A Budapest Improvisers Orchestra kilenc kreatív zenész vállalkozása arra, hogy eltörölje a kortárs komolyzene és az improvizatív zene közti határokat – legutóbb január 20-án léptek fel az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál keretében.
Koncertjükön az előadói-alkotói szabadság széles spektrumát járják be olyan darabokkal, melyek különböző mértékben és módokon alkalmaznak improvizációt. A komponálás és a rögtönzés voltaképpen nagyon hasonló folyamatok – csak az utóbbiban nincs lehetőség “javítani”, másképp gondolni valamit. Mintha egy olyan tollal rajzolnánk, amit nem lehet fölemelni a papírról. Hogy viszonyul mindehhez a közönség? Másképp hallgatunk-e valamit, ha tudjuk, hogy minden pillanatban a szemünk előtt születnek meg a döntések? S mik a mechanizmusai a 60-as, 70-es évek nyitott formájú kompozícióinak, ahol sokszor csak játékszabályok nyújtanak előre rögzített fogódzkodót?
A zenekar reményei szerint nem csak az általuk játszott zene lesz “kísérleti”, hanem a hallgatók is ráéreznek a saját figyelmükkel, jelenlétükkel való kísérletezésre és a zenével szemben támasztott elvárásaik tudatosítására – megélve az alkotói/aktív figyelem felszabadító állapotát.
A Budapest Improvisers Orchestra koncertje január 20-án a Fugában egyben az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál záróeseménye volt.
Az estről Marosi Viktor beszélgetett a zenekar egyik tagjával, Bolcsó Péter zeneszerzővel a Kultúrpart Trend Fm-en futó műsorában január 16-án:
Az Átlátszó Hang Újzenei Fesztiválról
Az első Átlátszó Hang fesztivált 2014 januárjában a két kurátor, Horváth Balázs és Gryllus Samu ötlete nyomán szervezte meg a Trafó, a Zeneakadémia, a Budapest Music Center és a Fuga – Budapesti Építészeti Központ. A kezdeményezéshez az elmúlt években számos szervező csatlakozott, a kezdetben négynapos fesztivál folyamatosan bővült.
A Fesztivál célja új módszerekkel bemutatni, és ezáltal a közönséghez közelebb hozni az újzenét.
Ősbemutatók mellett olyan régebbi műveket eljuttatni a magyar közönséghez, amelyek a mai szerzők számára referenciaként szolgálnak, de Magyarországon a szélesebb közönség számára kevésbé ismertek.
A fesztivál elnevezése utal egyfelől a „látható hang” oximoronja által a fesztivál programban kiemelten jelen lévő újzenei színház, vizuális zene, hangszeres színházi műfajokkal illetve más tárművészetekkel való intenzív kapcsolatra, másfelől arra, hogy a szervezők szándéka szerint a közönség számára az újzene világát „átláthatóan” tudják bemutatni, ezáltal beavatva a résztvevőket az általuk ismert zenei nyelvbe.
A Budapest Improvisers Orchestra tagjai között egyaránt vannak zeneszerzők, kortárs zenét játszó klasszikus zenészek, és a free jazz színtérről ismert játékosok:
AJTAI Péter – bőgő
BALI János – furulyák, elektronika
BOLCSÓ Bálint – elektronika
KERTÉSZ Endre – cselló
KOVÁCS Gergely – ütőhangszerek
KOVÁTS Gergő – szaxofon
RUBIK Ernő Zoltán – zongora, tárgyak
Tijana STANKOVIC – hegedű
VÁCZI Dániel – szaxofon