A Hangfoglaló Program nagy figyelmet fordít a tehetséggondozásra, az utánpótlás-nevelésre, mert élőzenei kultúra csak folyamatosan megújuló közegben alakulhat ki. Ezért az induló előadók támogatására külön alprogramot hozott létre. Ennek pályázatain a pályájuk elején álló fiatal zenekarok indulhatnak kép- és hangfelvételek (főleg videóklip és nagylemez) elkészítésének támogatásáért, valamint pályáralépést támogató kommunikáció megvalósításáért. A támogatás összege maximum kétmillió forint. A támogatottakat tapasztalt mentorok segítik. Ezen kívül a Hangfoglaló Program fellépési lehetőséget biztosít számukra a nagyobb nyári fesztiválokon. Most a 2017/2018-as évad nyerteseit mutatjuk be!
keresztkérdés (Mentor: Molnár Gábor)
A keresztkérdés live zenekar 2009-ben alakult, de a jelenlegi, nyolctagú formáció 2014 óta dolgozik együtt. Az együttesben két énekes és rapper van, esetenként vendégzenészekkel is kiegészülve. Stílusuk a hiphop őszinte és hiteles gyökereire támaszkodik, de közérthető és populáris zenei eszközöket használ. Első kiadói nagylemezük 2015-ben jelent meg Szintet lép címmel. A zenekar egyházi háttérből érkezik, így a legtöbb ilyen jellegű táborban és fesztiválon megfordult már, de rendszeresen játszanak budapesti klubokban is.
Felléptek a Corvintetőn, a Kuplungban, a Trafik klubban és az Ellátóházban is. 2016-ban lehetőséget kaptak a Papp László Budapest Sportarénában az Ez az a nap rendezvény nyitózenekaraként. A Ki mit Tube? videós tehetségkutatón 2015-ben a középdöntőig jutottak, 2016-ban élőben játszhattak a BalconyTV erkélyén és év végén az első Keresztény zenei díjátadóról a legjobb zenekarnak járó Szikra-díjat hozták el. Idei tevékenységeik között az Irie Maffia rap-versenyen elért negyedik hely mellett a „Hangfoglaló” támogatásra a legbüszkébbek. Jövőre szeretnének kiadni egy új EP-t, és a legfőbb céljuk, hogy jó pár olyan ember megismerje a zenéjüket, akiknek jelen pillanatban még fogalma sincs arról, hogy léteznek.
Meg Egy Cukorka (Mentor: Borcsik Attila "Izil")
A Meg Egy Cukorka egy 2015-ben alakult rocktrió. Kezdetben alternatív rockot játszottak, korai dalaik olyan ikonikus, alter zenekarokkal állíthatóak párhuzamba, mint a 30y vagy a Kispál és a Borz – akiket példaképnek is tekintettek. Mára azonban egyre több a britrockos vonás jelenik meg műveikben. „Kísérletezős zenét játszunk, és folyamatosan próbálunk törekedni a kompromisszumok elkerülésére.” Idén márciusban jelent meg az első kislemezük, amelyet egy próbateremben rögzítettek, nagyobb anyagot azonban eddig még nem volt lehetőségük kiadni.
Budapesten olyan kisebb klubokban játszottak már, mint a Kuplung, a Robot, a Dürer és a GMK, de felléptek az idei VOLT Fesztivál 3. legnagyobb színpadán, és számos vidéki koncertet is adtak. Rengeteg zenészre tekintenek példaként, John Lennon-t és Beck Zolit külön kiemelték, ugyanis számukra ők képviselik a folyamatos megújulást és önmaguk folyamatos újraértelmezését. A Meg Egy Cukorka első felvételével megnyerte a Petőfi Rádió Saját Zenéd című versenyét, idén pedig a Sop-Rock Amatőr Tehetségkutató Fesztiválon és az AztaQ Tehetségkutatón is az első helyen végeztek, plusz egy harmadikon különdíjakat is kaptak. „Sopronban nekünk ítélték meg a „legjobb frontember” címet, melyet egy Újfalusi Gábor-díj formájában kaptam meg. Az idei Öröm a Zene döntőn pedig negyedikek lettünk kb. 400 zenekarból.” A Hangfoglaló Programot egy remek kezdeményezésnek tartják, amely lehetőséget ad a fiatal, kezdő tehetségeknek a bemutatkozásra.
