Múlt vasárnap megkezdődött a Miami Nemzetközi Könyvfesztivál, többek közt Debbie Harry, Joyce Carol Oates és John Waters részvételével. Mario Vargas Llosa is hamarosan érkezik.
Samantha Power, az Egyesült Államok korábbi ENSZ-nagykövete látványosabb külsőségek nélkül vasárnap este nyitotta meg a 36. Miami Nemzetközi Könyvfesztivált, amelynek idén is a floridai nagyváros egyik felsőoktatási intézménye, a Miami Dade College ad otthont. A belvárosi rendezvény első napján Power az ősszel megjelent, The Education of an Idealist című vaskos memoárjából olvasott fel egy rövid, ám annál hatásosabb részletet, amelyben azt is felidézi, hogy amikor először szárnyra kaptak a híresztelések arról, hogy Barack Obama, a szenátus akkori tagja indul az elnökválasztáson, a politikus a kérdésre, miszerint valóban megméretteti-e magát, határozottan azt felelte neki: „Kizárt!” Később az ír származású emberi jogokkal foglalkozó jogász-diplomata lett Obama egyik főtanácsadója az elnöki kampányban.
Az alma materében, a Harvard Egyetemen oktató ex-nagykövetasszony beszélt arról, hogy minden vezető életében vannak olyan helyzetek, amikor elsőre áthatolhatatlan tűnő falakkal szemben találja magát, szerinte a korábbi államfő a két elnöki ciklusa során többször feltette magának a kérdést, vajon tud-e eleget tenni a hazájáért. Power, aki arról ismert, hogy az erőszakos orosz expanzió miatt korábban éles összetűzésbe került Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövettel, visszaemlékezett arra, hogy a kötet írásakor kezdetben nem volt körvonalazódott elképzelése arról, miként kellene az írást és a kormányzati munkát hatékonyan összeegyeztetni. Powert a felolvasást követően Anna Menéndez kubai írónő kérdezte; a pódiumbeszélgetésen többek között arról is szót ejtettek, hogy a kétgyermekes Power a bestsellerében őszintén vall az anyaság kihívásairól. Az érintett elmondta: többször előfordult, hogy amerikai külügyi államtitkárokkal úgy folytatott telefonbeszélgetést az Oroszországgal való akadályos diplomáciai kapcsolatról vagy súlyos vegyi támadásokról, hogy közben a kisfia folyamatosan a szoknyájába kapaszkodott. Az idén tízéves Declant korán felvilágosította számtalan kényes külpolitikai kérdésről, többek között a Krím-félsziget orosz annektálásáról.
Power nem tett éles aktuálpolitikai megnyilvánulásokat a könyvünnepen, de elítélte Donald Trump amerikai elnök hangulatkeltését: „Trump hülyesége arról, hogy a terroristák a határon jönnek át, nem tartalmaz szemernyi realitást sem. Persze, a Fox televíziós csatorna és a tweetjei nagy hírverést csináltak a megnyilatkozásainak, s miután látta, hogy a széles közönség egyre fogékonyabb rá, egyre inkább belejött.” Vlagyimir Putyin orosz elnök politikáját a Krím annektálására reagálva keserű gúnnyal az alábbiként jellemezte: „Nagyobb vagyok. Megtehetem. Megteszem.”
A november 24-ig tartó, alapvetően a latin-amerikai és karibi irodalom találkozóhelyének számító Miami Nemzetközi Könyvfesztivál fénypontja volt a mustrára a hétvégén véget ért ázsiai körútjáról érkező Eve Ensler amerikai írónő könyvbemutatója. A The Apology című, az édesapja szemszögéből írt önéletrajzi kötetéről Aja Monet karibi-amerikai költőnő kérdezte a Vagina monológok című negyvennyolc nyelvre lefordított sikerkönyv szerzőjét. A Tony-díjas dráma- és regényíró, aki évtizedek óta dolgozik nőjogi aktivistaként, közönség előtt vallotta be, hogy az édesapja szexuálisan bántalmazta.
Az idei programsorozatból kitűnt a Debbie Harry Grammy-díjas amerikai énekesnővel, a Blondie című ikonikus rockegyüttes előadójával, valamint John Waters amerikai függetlenfilmes rendezővel tartott beszélgetés. A napokban mások mellett Joyce Carol Oates amerikai és Arturo Pérez-Reverte spanyol író is bemutatta új munkáját a Miami Nemzetközi Könyvfesztiválon. A vásárt követően december 6-án Mario Vargas Llosa Nobel-díjas perui író látogat Miami nagyhírű egyetemére, ahova Tiempos Recios címmel megjelent új kötetét viszi magával.