Megjelent Szvorák Katalin 38. önálló lemeze Dalüzenet címmel, amellyel a Kossuth-díjas népdalénekes a közép-európai dallamkincs bemutatását tűzte ki célul.
Szvorák Katalin Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes új albumát legelső, 1986-ban megjelent Dalvándorlás című lemezére visszautalva Dalvándorlás Közép-Európában alcímmel adta ki, hiszen a hazai megyékből származó dalokon túl találunk a sorban moldvai, szerb, szlovák, román és lengyel népdalokat is.
Minden lemeze üzenet értékű. Ma is vallom, hogy a vele való együttműködés során nem csupán a tisztán csilingel énekhanggal, de annak forrásával, egy pózoktól mentes emberi jellemmel is találkozhattam. Ez az idők során semmit sem kopott, éppen ellenkezőleg.”
Szörényi Levente
Az album hét különböző témára épül: az otthontól távol érzett honvágyat a hazai népdalok fejezik ki leginkább, de a vallás is fontos elemként jelenik meg, a lakodalmakhoz köthető dalokat pedig különleges huszita vándordallamok követik. Hallhatunk megzenésített verset, héber bölcsődalt, zsoltárt, szefárd asztali éneket, és még Assisi Szent Ferenc Naphimnuszát is.
A Szörényi-Bródy szerzőpáros dalai Szvorák Katalin előadásában új értelmet nyernek, a Miért hagytuk, hogy így legyen című dal a népdalénekes feldolgozásában hatalmas élményt nyújt.
Szvorák Katalin a folk világában az egyik legnagyobb hatású mester, számtalan énekesnek adta át tudását és mutatta be, melyek az igazán értékes dallamkincseink. Tanítványa, a Margaret Island énekesnője, Lábas Viktória így méltatta:
Szvorák Katalin a Kárpát-medence dalainak őrangyala és leghitelesebb közvetítője.”
A felvételek a megszokottól eltérően nem stúdióban készültek, hanem koncerthelyszíneken: a tavalyi évben Kapolcson a Művészetek Völgyében, Csíkszeredán a Héttorony Fesztiválon, és Párkányban az Őszi Kulturális Napokon.
Az albumon Szvorák Katalin mellett Cserta Balázs és Szabó Dániel dolgozott, de vendégként feltűnik Balogh Kálmán cimbalommal és Kiss Ferenc hegedűvel és kobozzal is.