Felelősségvállalás, önreflexió és önfeledt játék lesz az alapja annak a két előadásnak, melyeket január 6-án és 7-én 19:00 órakor tekinthetnek meg az érdeklődők a Bethlen Téri Színházban.
Az est során a néző két olyan (játék)szobába pillanthat be, ahol az önfeledt játékok mélyén már ott derengenek a felelősségvállalás, és az önreflexió súlyosan felnőtt szavai. Az alkotók olyan tereket teremtenek maguknak, ahol biztonságos kereteken belül próbálgathatják ezeket a szerepeket, szituációkat. Az előadás címe: 2in1: ImBerbe Project - togethering // SZERI - ∆YOU TAKE MY Breath AWAY∆
Ösztönös és egyben mesterséges keretek közé helyezett, időből és térből kiszakított lét. A színpadon egyetlen dolog szent, a komolyanvehetetlenség, de az halálosan. A négy lány a színpad terében éli meg saját jelenvalóságát, múltját, és jövőjét. Játékvilág, ahol az átlényegülés nem álca, hanem természetes állapot. Az ősrobbanás utáni pillanatokat, a szétbotoxolt test imádatát, vagy a tinikor szélsőséges érzelmi állapotait ugyanúgy húzzák magukra, mint más a ruhát. A játék szentségében hisznek. Négyük együttlétének változékony dinamikáját követheti figyelemmel a néző. A mozgáson keresztül vallanak a női nem vitatott tulajdonságairól a bájról, szépségről, hisztiről, hatalmi harcról, a szerzés mámoráról.
Teszik mind ezt a sztereotípiák és valóság mezsgyéjén. Nem a tutit mondják, csak azt, ami jön belőlük. Hogy ez mennyire van átitatva emancipációval, feminizmussal, vagy elnyomással, azt már a néző hivatott eldönt
SZERI Viktor: ∆YOU TAKE MY BREATH AWAY∆
Szerepköröket tematizál és mozog szét Szeri Viktor előadása, melyben a táncművész a minket körülvevő audiovizuális ingereket és tereket, használati tárgyakat (tv, asztal, távirányító, sminkkellékek stb.) gyűjt maga köré, és alkot belőle szokatlan, nem rendeltetésszerű montázsokat (pl. túlsminkelés, grimaszok a videók alatt). Szeri performanszával naplót ír, az előadás maga is a cím ismétlődésével indul, az alkotó az üvegre egyre nagyobb betűkkel, szinte hisztérikusan vall: You take my breath away. A vallomásosság a legjellemzőbb Szeri performanszára, személyes élményeit feldolgozva egy intim, „belső szobába” engedi a nézőt.
Az önkínzás, a tépelődés folyamata direktebben jelenik meg, de humoros, hétköznapi mozdulatokkal köti össze a kitörési (krízis-)pontokat. Szeri Viktor a legmodernebb popkultúra teremtőjévé, használójává, bábjává és karikatúrájává alakítja-használja fel magát.
A ∆YOU TAKE MY BREATH AWAY∆ őszinte és direkt képet ad a mai korról, az egyén szerepéről, hatásról-ellenhatásról, kintről és bentről.
Tóth Kinga írásának részletei
2in1: ImBerbe Project - togethering // SZERI - ∆YOU TAKE MY Breath AWAY∆
Bethlen Téri Színház, január 6.-7., 19:00
Jegyár: 1800 Ft (diák és nyugdíjas: 1500 Ft)
ImBerbe Project: togethering (40’)
Alkotók, előadók: Raubinek Lili, Dömötör Luca, Lévai Viola, Balogh Kata
Fény, hang: Bredán Máté
Támogatók: NKA – Nemzeti Kulturális Alap, SÍN Kulturális Központ, Új Előadóművészeti Alapítvány, Szőnyi Tábor
SZERI Viktor: ∆YOU TAKE MY BREATH AWAY∆ (30’)
Alkotó, előadó: Szeri Viktor
Fény, hang: Bredán Máté
Támogatók: tranzit.hu, Műhely Alapítvány / Workshop Foundation, Új Előadóművészeti Alapítvány
Rövid ismertető az alkotókról:
A fiatalok a Budapest Kortárstánc Főiskolán végeztek. Számos koreográfussal dolgoztak együtt, úgy mint Hód Adrienn, DorisUhlich, Molnár Csaba, Duda Éva, Juhász Kata, Vass Imre vagy Bakó Tamás. Ezek mellett a munkák mellett nagy hangsúlyt fektetnek saját projektjeik és hangjuk kialakítására, megtalálására az elmúlt évek során.
A kortárstáncnak akkor van létjogosultsága, ha folyamatosan frissül és teret enged a jelennek. Ennek szellemében keresi Raubinek Lili, Dömötör Luca, Lévai Viola, Balogh Kata az ImBerbe Project alkotócsoportként és Szeri Viktor önálló alkotóként a megszólalás lehetőséget ma Magyarországon és külföldön egyaránt. Ami összeköti ezeket a fiatalokat a közösen eltöltött éveken túl nem más, mint hogy hisznek a személyes érintettségben. Abban, hogy az őket foglalkoztató problémák, nem magán ügyek, hanem korosztályukat érintő jelenségek, amik elemelve, a színház nyújtotta eszköztár felhasználásával, széles körben tudnak elgondolkoztatásra alkalmas, hasznos gondolatokat adni.