Papaver Cousins (Mentor: Gyémánt Bálint)
A Papaver Cousins egy duó formáció, amely 2014-ben alakult és főként amerikai folkból, meg bluesból merít. Bemutatkozó kislemezük 2015 augusztusában jelent meg, No God Can Cage My Love címmel, amelyen két dal szerepelt. Majd két évvel később, 2017 januárjában megjelent az első EP-jük, amelyet egy kápolnában rögzítettek, A Holy Night With Papaver Cousins címmel. Ezt követte az első nagylemezük, a Lack of Lightness, amely idén áprilisban debütált. A zenekar számos nagyobb fesztiválra is eljutott, felléptek a Szigeten, a Bánkitó Fesztiválon, de játszottak a Művészetek Völgyében is. Eddigi legnagyobb eredményüknek azonban azt tartják, hogy idén ősszel kijutottak a Szöulban megrendezett Zandari Festa nevű showcase fesztiválra, és sikeres koncerteket adtak több szöuli klubban is.
A párosra nagy hatást tett Bob Dylan, Jack White, The Milk Carton Kids és Tom Waits is. „A Hangfoglaló Program egy remek kezdeményezés, amely lehetőséget biztosít a kibontakozásra, a kapcsolat- és közönségépítésre. Ezek nagyon motiváló tényezők, emellett pedig lehetőség nyílik kiváló körülmények között megvalósítani a lemez- és klipfelvételt. Adtunk magunknak egy esélyt, amelyet szerencsére sikerült is megragadnunk.” A zenekar jövőre olyan nagylemez elkészítését tervezi, amely méltóan tükrözi a megjelenésig eltelt bő egy évet. „Bízunk benne, hogy sikerül még több embert megszólítani a zenénkkel, és hogy minél többet koncertezhetünk ennek köszönhetően.”
Platon Karataev (Mentor: Szalai Attila "Kecske")
A Platon Karataev 2016-ban alakult, és négy tagból áll: Bradák Soma (dob), Czakó-Kuraly Sebestyén (ének és gitár), Jáky András (basszusgitár) és Balla Gergely (ének, gitár). Stílusuk leginkább az indie-hez, indie-folkhoz áll a legközelebb. Első EP-jük 2016-ban jelent meg Orange Nights címmel, idén pedig kiadták For Her című nagylemezünket. Többször játszottak az A38-on és a Toldiban, felléptek a Kuplungban, a MüSzi-ben, a Gólyában, a Jelenben és a Mika Tivadar Mulatóban is.
A fesztiválszezonban koncerteztek a BelFeszt nagyszínpadán, a Campuson, a Kolorádón, a Művészetek Völgyén és a Budaörsi Fesztiválon is. Elsősorban Laura Marling, Tom Rosenthal, Bon Iver és Jackson C. Frank volt nagy hatással rájuk. „A zenénkkel az egyszerű és őszinte folkhagyományokhoz szeretnénk visszanyúlni, ezért döntöttünk a Lev Tolsztoj-karakter mellett a névválasztáskor.” Az együttes életében kiemelkedő esemény volt a 2016-os KERET Kikeltető tehetségkutató, ahol a döntőbe jutottak. „Ami talán a legnagyobb öröm számunkra, hogy rengeteg emberhez eljutott már a zenénk és sok pozitív visszajelzést kapunk. Elevator című számunk idén tavasszal a német virális lista 4. helyére ment fel Spotify-on, és a brit virális listára is felkerült, a Rust című számunkkal együtt.”