A 20-ik század egyik legjelentősebb magyar képzőművészének képeiből rendeznek nagyszabású tárlatot a Ferenczy Múzeumi Centrumban, Világok között – Vajda Lajos élete és művészete címmel.
Vajda Lajos (1908–1941) az 1930-as évek európai avantgárdjának egyik legnagyobb tehetségű, de mostoha sorsú alkotója volt. Személyének kettősségét talán felesége, Vajda Júlia szavai világítják meg leginkább:
El sem tudok képzelni nála individualisztikusabb lényt. A saját életének tragikus volta jóformán élete minden pillanatát áthatotta.
Művészete a konstruktivizmustól a szürrealizmuson át ívelt a teljesen egyéni hangvételű transzparens rajzokig, majd rövid élete vége felé sajátosan absztrakt műveken bontakozott ki a fiatalon elhunyt művész saját tragédiája és az egész korszak drámája. Vajda Lajos neve összeforrt Szentendrével, rajzain izgalmas kavalkádban fonódnak össze a város építészeti motívumai és a művész személyes életének stációi. A Ferenczy Múzeumi Centrum egy 150 művet bemutató, nagyszabású kiállítással tiszteleg a páratlan életmű előtt.
A kiállításhoz szervesen kapcsolódik Vajda Lajos felesége, a szintén jelentős festőművész Vajda Júlia (1913–1982) tárlata a Szentendrei Képtárban„Mégis legyen kiállítás…” – Vajda Júlia élete és művészete címmel. Erre az alkalomra jelenteti meg a szentendrei múzeum Petőcz György nagymonográfiáját a művészről. Vajda Lajos tárlatához a Ferenczy Múzeumi Centrum egy közel háromszáz oldalas, reprezentatív katalógust ad ki prominens művészettörténészek közreműködésével. A múzeum a kiállítás megnyitásának napján egy online életmű-katalógust is publikál, amellyel célja – Magyarországon mindeddig egyedülálló vállalkozásként – a teljes œuvre bemutatása és a reprodukciók szabad hozzáférésének biztosítása.
Szabó Noémivel a kiállítás kurátorával Marosi Viktor beszélgetett, Kultúrpart Trend Fm-en futó műsorában október 24-én:
Világok között – Vajda Lajos élete és művészete
Helyszín: FERENCZY MÚZEUM, 2000 Szentendre, Kossuth L. utca 5.
Időpont: 2018. 11. 11 – 2019. 03. 31.
Bővebb információ: itt