A Magyar Népművelők Egyesületének XXXVI. zalaegerszegi vándorgyűlésén a testület egyhangúlag megszavazta, hogy Novák Péter az egyesület tiszteletbeli tagja legyen.
A színész, énekes, koreográfus, szövegíró, zeneszerző, műsorvezető, a Kultúrházak éjjel-nappal elnevezésű, a Magyar Népművelők Egyesülete által életre hívott országos közművelődési akció védnöke, jószolgálati nagykövete volt az elmúlt három évben. A kultúrházakhoz örök szerelem fűzi, nemcsak azért, mert koreográfus szülei révén gyermekként is rengeteg időt töltött ezekben az intézményekben, hanem azért is, mert később előadóművészként élete helyszíneivé váltak. Így nem esett nehezére, hogy a rendezvénysorozat sajtóeseményein, saját élményeiből merítve, lelkesen beszéljen az ügy fontosságáról:
„A művelődési házakban családias a hangulat, és őszintén szólva meglepetésszerű az a szeretet, amivel találkozunk, és az, ahogy az emberek egymással felveszik a kapcsolatot. A helyi lakosok és összetartó közösségeik időről időre randevút adnak itt egymásnak, és nem csak az olyan kiemelt rendezvényen, mint a Kultúrházak éjjel-nappal.”
A népművelői hivatásról is nagy elismeréssel szólt minden alkalommal: ,,Ha valahol minden nap értéket adnak, ott hétköznapi hősöknek kell lenni”, nyilatkozta a 2019-es eseménysorozat megnyitóján. Vallja, hogy a népművelők feladata nem változott a kultúrházak megalakulása óta, ami több száz éves hagyományra tekint vissza. Egyik interjújában azt mondta:
„Mindig is kérdés volt, hogy az ember a nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, nyolc óra szórakozásból az utóbbit miképp tölti el, és hogy ezt képes-e bármilyen rendszer kiszolgálni. A rendszerváltás óta nagyon megváltoztak a kultúra felhasználói szokások, ezért hatványozódott a kultúrházak felelőssége is, hogy olyan minőségű programokat kínáljanak minden generáció számára, melyeknek köszönhetően nem az elkallódás, az apátia és az elmagányosodás egy közösség útja, hanem az együttlét és ennek az együttes örömnek a megélése. Lehet kultúra nélkül élni, csak semmi értelme. Ez egy ösztönös és belülről jövő kényszer.”
Nemcsak a jelenről nyilatkozott mindig élményszerűen, hanem jövőről is vannak víziói. Az egyik kiemelt rendezvény után ezt mondta:
„Megtapasztaltam azt az összeadódó értéket, amit a helyiek, egy falu apraja-nagyja hozzátesz ehhez a rendezvénysorozathoz. Ha ez még sok száz helyen megtörténik az országban, akkor ez életképessé válik, sőt elengedhetetlen funkciót tud betölteni. Egy nemzet intelligenciája a tét!”
Véleménye szerint van még javítanivaló azon, hogy többen érdeklődjenek a lakókörnyezetükben zajló kulturális események iránt, ezért is kell a Kultúrházak éjjel-nappal, hogy mindenkinek leessen a tantusz, hogy mi is van a birtokában és a környezetében.
Reméli, hogy a következő években a legkisebb falvak is szerves részeivé válnak ennek az országos hálózatnak. Kialakulhatna egy olyan tartalomszolgáltató bérletrendszer, ami a színházak mintájára lehetővé teszi, hogy művészeti produkciók szervezett formában, turnészerűen, több helyszínre is ellátogathassanak.
A magát szerényen csak kultúrmunkásnak nevező művész, a Kultúrpart egyik alapítója a sajtó kérésére elmondta, hogy nagyon büszke az elismerésre, és hogy igyekszik a jövőben is megfelelni a megtisztelő címmel járó felelősségnek.
Gratulálunk!