A Magyar Üvegművészeti Társaság tagjai közül 12 művész alkotásaiból nyílik tárlat augusztus 31-én Kiskőrösön, az Ágnes Galériában.
A kiállítás a 300 évvel ezelőtti újratelepítését ünneplő város jubileumi ünnepségsorozatának részeként kerül megrendezésre. A 150 éves török uralom idején elnéptelenedett települést a Wattay család tagjai – 1718-tól kezdve több évtizeden át tartó munkával – népesítették be Hont, Nógrád és Nyitra vármegyékből származó szlovák anyanyelvű családokkal. A 2010-ben megnyílt Ágnes Galéria e jeles alkalmat szeretné emlékezetessé tenni a város lakói és az augusztus végén a Szüreti és Szlovák Nemzetiségi Napokra Kiskőrösre látogató turisták számára.
Takács Ágnes kurátor és Balogh Eleonóra üvegművész Bognár Évának mesélt a kiállításról a Kultúrpart Trend FM-en futó műsorában augusztus 8-án:
Az üveg törékeny portéka. Nagyon bátor és kreatív emberek képzeletében születhet meg az üveghíd terve. A Szentendrétől Budapesten átívelő, Kiskőrösig nyúló üveghidat csupán a fantáziánk segítségével tudjuk létrehozni. Ez a szellemi értelemben létező híd kapcsolja majd össze a Szentendrén, a fővárosban és annak környékén élő művészeket Petőfi Sándor szülővárosával, a napjainkban Kiskőrösön élő lakossággal és az idelátogató érdeklődőkkel. A Budapesten és vonzáskörzetében élő művészek mára már a nemzetközileg elismert Budapesti Iskola tagjainak vallhatják magukat. A nagy múlttal rendelkező német, cseh és szlovák üvegművészek az üveggyárak támogatásával, megrendeléseivel tudták ismereteiket bővíteni, technikájukat fejleszteni, munkásságukat ismertté tenni. A magyar üvegművészek a képző- és iparművészeti oktatás különböző stádiumait végigjárva az idősebb mesterektől tanulva alakíthatták ki egyéni stílusukat, módszereiket. A rendszerváltás előtt az itthoni üvegművészeknek egyedül kellett létrehozni műhelyeiket. Ennek ellenére üvegművészeinkben folyamatosan élt a vágy a közös munkálkodásra, tudásuk megosztására és az együttes bemutatkozásra is, ezért 1995-ben megalakították a Magyar Üvegművészeti Társaságot. Eddigi történetükből kiemelkedik a 2017-es HuGlass kiállítás, amelynek anyagát igényes kivitelű albumban is megjelentették. 2017-ben 50 üvegművész munkáinak adott helyet a Szent István-bazilika. A bazilikában és a környezetében kiállított művek színes fotóival jelent meg a könyv, amely az alkotók addigi tevékenységét is reprezentálta. A hazai üvegművészek összefogásának szép példája a bárdudvarnoki alkotótelep is, ahol nyaranta gyűlnek össze a művészek, hogy egymást segítve, közösen dolgozva hívják fel a figyelmet a magyar üvegművészek ízlésformáló szerepére. Az itt munkálkodó alkotók arra törekednek, hogy a hazai kortárs üvegművészek elfoglalhassák az őket megillető helyet a magyar és az egyetemes képző- és iparművészetben.
A Kiskőrösön kiállító, a kurátor által kiválasztott 12 művész többsége a hazai és nemzetközi üvegművészet kiemelkedő alakja, akik számos külföldi üvegművészeti bemutató kitüntetettjei, és rangos magyarországi díjjakkalis büszkélkedhetnek. Nehéz lenne felsorolni az alkotók díjait, kitüntetéseit, itthoni és határon túli elismeréseit. A MÜT honlapján (https://www.hungarianglass.com/) olvashatunk részletesen a művészek tevékenységéről, életútjáról, díjairól.
12 különleges művész, 12 különleges ember, 12 egyéni stílus. Mindegyiküknek saját metodikája van. Műveik felismerhetők az egyénileg kifejlesztett technikáról, a megmunkálásról, az ízlésvilágról s a világ dolgait értelmező, minden egyes művészre külön-külön jellemző látás- és gondolkodásmódról is, ami a művekben manifesztálódott. Tervek szerint a szecesszió és az artdeco korszakát idéző alkotások, az op-art és a kinetikus művészet elemeit mintaadónak tekintő művek és a minimál stílus jegyeit viselő alkotások is helyet kapnak egy légtérben. A kiállításon az üveg építészeti elemek (ablakok, falak, mennyezetek) a falakra szerelt lapmonitorokon kivetítve láthatók majd a hatalmas méretű térplasztikákkal és köztéri installációkkal együtt. A 80 négyzetméteres kiállítótérben pedig a kisméretű dísztárgyak, üvegkompozíciók kapnak helyet. A kurátor, Lászlóné Takács Ágnes Zsuzsanna művészettörténész fontosnak tartotta, hogy a magyarországi üvegművészek munkásságát összekapcsolja a honi építészettel, építőművészettel, ezért a kiváló építőművész, tervező, egyetemi tanár, Prima Primissima díjas Farkas Gábort kérte fel a kiállítás megnyitására. A kiskőrösi Ágnes Galéria szeretettel vár minden érdeklődőt az Üveghíd Szentendre–Budapest–Kiskőrös elnevezésű kiállításra. A tárlaton Balogh Eleonóra, Bánó Rita, Birgit Köblitz, Borbás Dorka, Darabos Anita, Fűri Judit, Hefter László, László Kyra, Lukácsi László, Smetana Ágnes, Varga Dóra és Vida Zsuzsa alkotásain keresztül nyerhetünk bepillantást a kortárs magyar üvegművészetbe. A megnyitón a kiskőrösi Szürkeverebek Jazzbandája szórakoztatja a megjelenteket.