Jót tett-e nekünk és az európai zenének a franko-flamand zenei bevándorlás? Erre a kérdésre ad egyértelmű választ a Szent Efrém Férfikar koncertsorozata december 28-30. között a BMC-ben.
Az egész úgy kezdődött, hogy az angolok kitalálták a divatos zenét, ami megtetszett a frankoknak – no és a flamandoknak is. Csináltak is belőle olyan slágereket, aminek senki nem tudott ellenállni. De, amint az közismert, senki sem lehet próféta a saját hazájában: ezért Dufay és barátai, illetve tanítványai mertek nagyot álmodni és elmentek Itáliába. És ugyan egy belga nem csinál nyarat, de több tucat már annál inkább – így lett a burgundiai iskolából európai szintű zenei bevándorló hadjárat – és hogy jót tett-e nekünk és az európai zenének a franko-flamand zenei bevándorlás: nos, erre egyértelmű választ ad a Szent Efrém Férfikar koncertsorozata 2018. december 28-30. között a BMC-ben.
A sorozat első, december 28-i estéjén megjelenik az a zenei alapkő, amit a reneszánsz korban tettek le flamand mesterek, azonban az Aura Musicale segítségével időben egészen 17–18. századig utazunk előre, hogy egy korszakos frank zseni munkásságába is belekóstoljunk – Jean-Philippe Rameau műveibe, aki szintén Burgundia szülötte volt.
Oltremontani – Azok, akik a hegyeken túlról jöttek: december 29-én a „gyüttment” zeneszerzők több generációja mutatkozik be. Dufay, Josquin, Ockeghem, Obrecht és Lassus szakrális művein keresztül megtapasztalhatjuk, hogy milyen volt az az egyedülálló zenei nyelv, aminek még a híresen büszke itáliaiak sem tudtak ellenállni.
December 30-án aztán a Reneszánsz FM egy képzeletbeli esti adásába csöppenünk bele – ez a 16. század elejének legmenőbb slágerlista-műsora... A kor legdivatosabb és legnépszerűbb dallamai csendülnek fel egy pörgős rádióműsor keretein belül, a legváltozatosabb előadók tolmácsolásában – akiket minden esetben a Szent Efrém Férfikar testesít meg.
Frankó Flamandok - A Szent Efrém Férfikar koncertsorozata
2018. december 28-30., BMC
Közreműködik:
Szent Efrém Férfikar
Művészeti vezető: Bubnó Tamás
Aura Musicale
Művészeti vezető: Máté Balázs
Mezei János – orgona