Dr. Illés Györgyi nemcsak ahhoz ért, hogy hogyan kell valamit megfelelő stílusban, hangképzéssel és beszédtechnikával elmondani, de meg is tud erre tanítani másokat.
Dr. Illés Györgyi neve sokaknak mond sokfélét – de (tapasztalataim szerint) ezek mind pozitív előjellel bírnak. Nem azért, mert Györgyi a Wonderwoman (amúgy simán lehetne), hanem azért, mert látszik és érződik rajta, hogy tudja, miben jó, és azt a mélységekig ki is aknázza.
Györgyi – aki a Beszédcentrum alapítója és vezetője - színésznőként végzett a Színművészeti Egyetemen és a szakmájában is maradt – emellett pedig hosszú-hosszú évek óta tanít embereket arra az amúgy egyszerűnek tűnő dologra, hogy hogyan kell jól és szépen beszélni.
Mert ez – ahogy a könyvbemutatóból is kitűnt – hiába tűnik egyszerűnek, amikor egyáltalán nem az. A beszéd és a kommunikáció az a csatorna, amivel az embertársainkhoz kapcsolódunk, így a milyensége egyáltalán nem elhanyagolható kérdés, akármilyen szakmát űzünk is. Ahhoz, hogy a kommunikációnkkal azt érjük el, amit valóban szeretnénk, nem csak a tartalomra kell figyelni, hanem arra is, mibe és hogyan csomagoljuk a mondanivalónkat.
Illés Györgyi pedig ehhez nagyon ért: nemcsak ahhoz, hogyan kell valamit megfelelő stílusban, hangképzéssel és beszédtechnikával elmondani, hanem meg is tud erre tanítani másokat. Kezdő és hadarók című, frissen megjelent könyvében meg is mutatja hogyan. A személyes, rövid történetekkel és példákkal tarkított szakkönyv egyáltalán nem szakkönyv-ízűen vezet rá minket arra, hogyan tudunk akár egyedül is javítani a beszédtechnikánkon.
Györgyi elég régóta van a szakmában ahhoz, hogy szórakoztatóan, könnyedén és profin kalauzoljon el minket ebben a világban, amiben a szép beszéd még csak az első lépés afelé, hogy a kommunikációnkon javítsunk. A könyvbemutatón – ahol Györgyi Szabó Erika színésznővel beszélgetett (és aki elmondta, hogy szerinte Györgyi órái miatt vették fel a Színműre) – a kommunikáció más aspektusai és rétegei is előkerültek. Szó esett lélekről, identitásról, nőiségről és szerepekről is, de csak pont annyira mentünk bele ezekbe a témákba, hogy én már 20 perc múlva azon gondolkodtam, el kéne járnom Györgyihez beszédtechnikára, hogy tovább hallgathassam, amiket mond.
Ugyanis Györgyi minden, csaknem szakbarbár, és olyan nyitottsággal és kedvességgel fordul az élet más területei felé is, hogy az már önmagában egy kellemes élmény. Ráadásul még humora is van, amit bizonyított a könyvbemutató és maga a könyv is, és nem mellesleg az a tény is, hogy nemrég vágott bele egy új projektbe egyik barátnőjével, ami a TaoMamik névre hallgat. A TaoMamik pedig pont az a dolog, ami ezt a fajta világlátást, kedvességet és nyugalmat szeretné nagyobb körben elterjeszti, és két idősebb nő élettapasztalatait szeretné megosztani az arra fogékonyakkal.
A könyvből is sugárzik egyfajta emberség és emberismeret, ami segítő szándékkal, célzottan és szórakoztatóan akar nekünk jót, nem ukázokkal és lekezelően – hiszen a tanítás is olyan szakma, aminek megvannak a maga fortélyai, és ezeket Györgyi már rutinból és tapasztalatból is elég jól tudja.
Ugyan a Kezdő és hadarók valahol mégiscsak egy szakkönyv, de abból inkább az a fajta, ami egyrészt könnyen olvasható, másrészt bárkinek jól jöhet, hiszen beszélni mindenki szokott. És ha már arra nagy hangsúlyt tudunk fektetni, hogy mit veszünk fel, akkor érdemes egy olyan eszközt is megcsiszolgatni, ami nem megy ki a divatból: a hogyan tudunk egymással személyesen és élőben is eredményesen kommunikálni.