Ismét meghirdették a Future Makers Nagydíjat, melyre január 21-ig nevezhetnek a programozás és a különböző hasznos alkalmazások iránt érdeklődő diákok.
A UPC Magyarország a SKOOL és a Kódgarázs szakmai közreműködésével 2018-ban ismét meghirdette a Future Makers Nagydíjat. A kétfordulós versenyre 12 és 16 év közötti diákok nevezhetnek, 3 fős csapatokban, olyan saját fejlesztésű applikációval vagy weboldallal, amelyek valamilyen, az egész társadalmat, vagy a helyi közösséget érintő problémára adnak megoldást a technológia és digitális eszközök segítségével. A győztes csapat jutalma egy írországi utazás lesz, amelynek keretében részt vehetnek a világ egyik legizgalmasabb innovációs eseményén, a dublini Coolest Projectsen.
A versenyről Marosi Viktor beszélgetett a zsűri két tagjával, Bombera Krisztinával és Guzsaly Péterrel a Kultúrpart Trend Fm-en futű műsorában január 16-án:
A versenyzőktől olyan technológiai megoldásokat várnak, amelyek közösségi és gazdasági haszna a társadalom egésze számára fontos, és nem csupán egyének, vállalatok vagy befektetők számára. Elsősorban Scratch vagy AppInventor fejlesztői környezetben kidolgozott projektekkel, applikációkkal vagy weboldalakkal lehet pályázni. A csapatoknak azt is meg kell indokolniuk, hogy miért tartják fontosnak az adott problémát és annak megoldását egy kisebb vagy nagyobb közösség, vagy akár az egész társadalom szempontjából.
A magyar nyelven elkészített pályázatokat január 21-ig lehet beküldeni, az eredményhirdetés pedig január végén, február elején lesz. A hazai zsűri által legjobbnak ítélt pályamunkákat személyesen is prezentálják majd a pályázók.
A szakmai zsűri tagjai:
- Nessaj – Youtuber, Influencer
- Bombera Krisztina – Televíziós újságíró, az ATV munkatársa
- Dr. Turcsányi-Szabó Márta – az ELTE IK Média- és Oktatásinformatikai Tanszékének docense
- Názer Lili – a 2016-os Future Makers Nagydíj győztese
- Guzsaly Péter – a Technológia Oktatásért Alapítvány munkatársa
- Kozma Zsolt – a UPC Magyarország vállalati kapcsolatok igazgatója
Kedvcsinálóként és ötletadóként egy rövid összefoglaló a 2016-os Future Makers verseny díjazottjairól:
A nemzetközi versenyben a fiatalabb programozók közül a 12 éves Giulio Muratori (Olaszország) Down-szindrómás gyerekek számára készített játéka nyert, míg a második helyezett a szintén 12 éves Andrei Covaci (Románia) osztálytermiCO2 szintet figyelő robotfejlesztése lett. Az idősebb korosztály kategóriájában a 17 éves Aoife Kearins (Írország) találmánya bizonyult a legjobbnak: az úgynevezett „EyeOpener” eszköz segítségével megelőzhető a volán mögött ülők elalvása. Ebben a kategóriában kapta meg az ezüstérmet az egyik magyar pályázó, a 15 éves Horváth Roland, aki egy gyerekeknek készült interaktív jelnyelvet oktató játékos alkalmazást készített. Az applikáció célja, hogy minél több fiatal megismerje és elfogadja a jelnyelvet, valamint felkeltse az érdeklődést a siket kultúra iránt. Mindezt úgy éri el, hogy két 3D-s kéz jeleli el a kiválasztott szavakat miközben a háttérben színes képek jelennel meg a jelek megjegyzésére. A fiatalabb pályázók közül a hazai fordulóban legjobbnak ítélt, akkor 11 éves Názer Lili egy olyan applikációt fejlesztett, amely jelentősen könnyíti a családok mindennapjait. A felület ugyanis abban segít, hogy a családtagok időbeosztása áttekinthető és követhető legyen.
A versennyel kapcsolatos részletes információk a www.futuremakers.hu weboldalon találhatók.
A scratch nevű, speciálisan gyerekek számára készített, ingyenes, magyar nyelvű programnyelv itt érhető el.