Goodall professzor a világ legfontosabb embereinek egyike, tömegek hallgatták az előadását az ELTÉ-n
A fővárosban tartózkodó Jane Goodall világhírű etológus, antropológus és primatológus Hűvösvölgyben járt, ahol a Rügyek és gyökerek elnevezésű, általa 1991-ben alapított nemzetközi természet- és környezetvédelmi hálózat ifjú tagjainak tartott inspiráló beszédet, majd felavatta a Jane Goodall Tanösvényt. Munkatársunk, Mészáros Márton helyszíni villáminterjút készített az ENSZ Béke-nagykövetének is beiktatott tudóssal.
Tavaly mutatták be a Jane című, az életéről szóló National Geographic-dokumentumfilmet, amelyet Brett Morgen amerikai dokufilmes rendezett. Az alkotás elsősorban azt mutatja be, miként indult el a csimpánzkutatással a tudományos pályán. Gondolta volna valaha, hogy az 1960-as évekbeli, tinimagazinok címlapjára kívánkozó megjelenése lehetővé teszi azt, hogy fiatal fiúk ezrei rajongjanak Önért?
Nem, bár a szerencsés adottságok önmagukban egyébként sem jelentenek semmit. Mindig is rajongtam az állatokért, a természetért, csak idővel felnőttem, és talán nőiesebb lettem annál, mint amilyen a gyermeklány énem volt. A világ már így ismert meg akkor, amikor 1960-ban elkezdtem tanulmányozni a tanzániai csimpánzokat.
Szereti Stevie Nicks amerikai énekesnő Jane című dalát, amelyet Önről írt?
Némelyek nagyon szeretik azt a bizonyos dalt.
Ön nincsen közöttük?
Attól tartok, Stevie Nicks muzsikája nem feltétlenül esik az én zenei preferenciámba.
Régi barátjával, Thomas Mangelsen brit természetfotóssal minden évben közösen kémlelik a darvak vándorlását, miközben egy-egy pohár whisky-t kortyolgatnak, tudhatjuk a 60 Minutes amerikai televíziós műsorból, amely idén megörökítette ezt a meghitt pillanatot. Egy jó scotch-csal le lehet venni a lábáról?
Azért ezt nem mondanám, de szeretem a whiskyt. Ha más italt kellene említenem, talán a vörösborokat emelném ki. Néhány jellegzetes, igazán testes vörösbort tegnap is kóstoltam Budapesten, de mivel visszajáró vendég vagyok a hazájában, már évtizedekkel ezelőtt meggyőződhettem arról, hogy milyen finomak a magyar borok.
Csütörtökön az ELTE Egyetemi Konferencia Központ Gömb aulájában, ezerkétszáz érdeklődőnek tartott előadást, másnap az Önről elnevezett tanösvény átadójára és környezetvédelmi napra érkezett Hűvösvölgybe. Mi motiválja abban, hogy nyolcvannégy évesen is utazzon és felszólaljon fontos környezet- és állatvédelmi ügyekben?
Mivel a munkám a szenvedélyem, ezért, ha akarnám, sem tudnám csak úgy abbahagyni. Másrészt, hiába fejlődtünk sokat az elmúlt ötven évben, számtalan környezeti válság van napjainkban is. Emlékszem, milyen nehéz volt tudatosítani azt az emberekben, hogy egy nagyvállalat hagyjon fel a fakitermeléssel – kizárólag azért, mert a csimpánzok élőhelye fontosabb, mint egy multicég anyagi sikere. A ma reggeli programom azért tölt el boldogsággal, mert egy tanösvényavatás keretében a Rügyek és gyökerek hálózat magyarországi kisiskolás csoportjainak beszélhettem arról, hogy milyen fontos a természetet meghagyni olyannak, amilyen. Az összefogásról beszéltem a kis utánpótlásnak, de azért azt is elmondtam, hogy erre a természetvédelmi területre visszatérve nagy örömöt ad az, hogy megtudtam, az egyik magyar haragossikló párost Jane-nek és Tarzannak nevezték el.
A professzor asszony korai éveiről, és első férjéről bővebben itt olvashatsz.