A Hangfoglaló Program nagy figyelmet fordít a tehetséggondozásra, az utánpótlás-nevelésre, mert élőzenei kultúra csak folyamatosan megújuló közegben alakulhat ki. Ezért az induló előadók támogatására külön alprogramot hozott létre. Ennek pályázatain a pályájuk elején álló fiatal zenekarok indulhatnak kép- és hangfelvételek (főleg videóklip és nagylemez) elkészítésének támogatásáért, valamint pályáralépést támogató kommunikáció megvalósításáért. A támogatás összege maximum kétmillió forint. A támogatottakat tapasztalt mentorok segítik. Ezen kívül a Hangfoglaló Program fellépési lehetőséget biztosít számukra a nagyobb nyári fesztiválokon. Most a 2017/2018-as évad nyerteseit mutatjuk be!
ED SWAMP (Mentor: Maróthy Zoltán)
A stoner/sludge metál műfajban utazó RED SWAMP ismerős lehet azok számára, akik figyelemmel kísérték a hazai fémzene történéseit. A tagok egyénileg is évtizedes zenei múlttal rendelkeznek, de a hazánkban is egyre közkedveltebb stílusban két éve kezdtek tevékenykedni. Első EP-jük szerzői kiadásban jelent meg 2015-ben, amelynek dalaival megnyerték az A38 és a Szerencsejáték Zrt. által szervezett Talentométer fődíját. Ezután megérkezett első videóklipjük is, amit a Tiszassippi című dalukhoz forgattak. Első nagylemezük 2016 nyarán látott napvilágot, szintén Tiszassippi címmel. A lemezen tíz dal szerepel és a svéd Jens Bogren masterelte, aki többek között a Sepultura, és még sok más nagy zenekar anyagán dolgozott már.
Második videóklipjük a nyári fesztivál-feelinget hivatott megörökíteni, Bitter Paradise címmel, amelyet a Drain és a Holy Burden című dalokhoz készült szövegvideók követtek. Turnéztak a Dungaree-vel, az Omega Diatribe-bal és az osztrák CroworD-del, többször játszottak a Dürer Kertben, és egy alkalommal felléptek a legendás amerikai Karma To Burn előzenekaraként is. Az amerikai stoner-rock legenda Clutch zenekar menedzsmentje őket választotta budapesti előzenekarnak, a koncert élő felvétele az év végén várható. Őszi külföldi turnéjuk után 2018 tavaszán megjelenő új albumuk dalainak írására koncentrálnak, amelyet egy vadiúj klip kísér majd.
Shaibo (Mentor: Bágyi Balázs)
A Shaibo 2015-ben alakult, négytagú formáció. Az együttesben játszik Szigeti Zsófia (ének), Cseh Péter (gitár), Nyitrai Péter (basszus gitár) és Klassz Ádám (dob). A crossover art-pop stílust képviselő bandának 2016-ban jelent meg az első EP-je Corallium címmel. Számos budapesti klubban felléptek már, így játszottak a Kuplungban, a Mika Tivadarban, a Toldiban, a GMK-ban, a Fonóban, az Aurórában, a Dürer Kertben, a Zsiráf Budapestben, a Józsefvárosi Galériában, emellett pedig a Tilos Rádióban is felcsendült már egy-két daluk, és megfordultak több vidéki klubban is, például Pécsen a Nappaliban és Debrecenben a Roncsbárban. A Művészetek Völgyén a Harcsa Veronika udvarban léptek fel.
A zenekar példaképének tekinti Frank Zappát és Igor Stravinsky-t. Az őszinteségben és természetességben hisznek, aminek igyekeznek ők is megfelelni zenéjükkel. Több tehetségkutatón szerepeltek már eredményesen, így az Öröm a zene döntőjén harmadik helyezést, az Éter és a MÜPA Garage Band kezdeményezésén első helyezést értek el, de a Fülesbagoly és a Jam for Nature tehetségkutatón is különdíjasok lettek. „Azért jelentkezünk, mert úgy gondoljuk, hogy a Hangfoglaló Program egy remek lehetőség arra, hogy előrelépjünk. Egy év múlva szeretnénk rögzíteni egy új EP-t és lehetőség szerint aktívan részt kívánunk venni a hazai, illetve európai zenei életben – koncertezés, showchase fesztiválok, stb.”
Sin Seekas (Mentor: Bodnár Tibor)
A Sin Seekas egy vajdasági olvasztótégely, amelyben ska, overcross reggae, dancehall, funk és balkáni dallamok is keverednek. Tagjai a zentai fenegyerekek mellett a budapesti Kőbányai Zenei Stúdióból és a Rotterdam Codart Zeneakadémiáról csöppentek a színpadra. A banda 2010-ben alakult, első évben akusztikus duó, majd trió volt és 2016-ban érte el jelenlegi formáját. A Sin Seekas tagjai: Ujházi Tamás, Dienes Ákos, Szögi István, Pósa Fanni, Sóti Juli és Pintér Tamás.
A The Marriage of Power and Money című daluk 2012-ben a Festival Omladina zeneszerzői verseny győztese lett. 2017-ben pedig a boszniai Demo Fest szakmai zsűrije 471 jelentkező közül beválasztotta őket a legjobb 30 közé. Felléptek már a Szigeten, a SZIN-en, a Művészetek Völgyében, a L27 Reggae Campen, a vajdasági Dombos Festen és a Malomfesztiválon is. A Hangfoglaló Program egy új lehetőséget és kihívást állított a zenekar elé, és nagy lendülettel vágnak bele első nagylemezük elkészítésébe. Remélik, egy év múlva is kreatív és céltudatos zenészekként haladnak felfelé a zenei létrán.
SONYA (Mentor: Szabó Áron "Vasaló")
A SONYA 2013 elején alakult. Az egyszámos projektnek indult formáció végül Viva Comet-díjas zenekar lett – Kitchenfloor című daluk klipje nyerte el a díjat, amely a Toldi Moziban debütált. Korbucz Sonya énekes, dalszerző, gitáros mellett még három tagot számlál a zenekar, amelynek eddig egy EP-je jelent meg. Leginkább post-rock stílusban alkotnak. A SONYA tagjai más zenekarokban is játszanak, mint az Oaken, a dUNA, a Shell Beach vagy a New Eves. Az énekesnő dolgozott már együtt Karányival és Kristóf Norberttel is, korábban pedig metál zenekarokban működött közre gitárosként. Felléptek már az Akváriumban, az A38-on, a Dürerben, a GMK-ban, a Toldiban és a Millenáris színpadán is, de játszottak a Pécsi Est Caféban, a Zsolnay Negyedben, a Nagyerdei Víztoronyban, a székesfehérvári Nyolcas Műhelyben, a Fishing On Orfű Fesztiválon és a Bánkitó Fesztiválon is.
Sonya hatalmas élménynek tartja az MR2 Szimfonik Live koncertjét, ahol sokezres tömeg előtt játszhatta el Mad World-feldolgozását, kórussal és zenekari kísérettel, de fontos esemény volt a zenekar életében a 2016-os II. Klipszemle, amelyen szervezői különdíjban részesültek. A SONYA az anyagi támogatáson kívül az ütemezett munkarend miatt jelentkezett a Hangfoglaló Programra, amelyre minden zenekarnak szüksége van ahhoz, hogy elkészíthessen egy nagylemezt. „Nem tudjuk hol fogunk tartani egy év múlva, de annyi biztos, hogy el szeretnénk készíteni az anyagainkat, hogy végre bemutassuk azokat a közönségünknek.”