint az „élő hip-hop” jellemzi leginkább a zenéjüket. EPMK néven eddig még nem jelent meg nagyobb anyaguk, de PMK és Mulató Aztékok néven már ismert lemezük és több számuk is van.
„Mi folyamatosan zenélünk, számunkra ez a nyaralás, ez a mikulás, a pihenés, ez a mindenünk.” A formáció fellépett az A38-on, a Dürer kertben, a Müsziben, de játszottak már Győrben, Pécsett, Debrecenben, és meghívást kaptak a Fishing On Orfűre is. Nagyon sok előadó hatott a két zenészre, Emekajjira nagy hatást tett Pharrell Williams, Tyler the Creator, PMK-ra pedig Mos Def, de példaképként említették még Arvo Pärtot vagy Henry Rollinst. Nagy élménynek és meglepetésnek tartják azt, hogy Budapest megint című számukkal foglalkozott a HVG, a 444 és az Index is. A Hangfoglaló programon bizonyítani szerettek volna, főként az underground világnak, de az indokok között szerepelt a zene szeretete, ugyanis véleményük szerint a zene a szabadságról és az emberről szól. „Reméljük, hogy egy év múlva tovább fejlődünk zeneileg, és meg tudjuk valósítani az újabb ötleteinket.”