A Nemzeti Filharmonikusokat majdnem két évtizeden át vezető egykori főzeneigazgatójára, Kocsis Zoltánra emlékeznek együttesei, halála napján, november 6-án a Müpában.
A hangversenyen elsőként Chopin örök szépségű zongoraversenye, az f-moll csendül fel, amelyet a nemrég még csodagyerek, mára kamaszkorba ért Boros Misi előadásában hallhatunk. Chopin 1829-ben, huszadik életévének betöltése és tanulmányai befejezése előtt komponálta szerzeményét. A mű ajánlása Delfina Potockának, Chopin egyik párizsi zongorista tanítványának szól. Chopin fiatalkori kompozíciói hatásosabb, nyíltabban virtuóz művek, mint a későbbi karakterdarabok. Az életmű első harmadát áttekintve feltűnhet, hogy hat zenekar-kíséretes zongoramű, két sorozat virtuóz etűd, briliáns variációsorozatok és rondók mellett két, a zongorát előtérbe helyező kamarazenei alkotás is ekkor keletkezett. Ezekkel a művekkel tette le névjegyét a huszonéves lengyel zeneszerző a nemzetközi zeneélet akkori központjában, a zongoratitánoktól hemzsegő Párizsban.
Antal Mária nevét bizonyára kevesen ismerik; Nagy Britanniában élő zeneszerző, aki a Zeneakadémián szerzett diplomát. Itt elhangzó kompozícióját, Az Áramlatot, Csíkszentmihályi Mihály ma már klasszikus munkája, a Flow-élményről írt könyve és gondolatai ihlették; a darab műfajilag talán a szimfóniához áll legközelebb, tételeinek címe pedig: Fókusz, Világosság és Időtlenség, Eksztázis.
A koncert második részében felcsendülő mű szerzőjének magyarországi ismertségét különösen a szívén viselte Kocsis Zoltán; Rachmaninov 1913-ban komponált, de méltatlanul keveset játszott Harangok című műve nagyszabású kórusszimfónia négy tételben, az utolsóban a gyász megrendítő harangkondulásaival. Az Edgar Allan Poe versére készült alkotás megszólaltatásában a Nemzeti Énekkar mellett nagyszerű énekes szólisták, Balga Gabriella, Fekete Attila, Anatolij Fokanov működnek közre.
Kocsis Zoltán az utóbbi mintegy fél évszázad egyik, ha nem a legnagyobb zenei géniusza. Kocsis Zoltán, a zongoraművész, a karmester, a zeneszerző és a kortárs zene egyik legelhivatottabb szószólója. Kocsis Zoltán, ki már lassan két éve nincs közöttünk, de mégis minden nap minden percében velünk él, meghatározza gondolatainkat, érzéseinket, és azt, ahogyan zenélünk.
Emlékét nem lehet méltóbb módon ápolni, mint úgy, hogy az általa felállított mércét szem előtt tartva vesszük ki minden nap hangszerünket a tokból, és igyekszünk a zeneszerző akaratát a lehető leghívebben életre kelteni.
Halálának napján minden évben hangversennyel emlékezünk meg róla. Azt reméljük, hogy úgy tesszük mindezt, hogy annak Ő is örülne. A zeneirodalom remekműveit méltó módon tolmácsolva, egyszersmind ifjú tehetségeket bemutatva.
Ebben az évben egy csillogóan tehetséges zongoraművészt, Boros Misit, illetve egy rendkívül izgalmas, autonóm zeneszerző, Antal Mária művének ősbemutatóját ajánljuk hallgatóságunk figyelmébe.
Bízunk benne, hogy odafentről hallgatva Zoli elégedetten bólint majd.
HAMAR ZSOLT
a Nemzeti Filharmonikus Zenekar zeneigazgatója
A KONCERT ELŐTT:
A koncertet 18.00 órai kezdettel vetítés előzi meg, amelyen „Bartók színpadi művei Kocsis Zoltán vezényletével” címmel a Művészetek Palotája dokumentumfilmjét tekinthetik meg a koncertjeggyel rendelkezők. A felvételen Bartók „A Kékszakállú herceg vára” című operája látható Káel Csaba rendezésében, közreműködik Szántó Andrea, Bretz Gábor, és Mécs Károly, valamint „A csodálatos mandarin” című pantomimje, amelyben a Pécsi Balett táncművészei közreműködnek Vincze Balázs koreográfiájával. A Nemzeti Filharmonikusokat Kocsis Zoltán vezényli.
Kocsis Zoltán emlékkoncert
2018. november 6., kedd, 19:30 - Müpa
Chopin: f-moll zongoraverseny, op. 21.
Antal Mária: Az Áramlat
Rachmaninov: Harangok
Km.: Balga Gabriella – szoprán, Fekete Attila – tenor, Anatolij Fokanov – bariton, Boros Misi – zongora
Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba), Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel: Hamar Zsolt