Van ez a város. Hol Bécs, hol a Balkán, nyomokban Párizs, időnként falu, tágul, szűkül, változik.
Lerombolják és felépül. Megutáltatja magát velünk, aztán visszacsalogat. Tükröt tart elénk magunkról, aztán úgy érezzük, hogy mégis csúfosan elárul. Van ez a város, Budapest.
Lehetetlennek tűnik vagy sem, idén ismét megpróbálkozhatunk azzal, hogy 100 szóban foglaljuk össze a lényegét: a Mindspace ugyanis idén is kiírta a 100 szóban Budapest pályázatot, és ha lehet ilyet mondani, akkor a legnagyobb örömömre.
A szavak számán túl ugyanis nincs más megkötés, a történet szólhat bármiről, ami nekünk Budapestet jelenti, lehet az egy kedvenc pad, a Nyugatinál terjengő égett cukor illata, egy napszak, egy útvonal, egy helyzet – tényleg bármi. Ez a szabadság persze egyszerre tűnik túl nagynak és túl szűknek is, ha belegondolunk abban, hogy 100 szó amúgy mennyire kevés. De pont ettől remek ez a forma: annyi teret hagy, hogy egy pillanatnyi benyomást, egy hamarosan eltűnő állapotot rögzítsünk vele. És épp ebben rejlik a pályázat és a kezdeményezés ereje: olyan hétköznapi lenyomatokat rögzít, amik mellett egyébként elmennénk, mert arra gondolnánk, hogy szóra sem érdemesek. Pedig! Ha egyre nem is, százra biztosan.
A pályázat kiírása nem túl bonyolult: fogjon az ember 100 szót, és meséljen el velük egy Budapesthez kapcsolódó történetet. Írjon körbe velük egy, a városra jellemző hangulatot. Fogalmazzák meg, miért fontos az írójuknak a város. Vagy bármi mást, egy a lényeg, hogy ne lépjük túl a megadott szókeretet, és felismerhető legyen a szövegben a város. Ezzel a nyúlfarknyi szöveggel pedig bárki pályázhat a Mindspace oldalán vagy postai úton egészen július 15-éig. A 18 év alattiak idén másodszor külön kategóriában indulnak – elvégre a gyerek – és a kamaszszem néha sokkal többet lát.
Idén is izgalmas összetételű zsűri választja majd ki a legjobb szövegeket: Székely Kriszta, Jakab Juli, Busa Pista és Nagy Dániel kezébe kerül majd a könnyűnek nem nevezhető feladat. A zsűrizés ugyanis 3 fordulós: a legjobb 100 szövegből POKET-zsebkönyv készül, a legjobb 12 szöveghez kortárs művészek készítenek illusztrációkat, a legjobb három szöveg szerzője bónuszként pénzjutalmat is kap – az eredményhirdetésre pedig a kiállításmegnyitón kerül majd sor a CAFe Budapest Fesztivál ideje alatt ősszel.
Hogy honnan is jött pontosan az ötlet, amit itthon a hiánypótló, társadalmi kérdésekben működő válaszokat kereső és borzasztóan izgalmas projekteket futtató Mindspace szervezésében érkezett meg hozzánk? Chiléből, ahol már 2001 óra keresik minden évben a Santiagót leginkább leíró 100 szót – ahol az ország egyik legfontosabb irodalmi pályázatává nőtte ki már magát a dolog.
A feladat bája, nehézsége, eredetisége és izgalmassága pont ebből a minimalista formából fakad, ami kellően egyszerűnek tűnik ahhoz, hogy egyre többen és többen kapjanak kedvet ahhoz, hogy megfogalmazzák a várossal kapcsolatos gondolataikat vagy érzéseiket. De így nem csak a város, a városi lét és a közösség, hanem az irodalom is egy lépéssel közelebb kerül hozzánk – így a pályázat kiírói tulajdonképpen három legyet ütnek egycsapásra.
Nem mellesleg: az egész rettentően szórakoztató. Én már csak tudom, mert kipróbáltam – és mert van ez a város, Budapest. Hol gyűlölöm, hol szeretem, hol megszöknék tőle egy csendes hajnalon, hogy idebetonoznám még az unokámat is – de szó nélkül nem tudok elmenni mellette.