Erejét nehéz vitatni: a megfelelő értékrend mellett teremt, megtart és segít. Megsokszorozza a tagok erőfeszítéseit, és egy hasznos sorvezető mellett sokkal tovább érhet, mint az egyén egyedül.
Kocsis Dóra, a Messzelátó Egyesület szakmai programvezetője hisz ebben – talán nem véletlen, hogy az első hazai, közösségi adományozást segítő oldal projektvezetése, az adjukossze.hu után –, a Messzelátó Egyesületben is, az egész éves, rendszeres programsorozata mellé megálmodott egy fesztivált is, ahol összegyűlhetnek a hasonszőrűek.
A Messzelátó már 20 éve a hazai zöld, környezettudatos és fenntartható életmódért dolgozó szervezetek egyik legaktívabb tagja. Rendszeresen szerveznek szemlélet- és közösségformáló eseményeket, az életmódváltást megkönnyítő programokat, és talán ők fogalmazzák meg a legszebben saját honlapjukon: szimbolikus menedéket, tudást és közösséget biztosítanak az egoista és önző önpusztító kultúrában az életben maradáshoz és a méltó, boldog, szabad élethez.
Szemléletmódjukat és értékrendjüket évente egyszer egy kétnapos fesztivál keretei közé is sűrítik: ez a SimpliCity, ahol több mint harminc, az önként vállalt egyszerűség, a minimalizmus, a közösségi lét és a digitális detoxikáció témáját számos nézőpontból körbejáró program várja az érdeklődőket október elején.
Dóra – amellett, hogy már a jelenléte is inspiráló - 3 éve él hulladékmentesen férjével, és erről blogot is vezetnek Talpalatnyi történetek címmel, így szinkronban az egyesület értékrendjével a fesztivált is teljesen hulladékmentesre tervezik, akárcsak az előzőt. A tavalyi rendezvény tapasztalatai azt mutatták, hogy az erre való törekvés nagy sikert aratott a résztvevők között, mert végre otthon tudták érzeni magukat egy nyilvános rendezvényen – és ezzel nem voltak egyedül.
Ez természetesen csak a fesztivál egyik vetülete: a hulladékmentesség mellett komoly hangsúlyt kap a másokhoz való kapcsolódás, a lassítás, az egyszerűsítés és a kulcskérdés, az önismeret. Dóra szerint ugyanis itt kezdődik minden: mennyire ismerem saját magam, mennyire ismerem az igényeimet, mi az, amit el tudok engedni és mi az, amit nem – és amint ezekkel a kérdésekkel valaki tisztába jön, szinte magától értetődően lép rá egy környezettudatosabb útra.
Ő a saját bőrén tapasztalta, hogy a kezdeti apró lépéseknek milyen nagy hatásai lesznek később: lepereg róla a marketing és a kétkedők keresztkérdései, nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb életet él, és tudatosan dönt arról is, hogy min járatja az agyát és min nem. Szerinte egy ilyen nagy értékválsággal küzdő korban minden segítség jól jön, ha jól és meghatározott értékek alapján szeretnénk a saját életünkről dönteni, és ehhez mindenkinek saját magát kell először rendbe raknia. És bár a szokásokon változtatni nehéz, cserébe mondjuk nem megyünk tönkre sem szellemileg, sem fizikailag abba, ahogy élünk – és jó esetben a bolygó sem, amin élünk.
A fesztivál változatos programkínálatában találunk szakmai előadásokat, workshopokat, közösségi programokat, kulturális eseményeket (lesz impró, zene, slam, divat és kiállítás) és ökopiacot, hogy a lehető legteljesebb élmény- és tapasztalancsomagot kapjuk (egymástól is). De félreértés ne essék: a szervezőknek nem célja meggyőzni senkit és nem akarnak radikális módszerekkel kikényszeríteni semmit. A szabad közösségi élmény nagy hangsúlyt kap a fesztiválon, amiről Horváth Irma és Körmöczi-Kriván Péter csapatépítők, közösségfejlesztők gondoskodnak. De ha már legalább egyszer megfordult a fejedben, hogy valamit változtatnál, de még nem tudod, hogyan: akkor ott a helyed október 4 és 5 között a The Studios-ban.
Bővebb információk az esemény honlapján és a Facebook-eseményénél.