A napokban nyílt meg Kovács „JuJu” Judit fotóművész, kiállítása az óbudai Esernyősben. A művész a Nárcisz című kiállítás kulisszatitkairól mesélt.
Szenvedélyesen szeretek fotózni, és a fotóalany jellemző vonását elkapni. Számomra minden ember egy érdekes és egyben izgalmas történet, ezért is választottam a portréfotózást. Az elmúlt években a színházi fotózás mellett stúdiófotókat is készítettem színészekről és modellekről. A Nárcisz az első pszichológiai tematikájú kiállításom, amely egy személyes tapasztalaton alapul.
2019. februárjában indítottam útjára a Nárcisz kiállítást azzal a céllal, hogy minél többen felismerjék, ha nárcisztikus bántalmazás áldozatává váltak. A kiállítás képeinek témáját egy átélt trauma hívta életre, és az alkotás folyamata segített is a feldolgozásában.Eifert János fotóművész volt a mentorom, ő volt az egyetlen, akivel a képek készítésének ideje alatt tartottam a kapcsolatot.
János az egyik találkozás alkalmával adott egy papírt és kérte, hogy írjak rá két mondatot, ami hirtelen az eszembe jut. Az egyik mondat úgy hangzott, hogy „a félelem megeszi a lelkem” a másik pedig úgy, hogy „szeretlek, mondta, miközben önmagára gondolt”.
Miután leírtam, kivittük a kertbe és elégettük a papírdarabot. János fotózta, ahogyan megsemmisült.Ebből a mély fájdalomból próbáltam talpra állni és a képek segítségével megérteni, hogy mi történt velem.
A képek azért is annyira személyesek, mert többségében a lakásomban készültek, ahol ezeket az érzéseket megéltem. Ezért is kértem fel hozzám közel álló színészeket, hogy megjelenítsék azokat.
Nem riportfotókat készítettem, hanem olyan képeket, amelyekben az átélt érzéseimet jelképesen ábrázoltam. Az is fontos döntés volt, hogy fekete-fehér képeket készítsek, a színek ugyanis elvihetik a gondolatot egy felszínesebb, harsányabb megjelenítés irányába. A montázs, a többszörös expozíció és a szokványostól eltérő képkivágások voltak az eszközeim. A képek sorrendje és csoportosítása egy átgondolt dramaturgiai szerkezetre építkezett.
Az álmaim című képem például a nyomasztó álmaimat sűríti egybe a multi expozíció segítségével. Ez a megoldás hasonlít a kubizmus ábrázolásmódjára, ahol is a több nézőpontból ábrázolt időszeleteket sűrítenek egy síkba. – Kovács „JuJu” Judit, fotóművész, színházi fotós.
A kiállítás december 15-ig látogatható az óbudai Esernyősben. November 27-én, 18 órától Barcs Kriszta pszichológussal pódiumbeszélgetés lesz a kiállítás helyszínén. A téma a nárcisztikus bántalmazás az áldozatok szemszögéből. Az esemény FB linkje itt.