Szeptember 20-23 között, idén már negyedik alkalommal rendezik meg az Ékszerek Éjszakája BDPST elnevezésű rendezvényt, mely több mint 40 helyszínen, 110 kiállítóval várja a kortárs ékszerek rajongóit.
Ez év szeptemberében rekord mennyiségű kiállítás várja látogatóit, melyek az Ékszerek Éjszakája térképével szeptember 21-én 16:00-00:00-ig bebarangolhatók, ekkor személyesen is megismerkedhetnek az alkotókkal, együtt ünnepelhetik a kortárs ékszer sokféleségét. A kiállítások legfontosabb programjai azen a hétvégén zajlanak, viszont érdemes figyelemmel kísérni a helyszínek egyénileg szervezett eseményeit, mert későbbi időpontokban sok érdekességgel készülnek még a tervezők.
Az idei év több szempontból is újdonságot tartogat: az első és talán legfontosabb törekvés a külföldi kortárs alkotók bevonását jelenti. Az ÉÉB célja a hazai tervezőkből álló kör kitágítása; teret adni a külföldi alkotóknak, hogy itthon nagyobb ismertségre tegyenek szert, aminek köszönhetően a magyarok aktivitása nemzetközi színtéren is kiemelt figyelmet kaphat. E szimbiotikus kapcsolat a hazai és külföldi alkotók között illeszkedik az idén meghirdetett pályázati témához, melynek hívószava: SZIMBIÓZIS. A felhívás nemzetközi platformokon is elérhetővé vált, így nem meglepő, hogy a 88 beérkező pályamunkának közel fele külföldi. A pályázati anyagot elbíráló független zsűriben elismert alkotók, kurátorok, elméleti szakemberek működtek közre, akik különböző aspektusból megvizsgálva hoztak releváns döntést. Végül 38 legjobbnak ítélt pályamunka kerül bemutatásra a Kortárs Építészeti Központban /KÉK/ 2018. szeptember 20-23. között, ahol a programsorozat főbb eseményei kapnak helyet. Az idei év vendégkiállítása a K.A.S. Galériában kap helyet, ahol a németországi Burg Giebichenstein University of Art and Design Halle neves professzora Hans Stofer és művészeti asszisztense, Melanie Isverding a hallgatókkal együtt mutatják be munkáikat. Megtekinthető szeptember 20-23. között, a Bartók Béla út 9. szám alatt.
Szombat este egy különleges eseménnyel készülnek egy Dob utcai bérház belső udvarában Gisbert Stach késdobáló ékszer performanszát tekinthetik meg az érdeklődők. A számos kiállítás megtekintése mellett idén több új programmal is bővül a rendezvény: az elismert, svájci születésű, Londonban élő alkotó és kurátor Hans Stofer tart kétnapos workshopot 12 fő bevonásával, ahol a résztvevők bekötött szemmel alkothatnak, teret engedve a taktilis (tapintásra hagyatkozó) érzékelésük pontosabb megismerésének. A másik fontos esemény, egy olyan kifejezetten alkotóknak szánt szakmai nap megrendezése, amely során 3 neves tervezőművész: Hans Stofer, Melanie Isverding, Péter Vladimir tart angol nyelvű előadást irányított témában az érdeklődőknek.
A programokon túl a független kiállítók és a „Szimbiózis” pályázat résztvevői között is számos nagy értékű díj talál gazdára, melyek további eredményes munkára ösztönzik majd az alkotókat.Az eseményt idén a H6 kortárs ékszertervező csoport szervezi, bízva a friss, lendületes hozzáállás sikerében. Változatos programjaik célja a magyar kortárs ékszertervezés szélesebb körben való megismertetése, illetve a pályakezdő és gyakorlott alkotói közeg inspirálása, összefogása.
AZ ESEMÉNY FŐVÉDNÖKE: Lőrincz Réka, művész
KÜLFÖLDI DÍSZVENDÉGEK: Melanie Isverding, Dan Piersinaru, Gisbert Stach, Hans Stofer
SZERVEZŐK: H6 Contemporary Jewelry Group : Börcsök Anna, Fazekas Veronika, Fekete Fruzsi, Horányi Kinga, Neuzer Zsófia, Tengely Nóra
Bővebb információk: itt