Az intézmény 2012-ben utolsóként csatlakozott a megyeszékhelyeken működő professzionális teátrumok sorába, de mára már nem csak Salgótarján környékiek kedvelik, hanem országos ismertségre is szert tett.
Zenthe Ferenc, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész, Salgóbánya szülötte, így nem volt kérdés kiről nevezik el a színházat. A társulat alapító tagjai mellett évről évre egy-egy szerepre szerződtetnek országosan ismert színművészeket, rendezőket, dramaturgokat, díszlet- és jelmeztervezőket. Évek óta együtt dolgoznak Mikó Istvánnal, Bozó Andreával, Koltai Róberttel, Vándor Évával, Bregyán Péterrel, rendezett már a színházban Csizmadia Tibor és Halasi Imre is, díszlet- és jelmeztervezőként pedig Bobor Ágnest és Laczó Henriettet is alkalmazták, de a társulat meghatározó tagjaiként említhetők Albert Péter, Farkas Zoltán, Házi Anita, Jakab Csaba, Kovács Vanda, Marjai Virág, Kökényessy Ági, Kaszás Gergő, Eke Angéla, Bánfi Kata, Baksa Imre, Rácz János, Szívős Győző, Krausz Gergő, vagy állandó díszlet- és jelmeztervezőjük, Pallós Nelli is. Kiemelten számítottak a salgótarjáni és nógrádi kötődésű művészekre, például Csernák Jánosra, Gyuriska Jánosra, Máté Krisztiánra, Erdélyi Gáborra, Falati Hédire, K. Müller Zsófira, Németh Annára, Pünkösdi Mónikára, Erki Gabriellára, Kadlót Zsófiára és Demus Péterre.
A műsorpolitikájuk egy nívósan szórakoztató népszínház filozófiáját vallja magáénak, itt-ott művészszínházi színekkel keverve. Visszanyúlnak a klasszikus hazai és külföldi szerzők darabjaihoz; hagyományokat ápoló, ízlés- és igényformáló, olykor kortárs, de konvencionális színházi nyelven fogalmazó teátrumként határozzák meg önmagukat.
Szinte minden nézőjükkel személyes kapcsolatot alakítottak ki, a teátrum vezetője minden előadás előtt fogadja őket és amikor elbúcsúznak, szintén várják tőlük a visszajelzéseket, emellett szavazhatnak is az előadásokra, az általuk alapított Vastaps-díj majdani nyertesére is. A szavazás egyébiránt a társulat életében most különös aktualitást is nyer, hiszen idén bekerültek a MagNet bank tao programjába, még éppen pár napig voksolhatnak rájuk a nézők a bank honlapján. Ez persze nem azt jelenti, hogy kizárólag a közönség igényeinek szeretnének megfelelni, hiszen céljaik között megjelenik egyfajta ízlésformáló szándék is és szeretnének szakmailag is folyamatosan fejlődni, egyre magasabb színvonalú produkciókat bemutatni. Ennek egyik jelentős állomása volt, amikor 2016-ban a Vidéki Színházak Fesztiválján Harold Pinter Hazatérés című előadásukkal műhelyteremtő alkotómunkájukért Fesztiváldíjat nyertek. Rendkívül sok tájelőadást játszanak. Az első évadban harminchárom vendégjátékot tudtak megvalósítani, ebben az évadban százharminccal terveznek, ezek nagy része már lekötött előadás és bővülnek határon túli együttműködéseik is. Másrészt folyamatosan fejlesztik a működés kereteit is, a technikai személyzetet, díszítőket, öltöztetőket, fodrászokat illetően is, akik jelen pillanatban mind salgótarjáni fiatalok, akik közfoglalkoztatási programban kerültek a színházba és folyamatosan beiskolázzák őket. Nem csak munkát adnak nekik, de a tanulási lehetőségüket is biztosítják a szakterületüknek megfelelően.
A 2019/2020-as színházi évad meghatározó lesz, hiszen Zenthe Ferenc születésének 100. évfordulóját ünneplik majd, az ő életműve köré szervezik az évadot és régi vágyuk, hogy bemutassák az első zenés színdarabukat is.
A Zenthe Ferenc Színház kezdetéről, jelenéről, sokszínű repertoáráról, valamint jövőbeli terveiről Simon Lajos a színház igazgatója mesélt Marosi Viktornak, Kultúrpart Trend Fm-en futó műsorában október 24-én:
A repertoárról bővebben: itt