A Hangfoglaló Program nagy figyelmet fordít a tehetséggondozásra, az utánpótlás-nevelésre, mert élőzenei kultúra csak folyamatosan megújuló közegben alakulhat ki. Ezért az induló előadók támogatására külön alprogramot hozott létre. Ennek pályázatain a pályájuk elején álló fiatal zenekarok indulhatnak kép- és hangfelvételek (főleg videóklip és nagylemez) elkészítésének támogatásáért, valamint pályáralépést támogató kommunikáció megvalósításáért. A támogatás összege maximum kétmillió forint. A támogatottakat tapasztalt mentorok segítik. Ezen kívül a Hangfoglaló Program fellépési lehetőséget biztosít számukra a nagyobb nyári fesztiválokon. Most a 2017/2018-as évad nyerteseit mutatjuk be!
Freakin' Disco (Mentor: Podlovics Péter)
A Freakin’ Disco 2013-ban alakult. Az elektronikus zenét a jazz szabadságával ötvöző zenekar tagjai: Komjáti Áron (gitár, effektek), Keresztes Gábor (billentyű, elektronika, scratch), Szabó Sipos Ágoston (dob, sampler) és Csizmás Andris (bőgő, basszusgitár, elektronika). Tavaly októberben jelent meg az első nagylemezük, National Jazz Fuckers címmel, amit a phenomenon.hu az év legjobbjai közé választott. Idén decemberben pedig várható egy élő koncertfelvételekből készült EP. Játszottak több budapesti és vidéki klubban, illetve Ozorán, a Szigeten, a Bánkitó Fesztiválon, a Malom Fesztiválon Szerbiában, valamint Holstebroban, Dániában is.
Célkitűzésük, hogy stílushatároktól és piaci igényektől mentes zenét játsszanak. A Hangfoglaló Programra azért jelentkeztek, mert a következő lemezüket olyan körülmények között szeretnék elkészíteni, amelyek lehetővé teszik, hogy kompromisszumok nélküli, világszínvonalú album születhessen. „Reméljük, hogy sok olyan emberhez eljut a zenénk, aki eddig nem ismerte, de ismernie kellett volna. Szeretnénk neves magyar és külföldi előadók előtt játszani, illetve egyre nagyobb helyeket megtölteni a saját koncertjeinkkel, határon innen és túl.”
Ham ko Ham (Mentor: Kovács Ákos Dadan)
A Ham Ko Ham autentikus roma zenét játszik, különböző dialektusokból merítenek és követik a folklór állandó változásait. A Ham Ko Ham elnevezés azt jelenti: vagyunk, akik vagyunk, ez tükrözi a tagok személyiségét, a zenélés iránti elkötelezettségüket, amely meghatározza muzikalitásukat és fellépésüket is. A baráti társaságból lett zenekar Biriben alakult meg, a tagok már korábban is zenéltek együtt más-más formációkban. A jelenlegi, négytagú felállás – Rézműves Márkó ének, Rétháti Salamon billentyű és gitár, Balázs Levente gitár és kajon, Ábri Csaba gitár, kajon és billentyű – hat éve, 2011-ben jött létre.
Eddig még nem jelent meg teljes anyaguk, várhatóan 2018-ban adják ki első lemezük, amelyen már most nagy erőkkel dolgoznak. Számos fesztiválon, városnapon, igényes klubban és rendezvényen játszottak már. Legkiemelkedőbb eredményüknek X-faktor hatodik évadában való szereplésüket tartják, ahol kizárólag élőben zenéltek. A műsornak köszönhetően ismerté váltak, és dalaik több milliós megtekintéssel rendelkeznek a legnagyobb videómegosztó csatornán. A Hangfoglaló Programra azért is jelentkeztek, mert egy remek lehetőségnek találják, és nagyon jókat halottak magukról a pályázatot nyert csapatokról is. „Végre lehetőségünk lesz elkészíteni az első albumunkat, és bízunk benne, hogy ez sok emberhez el fog jutni, illetve reményeink szerint jobban megismernek minket szakmai körökben is.”
I Am Soyuz (Mentor: Süli András)
Az énekes-dalszerző, multi-instrumentalista Bozóky Felicia 2012-ben kezdett zenei projektjébe. Játszik gitáron, ukulelén, bendzsón, melodikán és omnichordon is. Dalszövegeiben olyan témákkal foglalkozik, mint például, hogy milyen érzés az űrben elveszettnek lenni. A Soyuz-ötlet is ebből a hippiskedésből indult. Kozmikus és bekategorizálhatatlan projektjére leginkább a „skandiváv pop” leírás illik. Bár Svédországban él, gyakran feltűnik a budapesti éjszakában és az underground fesztiválok kihagyhatatlan szereplője.
Olyan megkapó és finom kétperces popdalok repítették őt a közönség felé, mint a Build on Fire vagy a Weightless Wave, amelyek – az előző évek legjobb dalai cím várományosaként – a Stenk dalversenyébe is bekerültek. Hatással volt rá többek között Cocorosie, Sóley, The Velvet Underground, Sublime, Johnossi, The Knife, Bob Marley, Laura Marling, Via Titta Scarpetta és Björns Trädgård.
IDEGEN (Mentor: Koncz Balázs)
Az IDEGEN zenekar 2016-ban alakult. A négytagú formáció különböző zenei gyökerekkel rendelkezik, de mégis egy közös metszetből indul ki, amely a zenéjük alapjául szolgál. Éppen ezért a műfaji besorolás elég nehéz, saját bevallásuk szerint a különböző stílusokat igyekeznek egymásba oltani. Eddig egy kislemezük jelent meg Fekete Doboz címen, amelyen három dal szerepelt, de elkészült már első nagylemezük is, a Borda Mint Rács. Több belvárosi klubban felléptek már, és vidéken is sokat játszottak. „Szívesen utazunk vidékre, szeretjük magunkba szívni a különböző városok atmoszféráját. Amikor csak tehetjük, városnézéssel kötjük össze a koncerteket. Érdekel, hol élnek azok, akik meghallgatnak minket.”
Az együttesre nagyon sok író, festő, alkotó és zenekar hatással volt, a 30Y-t külön kiemelték, hiszen példaértékűnek tartják a zenekar mentalitását. „Szimpatikus, hogy a jót akarás vezérli a cselekedeteiket, és hogy nem akarják státuszban a közönségük fölé helyezni magukat. Ezt mi sem szeretnénk másképpen csinálni (és valószínűleg nem is tudnánk).” Az IDEGEN elkészített három videoklipet is, és a Müpa Garázsband fesztivál közönségszavazásának a fődíját is átvehette. „Bizakodva állunk az idei fesztiválszezon és a klubszezon előtt, szeretnénk sok-sok helyre elvinni az IDEGEN világát és új anyaggal jelentkezni az elkövetkező egy éven belül. Fejlődni, tapasztalatot szerezni a mentorunktól, és magától a programtól.”