A világ több pontján hősként tisztelt, itthon jobbára ismeretlen Spiegel Ernő történetet meséli el egy új magyar regény.
„Halottnak kellene lennem, mert aki nem állt ellen, az nem lehet ártatlan, aki pedig ellenállás nélkül élte túl, az bizonyosan bűnös. Akkor pedig már tisztességesebb halottnak lenni”, fogalmazza meg a történet egy pontján Gyurkovics Tamás regényének főhőse.
A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra megjelent Migrén – Egy bűntudat története című könyv főszereplőjét, Spielmannt az író arról a Spiegel Ernőről mintázta, akit 1944-ben az ikertestvérével, Magdával együtt hurcoltak el Auschwitz-Birkenauba. A férfit a haláltáborban maga Josef Mengele választja ki arra, hogy Zwillingsvater (német, ’az ikrek atyja’), vagyis az emberkísérletekhez összeválogatott ikerfiúk barakkbéli felügyelője legyen.
Spielmann kegyetlen feladatot kap a Halál Angyalától, meg kell őriznie a barakk „békés” hangulatát, Mengele ugyanis nem szenvedheti, ha a kísérleti alanyai hisztériáznak. A regény főhőse ezt a törékeny békét sokszor csak kegyes hazugságok árán tudja fenntartani: azt ígéri a gyerekeknek, hogy a háború után mindannyiukat hazaviszi.
A tábor felszabadítását követően az ikrek szembesítik Spielmannt az ígéretével, a Zwillingsvater pedig állja a szavát: több, mint harminc gyereket kísér haza, Magyarországra a háború dúlta Európán keresztül.
Későbbi életük során a gyerekek megmentőjükként tekintenek „Spielmann bácsira”, ő azonban bűnösnek hiszi magát, fizikai tünetekkel is járó bűntudattól szenved.
Egy nap tanúskodnia kell a Halál Angyala ellen indított különös perben. Ez a pillanat pedig mindent megváltoztat…
A világ több pontján hősként tisztelt, itthon jobbára ismeretlen Spiegel Ernő történetet meséli el a három éve megjelent Mengele bőröndje című nagysikerű regény írójának új könyve, a Migrén – Egy bűntudat története, amely a Kalligram gondozásában jelent meg.
Gyurkovics Tamással, a regény szerzőjével Kalmár András beszélgetett a Kultúrpart Trend FM-en futó műsorában 2019 május 22-én: