Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Miért olyan vonzó a kiábrándultság?

Miért olyan vonzó a kiábrándultság?

Gerner Koppány a szerző friss bejegyzései 2019. 10. 12.
Megy a szelfi a királynak
2020-02-11 07:31:24

A több, mint háromszázötven éves Tartuffe a jelenkori értelmezéssel és a futurisztikus látványtervvel

Ez akkor most jó, vagy nem?
2019-12-03 20:34:21

Luchino Visconti 1960-ban bemutatott Rocco és fivérei című filmje alapján készült el a Nemzeti Színház

Hinni az alulról szerveződő dolgokban
2019-11-09 09:09:06

Zsedely Tímea 2001-ben Pécsről New Yorkba költözött, az akkor doktoráló egyetemista lányból mára igazi

Miért olyan vonzó a kiábrándultság?
2019-10-12 07:55:24

Idén második évada játsszák a közönségsikernek számító Csehov-adaptációt A Platonov címmel a Katona

további bejegyzések a szerzőtől »

Idén második évada játsszák a közönségsikernek számító Csehov-adaptációt A Platonov címmel a Katona Kamrában.

A bemutató után fél évvel már bizonyos, egy újabb Katonás alapdarab született. A kétségkívül szórakoztató előadás egy erős színészgárdát, határozott és koncepciózus rendezést, ötletes teret és díszleteket tudhat magáénak. Képes-e azonban újat mutatni? Kritika. 

Csehov egyik legelső drámája az eredetileg névtelen, később a Platonov címet kapó négyfelvonásos mű, melynek egy valamelyest sűrített újragondolását vitte színre a Kamrában Székely Kriszta rendező. Az eredeti műben megjelenő karakterek és értékválságok itt is teljes valójukban megjelennek, ám most késő húszadik-korai huszonegyedik századi köntösben. Az előadásban feszegetett témák között ott van a kiábrándultság, a nihil, hazugság, a különbség szerelem és rajongás között, mind-mind tipikusan mai helyzetekre húzva, mégis megtartva az eredeti mű kusza kapcsolathálozatát, furcsa viszonyait. Az idén márciusban bemutatott darab legfontosabb kérdése viszont a következő:

Miért olyan vonzó a kiábrándultság?

Ebben a két felvonásos darabban egy (többé-kevésbé) baráti összejövetelt láthatnak a nézők az Ónódi Eszter által rutinosan jól alakított jómódú Ana Petrovna házában, amely a díszlettervezők által egy retró presszóra emlékeztető dizájnt kapott, aminek egy süllyesztett, illetve egy emelt szintje van. A térformát remekül használva, a karakterek státuszjátékait kihangsúlyozva a rendező hamar érthetővé teszi a néző számára e szokatlan csoportnak a dinamikáját. Már az elején egyértelművé válik, hogy a kiöregedett, fásult, tanárként dolgozó Platonovért a társaság minden tagja rajong. Tisztelik a véleményét, isszák a szavait, egyfajta ideálként kezelik. A rá való várakozás igazán kíváncsivá teszi a nézőt, ki is ez az elemelt személy. Mikor Platonov végre megérkezik, egy anti-idolt látunk, egy kiábrándult, sikertelen negyvenes férfit. A (szünettel) két és fél órás előadás első felvonásának folyamán régi viszonyok bonyolult rendszere rajzolódik ki, a második felvonásban pedig beüt a csehovi káosz. A filmszerűen egymást követő jelenetek a társaság tagjainak konfrontálódásait mutatják be. Letisztult, természetes helyzeteket követnek színpadias, fejvesztett jelenetek.

Az előadásban feltűnő szereplőknek mind-mind lehetőségük van megmutatni magukat a forgatagban, és szerencsére a jól ismert színészeknek bőven adódik alkalom kilépni a komfortzónájukból: Nagy Ervin egy valamelyest visszamaradott, bamba, ám jólelkű, igazságtudatos férfiként jelenik meg, Kocsis Gergő már az első feltűnésekor magára szegezi a figyelmet a remekül működő, maníroktól mentes kiábrándultságával, Fekete Ernő hitelesen nyápic, Pálmai Anna színpadias vidámsága pedig igen őszintének hat Szása szerepében.

A két felvonás között a kontraszt erős, a filmszerű jelenetváltások (vagy inkább vágások) okán elsőre összezavarodhatunk az események időben való elhelyezésében, de az események szüntelen áradása végül olyan ívben áll össze, amiben ez szinte mellékes.

Ahogy az eredeti mű, úgy a Kamrában látható verzió is fontos emberi és társadalmi kérdéseket feszeget, néhol hagyományos, néhol meglepően mai megközelítéssel. Összetett filozófiai elemzésre azonban nincs feltétlenül szükség, az örökérvényű talányok ugyanis ebben a maga nemében könnyű, szórakoztató előadásban nem olyan hangsúlyosak, mint maga a cselekmény.        

Az A Platonov egyszerre készteti gondolkodásra, kapcsolja ki, és köti le a nézőt. Hagyományos, közben újszerű. Színházi megoldásai látványosak, kifejezőek, a színészgárda remek alakítást nyújt, az események pont kellő ráérősséggel állnak össze katarzissá, a második felvonásra pedig már törődünk annyira az előttünk megjelent sorsokkal, hogy az a három lövés a szívbe minket, nézőket is megrendít. Katonásan szórakoztató, elgondolkodtató, ám új vizekre csak óvatosan evező előadást láthat az, aki A Platonov mellett dönt.

A Platonov

– (Ne csak) nézd, hogy telik ez a kurva élet!

Írta: Anton Pavlovics Csehov
Fordította: Radnai Annamária 

 

SZEREPLŐK:

Platonov Kocsis Gergely
Anna Petrovna, özvegy tábornokné Ónodi Eszter
Szergej, a mostohafia Fekete Ernő
Szofja, a felesége Jordán Adél
Kolja Bányai Kelemen Barna
Szása, a húga, Platonov felesége Pálmai Anna
Glagoljev Bán János
Kirill, a fia Dér Zsolt
Oszip Nagy Ervin
Grekova Staub Viktória e.h.

 

ALKOTÓK:

Díszlet Tihanyi Ildi
Jelmez Pattantyus Dóra
Világítás Lohár Antal
Mozgás Bodor Johanna
Súgó Boncza Anita
Dramaturg Szabó-Székely Ármin
Asszisztens Hornung Gábor
Rendező      Székely Kriszta
tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Színház Kritika Katona József Színház Csehov Ónodi Eszter

Ajánlott bejegyzések:

  • Új videósorozat Tillával és a Katona fiatal művészeivel Új videósorozat Tillával és a Katona fiatal művészeivel
  • Az Ég tartja a Földet Az Ég tartja a Földet
  • Színház, zene, természet: összművészeti ünnep a Dunakanyar szívében Színház, zene, természet: összművészeti ünnep a Dunakanyar szívében
  • Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája
  • Két jubileum – egy rendhagyó évad! Két jubileum – egy rendhagyó évad!

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr2815215618

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard