Pál Ferenc római katolikus pap, mentálhigiénés szakember és Novák Péter színész, énekes, zeneszerző, műsorvezető kapta idén a Magyar Fiatalokért díjat.
Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a csütörtöki budapesti díjátadón arról beszélt, az elismerésekkel olyan embereknek mondanak köszönetet, akik nem azért szolgálnak, mert ezért elismerést várnak, hanem segítő tevékenységükkel nem kérkedve csendben teszik a dolgukat és „annál is többet”.
Az ifjúsági területen elért kiemelkedő teljesítményt elismerő díj mellett az eseményen átadták a Brunszvik Teréz-díjat, a Szent Kristóf a Gyermekekért díjat, a Voluntarius és az Esélyteremtésért díjakat is.
Az államtitkár a díjazottakat fontos embereknek nevezte, akik „nemcsak dolgoznak, hanem szolgálnak", többet tesznek az „előírtnál" és hitelesen küzdenek ezekért a célokért.
A méltatás szerint Pál Ferenc (Feri atya), a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének munkatársa hivatásának tartja a fiatalok testi, lelki, szellemi, társas, csoportos, spirituális egészségének és jóllétének megszerzését, fenntartását, fejlesztését, az egészség és a jóllét romlásának megelőzését. Papi pályafutásának kezdetétől tart heti rendszerességgel hittanórákat, előadásokat fiataloknak pszichológia, teológia és mentálhigiéné témakörében.
Novák Péter munkássága számos területén, művészként és civil vállalásai kapcsán kiemelkedően sokat tett a magyar fiatalokért. Színdarabjaival, minőségi ifjúsági műsoraival rendkívül sokat tesz azért, hogy a magyar fiatalok megszeressék és megismerjék a magyar kultúrát. Társadalmi célú munkái kapcsán fiatalokkal együttműködve, oktatási programok kidolgozásával igyekszik minél szélesebb rétegekhez eljutni a fenntarthatóság témakörében.
Minden díjazottat egy hozzá közel álló személy laudált, Küttel Dávidnak, a Kultúrpart alapító ügyvezető igazgatójának sorait az alábbiakban olvashatjátok:
„Magyar Fiatalokért díj – a díj az ifjúságügy területén végzett kiemelkedő szakmai teljesítmény vagy elért kimagasló eredmény elismerésére adományozható. Díjazott: Novák Péter - színész, énekes, szövegíró, zeneszerző, műsorvezető. A Kultúrpart kulturális portál kreatív igazgatója.”
Így szól a hivatalos ismertető a meghívó hasábjain, amelyben Péter díjának értesítésében olvashattam a mai jeles eseményről.
Pár nappal ezelőtt, amikor az EMMI ifjúságügyért felelős osztálya megkeresett azzal a szándékkal, hogy a díjazotthoz igen közel álló személy méltassa a kitüntetettet, meglepődtem. Hiszen általában a díjakat kiérdemli valaki, aztán megkapja, de az elismerést átadók, a méltatók és a díjak átvevői leggyakrabban nem is ismerik egymást.
Mi viszont nagyon közel állunk egymáshoz! Először azt gondoltam, hogy ebből nagy baj lesz. Aztán rájöttem, hogy a tisztelt jelenlévőknek és talán az eseményről tudósítóknak is szolgálhatok még némi meglepetéssel Péter személyéről.
Az ő esetében a titulusok, a beosztások nem tükrözik a tényleges hivatását/munkakörét.
Számomra Péter egy olyan frontember, aki irányítja a zenekart, sokszor rögtönzött irodalom és történelem órát tart és akár egy táncházban, a táncházvezető posztját is ellátja. Mindezt természetesen maximális minőségben, mert nála a minőség az bizony SZENT!
Azt már viszont kevesen tudják, hogy Péter az elmúlt években több kiemelkedő zenés darabot állított színpadra a Kárpát-medencében élő fiatalok számára.
- Ifjúsági operát rendezett a Figaró házasságából Kolozsváron, amellyel elnyerte az év legjobb opera rendezését Romániában,
- Weöres Sándor verseiből fenntarthatósági koncertszínházat rendezett a MÜPA színpadán Üzenet a Földről címmel, a darabnak máig főszereplője,
- alsó tagozatosok számára közel tíz éve állította színpadra TiTiTá című előadását, melyet édesanyjával álmodtak meg és nővére is segítette az előadás létrejöttét.
- legutóbb pedig Csillagkapu címmel Csoóri Sándor gyermekverseit vitte színpadra a hazai gyerektáncegyüttesek kiválóságaival és fiatal kortárs zeneszerzőkkel.
Jelenleg az Etnofon Zenei Társulással járja a Kárpát-medence színházait, nem titkoltan a kortárs világzene és a huszadik század költészetének népszerűsítése, vagy talán életben tartásának céljából.
A hagyományos faluközösség addig életképes, amíg van saját temploma, iskolája és kocsmája, benne közösségi létre alkalmas és egyben kritikus vendégekkel.
Ez a közhely viszont egy országra is értendő. Hiszen amíg az iskolákban vannak motivált tanárok, a templomokban irányt mutató papok, az ifjúság szórakozásáról pedig ilyen művészek, táncmesterek, véleményvezérek, frontemberek, gondoskodnak, addig nyugodtan elengedhetjük gyermekeinket a suliba és a buliba egyaránt.
A Magyar Fiatalokért Díj az ifjúságügy területén végzett kiemelkedő szakmai teljesítményt hivatott elismerni.
Én elfogult vagyok Novák Péterrel, hiszen együtt nőttünk fel,és mindmáig együtt zenélünk, alkotunk és közben céget vezetünk. Minden egyes nap azt érzem rajta, hogy a maximumot szeretné adni mindenkinek, aki azon a bizonyos nézőtéren ül.
Főleg, ha Fiatal!
A Magyar Fiatalokért díj emlékplakettjét két fiatal iparművész, Gelley Kristóf és Mátyás Zoltán tervezte.
Az eseményen Szent Kristóf a Gyermekekért díjjal tüntették ki Blatniczky László gyermek diabetológust, az Észak-Közép-budai Centrum Új Szent János Kórház és Szakrendelő főorvosát és Bogár Zsuzsa tanácsadó szakpszichológust, az Ágacska Alapítvány elnökét és Ladányi-Nagy Juditot, a Székesfehérvári Család-és Gyermekjóléti Központ családsegítőjét.
Pro Voluntarius díjban részesült a Re-Formáló Egyesület és a Csodalámpa Alapítvány, továbbá Balázs János zongoraművész, akit Balog Zoltán református lelkész, az emberi erőforrások volt minisztere méltatott, illetve Katus Attila tanácsadó, személyi edző.
Az Esélyteremtésért díjat a méhnyakrák megbetegedésben érintett nők támogatását végző Mályvavirág Alapítvány kapta.
Brunszvik Teréz-díjban részesült Jónásné Törőcsik Magdolna nyugalmazott kisgyermeknevelő, a kaposvári bölcsődei központ egykori munkatársa, Goráné Szűcs Erika szegedi kisgyermeknevelő, valamint Izsóné Lócskai Andrea, a Kőbányai Napsugár Bölcsőde kisgyermeknevelője, Keskenyné Péntek Ágnes szolnoki bölcsődei intézményegység vezető és Tímárné Hunya Tünde, a Gál Ferenc Főiskola Pedagógiai Karának főiskolai docense.