Miért szeretjük annyira a pop-up eseményeket? Mi az, ami a pillanatnyiságban, az ideiglenességben és a határozott időtartamban olyan vonzó tud lenni?
Talán pont az, hogy csak egy lehetőségünk van rá, nem több – és azzal az egy lehetőséggel élnünk is kell, ha szeretnénk megtapasztalni az élményt?
Egy pop-up megmozdulás arra hívja fel a figyelmünket, hogy az élet véges, a dolgok nem tartanak örökké és igenis érdemes a jelenben létezni. Arra szorít minket rá, hogy fókuszáljunk és koncentráljunk, legyünk a megfelelő helyen és megfelelő időben, különben lecsúszunk róla. Nem érünk rá halogatni és tologatni és elkésni, mert mire feleszmélünk, már vége.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói pont ezt a feszességet keresik és teremtik meg az Egy Estés Kiállításokkal, amelyek egy-egy adott téma vagy technika köré épülnek – és amik nevükhöz hűen mindössze egy este erejéig tekinthetőek meg. Olyanok, mint egy-egy jól sikerült vacsora: a megfelelő hozzávalók összedobásával születik valami új, ami túlmutat az egyes elemeken, finoman keveri az ízeket, mégsem mossa őket össze.
A kezdeményezés több szempontból is érdekes, izgalmas és szimpatikus: egyrészt lehetőséget biztosít a kezdő művészek számára, hogy munkáikat megmutathassák, másrészt ritka alkalmat teremt a néző és a látogató számára is, hogy olyan munkákkal találkozhasson, ahol máshol nem tud – bónuszként pedig egy, hanem több látásmódot és elgondolást, külön utakon járó, mégis egy irányba tartó filozófiával találkozik.
A legutóbbi esemény az Aresco (száradás) címet viselte, amin 21 képgrafikus mutathatta meg egy-egy munkáját, amelyek valahogy kapcsolódtak a címhez vagy a mostani közös nevezőhöz, az akvarellhez és a vízfestékhez. A kiállítást Eszik Alajos nyitotta meg, aki gondosan sorra is vette az összes kiállított képet, hogy azokat elhelyezze térben és időben az ehhez egy fokkal kevésbé értők számára is. Izgalmas volt hallgatni, hogy ő hogyan fejti fel a hallgatók kísérleteit és munkáit – és még érdekesebb volt az, amikor saját magunk számára kerestünk bennük egy közös vezérfonalat, amire fel tudtuk őket húzni, hiszen témáikban és megvalósításukban is igen különbözőek voltak.
Az Egy Estés Kiállítás ötlete Agafina Anna fejéből pattant ki és párjával, Rakk Adriánnal közösen hozta össze: szeretett volna lehetőséget teremteni a diákoknak és a hallgatóknak arra, hogy részesei lehessenek egy teljesen önszervező és alulról jövő kezdeményezésnek, ami pont annyi ideig veszi magát komolyan, ameddig kell: egy este erejéig. A kiállításoknak amúgy is két olyan napja szokott lenni, amikor a legtöbb látogató van: az egyik a megnyitó, a másik a finisszázs. Logikus, hogyha a kettő egy napra esik, akkor sok lesz az érdeklődő.
Az eseményeknek ugyanis maguk a kiállított művek csak az egyik elemét teszik ki – a közönség és a közösség majdnem ugyanolyan fontos. Itt nem csak arról van szó, hogy gyertek el és nézzétek meg a munkákat, hanem arról is, hogy gyertek el és nézzétek meg egymást. Beszélgessetek, gondolkodjatok, futtassatok eszméket, alakítsátok a képzőművészet jövőjét közösen. Az egésznek pedig egy zseniális körítést és igazán otthonos hangulatot ad Anna anyukájának szinte soha ki nem fogyó süteményes és teás készlete, amivel a lelkes érdeklődőket kínálgatja sorra – és ami valahogy a tekintélyes mennyisége ellenére mégis percek alatt elfogy.
Amilyen egyszerű, olyan nagyszerű és hiánypótló is ez az alapötlet, ami úgy szeretné egy kicsit közelebb hozni egymáshoz a kortárs képzőművészetet és a közönséget, hogy konkrét keretet szab neki . Egy estébe kell becsatornázni minden mondanivalót és kérdést, kapcsolatot és energiát. Ennyi időnk van befogadni az alkotásokat, megismerkedni a művészekkel és örülni annak, hogy van egy ilyen projekt.
Mert jó, hogy van: jó tudni és látni, hogy a szűk időkeret nem elveszi, hanem feltüzeli az emberek érdeklődését, megmozgatja a fantáziájukat és kíváncsiak a munkákra – ahogy azt is, hogy a művészek is mennyire tudnak lelkesedni egy ilyen lehetőségért és alkalomért.
Ha szeretnél többet tudni az Egy Estés kiállításról vagy nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor itt tudod őket nyomon követni.