Véradásra kéri vendégeit a Jurányi Ház. A Pesti Esttel és az Országos Vérellátó Szolgálattal közösen szervezett eseményre TAJ kártyát és lakcím-kártyát, valamint személyi igazolványt mindenki hozzon magával!
Miért nagyon fontos hogy vért adj?
- A véradásra alkalmas lakosság (kb. 6,2 millió fő) 3,5-4 % ad csupán vért.
- Egyetlen véradással három betegen segíthetsz: a levett vérből vörösvérsejt- és vérlemezke-koncentrátum, valamint plazmakészítmény készül, amelyet akár 3 különböző beteg is megkaphat.
- Magyarországon naponta 1600-1800 véradóra van szükség az ország biztonságos vérellátásához. A folyamatos és kiegyensúlyozott vérellátás csak így biztosítható.
- A véradás egyben egészségügyi szűrővizsgálat is, hiszen a véradáskor levett vér egy része – három kémcsőnyi – a laboratóriumokba kerül, ahol a levett vért alaposan megvizsgálják! (Vizsgált fertőző ágensek: HIV 1-2, Hepatitis B, Hepatitis C és szifilisz).
Az első számú indok, amiért az emberek vért adnak: segíteni akarnak másokon! A segítő szándék nem marad viszonzatlan, minden véradót ajándékcsomaggal várnak.
Ki lehet véradó?
Aki 18 és 65 év közötti, legalább 50 kg testsúlyú egészséges felnőtt (első véradók esetén a felső korhatár 60 év). Akinek az általános közérzete jó, egészségesnek érzi magát. Milyen igazolványokat kell bemutatni? TAJ kártyát és lakcím-kártyát, valamint személyi igazolványt.
Azt tudtad, hogy?
- Minden véradás alkalmával meghatározzák a vércsoportodat.
- Az Rh vércsoportod lehet RhD pozitív vagy RhD negatív, attól függően, hogy van – e a vérsejtjeiden antigén?
- A véradás nem azonos a vérvétellel, ahol éhgyomorral kell érkezni. Véradás előtt viszont enni és inni is kell. Nagyon fontos, hogy a véradó a véradás előtt és után is bőségesen igyon folyadékot.
- Egy átlagos termetű és egészségi állapotú gyermek testében 2,5-3 liter vér kering.
Egy átlagos testsúlyú és alkatú felnőtt ember testében körülbelül 5 liter vér kering. - Az emberi szív naponta körülbelül százezerszer dobban, tehát körülbelül százezerszer pumpálja a szervezetbe a vért.
Egy kis történelem:
- A vércsoportok közül az AB-t határozták meg a legkésőbb. Nem véletlenül: ez a legritkább vércsoport, az ÁNTSZ adatai szerint a népesség kevesebb, mint 5 százalékában fordul elő. A kaukázusi A és a mongol B típus „összeolvadásának” eredménye.
- A három fő vércsoportot – A, B, 0 – Karl Landsteiner fedezte fel az 1900-as évek elején. Harminc évvel később felfedezéséért Nobel-díjat kapott.
- Az RH vércsoport a Rhesus szónak a rövidítése, mivel az RH tulajdonság felfedezéséhez Rhesus majmok vörösvérsejtjeit használták.
Cím: 1027 Budapest, Jurányi u. 1. / Jurányi Labor
Időpont: 2018. szeptember 22. 15.00-20.00