A Hangfoglaló Program nagy figyelmet fordít a tehetséggondozásra, az utánpótlás-nevelésre, mert élőzenei kultúra csak folyamatosan megújuló közegben alakulhat ki. Ezért az induló előadók támogatására külön alprogramot hozott létre. Ennek pályázatain a pályájuk elején álló fiatal zenekarok indulhatnak kép- és hangfelvételek (főleg videóklip és nagylemez) elkészítésének támogatásáért, valamint pályáralépést támogató kommunikáció megvalósításáért. A támogatás összege maximum kétmillió forint. A támogatottakat tapasztalt mentorok segítik. Ezen kívül a Hangfoglaló Program fellépési lehetőséget biztosít számukra a nagyobb nyári fesztiválokon. Most a 2017/2018-as évad nyerteseit mutatjuk be!
Telma Lincoln & Minimyst (Mentor: Görögh Dániel)
A Telma Lincoln & Minimyst 2014-ban alakult, és Birdhouse című számukkal váltak igazán ismerté. 2015-ben tartották első koncertjüket, ez egyben első albumuk bemutatója is volt, amely Hard Water címmel jelent meg. A lemezen hallható a Loyal című EP – amelyet 2014-ben a magyar kedvencek közé válogatott a Recorder Magazin. Hard Water című lemezüket a Phenomenon Magazin 2015-ben a legjobb 20 lemez közé válogatta. A Birdhouse című dal videoklipje bekerült az I. Magyar Klipszemlén a 100 legjobb közé.
Az Öröm a zene döntőjében ötödik helyezést értek el. „Már nem emlékszem, mi ragasztottuk-e magunkra, vagy valamelyik zenei újságíró találta ki a „down-pop” jelzőt, de mindenesetre ezzel tudtunk azonosulni.” Az együttes különböző stílusban adja elő dalait, és van egy akusztikus felállása is. Az elmúlt három évben szinte minden jelentős budapesti klubban játszottak már, így lehetett őket hallani a GMK-ban, az Akváriumban, az Instantban, a Kobuciban, a Barba Negrában, a Várkert Bazárban, de felléptek az A38 hajón is a Kensington előzenekaraként. „Sok változáson mentünk keresztül, próbáltuk megtalálni a saját hangunkat. Minden zenekarnak közönségre van szüksége, különben nagyon nehéz továbblépni. Szeretnénk a Hangfoglaló Program lehetőségét kihasználva jó dolgokat alkotni.”
The Beans (Mentor: Balázs Sziszka)
The Beans-t 2015-ben alapította Vida Áron és Horváth Richárd. Az együttes a Kikeltető tehetségkutatóban mutatkozott be, majd felvettek egy albumot. „A zenekar előtte nem sűrűn koncertezett, ezért nem volt pénz stúdióra, tehát szeretjük érdemi teljesítményként emlegetni, hogy egyedül vettük fel és kevertük meg az első lemezünket.” Az album nagyon jó kritikákat kapott és egyre több helyre hívták őket koncertezni. Ekkor tagváltás történt, és belépett a zenekarba Hajnes Bálint (dob) és Fűzi Balázs (basszusgitár).
A The Beans két kört is ment az index.hu dalversenyén, a Made In Pécs fesztivál zárókoncertjén pedig teltházas bulit adtak. Ezt követte egy szintén teltházas A38 buli, ahol a King Khan And The Shrines-szal léptek fel. „A banda egy elég intenzív éven van túl, nagyszabású koncertekkel, jelentős fesztiválfellépésekkel, külföldet is érintő turnéval, tehát elérkezett az idő egy új album készítésére, amelynek a pénzügyi forrását egyértelműen a Hangfoglaló Programban láttuk.” A következő korongot tehát tavasszal szeretnék megjelentetni, amivel majd európai turnéra indulnak.
The Bluebay Foxes (Mentor: Vitáris Iván)
The Bluebay Foxes 2015-ben alakult és 2016 áprilisában debütált. Zenekaruk hozza a klasszikus rockfelállást, összesen négyen vannak. Főként indie-rockot játsszanak, de merítenek a brit gitárzenéből és Amerika déli államaiból származó rockzenéiből is. Eddig két single-t és egy kétszámos live session-t jelentettek meg, most októberben pedig kiadták az első, többszámos EP-jük is, Waste címmel. Többször felléptek már az A38-ban, a Dürerben, a Kuplungban, a Barba Negra Trackben és az Akvárium nagyhalljában is.
A zenekar különdíjas lett az Éter tehetségkutatón, és közönségdíjat kapott a Müpa Garázsband versenyén. “Az előző évadokban is figyelemmel kísértük a Hangfoglaló Programot, és úgy gondoltuk, most jött el az idő, amikor igazán nagyot nyerhetünk ezzel. Szeretünk dolgozni az általunk kigondolt ötletekért, és nagy segítség, hogy ezt támogatással valósíthatjuk meg. Szeretnénk egy nagylemezt készíteni, amivel elégedettek vagyunk. Bízunk benne, hogy ez alatt az egy év alatt még több emberhez el tudjuk majd juttatni a zenénket, még több klubban felléphetünk, és ott tudunk majd lenni több fesztiválon is.”
The Mabon Dawud Republic (Mentor: Gátos Iván)
A The Mabon Dawud Republic 2017-ben alakult. A progresszív afrobeatet képviselő formáció létszáma folyamatosan változik, kilenc és húsz fő között mozog. A tagok között van: Szőke Barna, Harangozó Sebestyén (gitár), Hock Ernő (basszusgitár), Zahár Fanni (szaxofon), Weisz Gábor, Kováts Gergő (szaxofon), Meggyes Ádám (trombita), Csapó Krisztián (harsona), Bognár Szabolcs (billentyű), Halmos András, Czirják Tamás, Krecsmáry Zsolt, Boros Levente, Szarvas Dávid (dob, perka).
A zenészek a Qualitons, a Zuboly, az Irie Maffia, a SoulClap Budapest, az Amoeba, a Jü, a Manaky, a Szabó Balázs Bandája, a Sena Live Band, a makrohang és még sok más formációban zenélnek. Nem jelent meg még saját lemezük, sem EP-jük, de számos budapesti klubban felléptek már. Játszottak a Trafóban, az Instantban és a Pontoon-on is. A The Mabon Dawud Republic szervezte meg Közép-Kelet Európa első hivatalos Fela Kuti emlékestjét, a Felabration Budapestet, ahol Sena, Saïd Tichiti, a Slow Village és Akkezdet Phiai mellett Dele Sosimi, Fela eredeti zenekarának tagjaival zenéltek együtt a tagok. Kiemelkedő eseménynek tartják a Trafós fellépésüket, ahol a teltházas tömeget három órán keresztül táncoltatták. A Hangfoglaló Programot nagyszerű kezdeményezésnek gondolják. Elsősorban a lemez elkészítése miatt jelentkeztek, ugyanis szeretnének, minél jobb minőségű felvételeket csinálni, ezáltal pedig több emberhez eljutni, és még több élő fellépést elvállalni.