Folyamatosan bukkannak fel elgondolkodtató képek az 1956-os forradalomról. Mi a Holland Nemzeti Archívumban találtunk néhány izgalmas fotót.
A fenti kép szerzője sajnos ismeretlen, de az alábbi fotókat a holland fotóriporter, Joop van Bilsen készítette az Anefo (a holland állami fotóügynökség) megbízásából. Fényképei között van egy igazán híres, amely Puskás Ferencet ábrázolja, amikor végre magához ölelheti kislányát, egy olasz reptéren, 1956. december 10-én. Puskás felesége december 1-jén, többszöri sikertelen próbálkozás után jutott ki a négyéves Anikóval, gyalog menekülve a megszállt Magyarországról Ausztriába, hogy azután Olaszországban csatlakozzon férjéhez, aki a Budapesti Honvéd csapatkapitányaként a klubjával Nyugat-Európai megmérettetéseken szerepelt.
A fotók talán közelebb vihetnek minket ahhoz, hogy megértsük, mi történt akkor, mi járhatott a névtelen hősök fejében, mit érezhettek az ártatlan áldozatok, és azok, akiken egyszerűen csak végiggyalogolt egy korszak és nem akartak többet annál, mint túlélni. De mivel kevés, ennyire jól dokumentált fontos fordulópontja van a magyar történelemnek, érdemes – legalább ilyenkor – végignézni a megtépázott utcákról, arcokról készült fényképeket és bármilyen kényelmetlen is, egy kicsit a helyükbe képzelni magunkat. Mert ez is tapasztalat.
A Holland Nemzeti Archívum még számos izgalmas képet rejteget, de a mi Fortepánunkkal ellentétben itt a fotók jórésze csak térítés ellenében felhasználható. De a képek megtekintése ingyenes, nézzetek körül, érdemes!