Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Aki örökre megváltoztatta a karácsonyt

Aki örökre megváltoztatta a karácsonyt

Varga Julis a szerző friss bejegyzései 2019. 12. 25.
Tüzijáték helyett
2022-08-20 13:44:40

Ugyan most elmarad a szokásos nagy augusztus 20-i látványosság, de itt a remek alkalom arra, hogy egy kicsit a

Vedd fel a fonalat!
2021-06-09 13:22:38

Kultúrtörténeti sétánk a kötés és a horgolás művészetét járja körül. Nem túlzás azt állítani

Bálnazsír és nyírfakéreg: a rágógumi kultúrtörténete
2021-05-07 11:50:28

Elképesztő alapanyagokból és különös receptek alapján készítettük a rágót az elmúlt 6000 évben. 

Kis nőnapi virágtörténelem
2021-03-07 17:18:23

Március 8. a nyitott virágüzletek napja lett, mivel a virágárusokat a nőnap miatt csak március 9-től érintik

további bejegyzések a szerzőtől »

A szegény szövegíró kislánya, Barbara, imádta a rénszarvasokat, így adta magát, hogy a történet egy rénszarvasról szóljon. De miért éppen Rudolf?

1939. nem igazán tartozott a legvidámabb évek közé az Egyesült Államokban: az ország még javában szenvedte a gazdasági világválság hatásait, és előttük állt meg a második világháború is.

Mégis ebben az évben született meg a 20. század egyik leghatásosabb története, ami azóta az amerikai karácsonyi folklór fontos részévé nőtte ki magát – annyira, hogy hatása még nálunk is érződik.

A gyerekek túlnyomó része tudja, hogy ki a Rudolf – de a felnőttek sokszor értetlenkedve vakarják a fejüket, hogy oké, Rudolf a piros orrú rénszarvas, de hogy került a karácsony és a Mikulás közelébe?

A mese születésének története van olyan izgalmas, mint maga a mese. 1939-ben a Montgomery Ward, a chicagói székhelyű nagy kereskedőhálózat úgy döntött, hogy kicsit lejjebb szeretnék tornászni a marketingköltségeket – addig ugyanis jogdíjas meséket és történeteket használtak fel a vásárlók gyerekeinek karácsonykor ingyen osztogatott kifestőkhöz és könyvecskéknek. A vezetőségben megszületett az igény arra, hogy saját történettel dolgozzanak, ezért felkérték a reklámszövegíróként és a katalógusok anyagáért felelős Robert Lewis Mayt, hogy írjon egy állatos mesét.

Maynek igen jól jött a felkérés, mert komoly írói álmait már ép kezdte feladni, és ő is megszenvedte a világválságot. Ráadásul 1937-ben feleségénél rákot diagnosztizáltak, és a kezelése elvitte minden pénzüket. May 1939 elején kezdett el dolgozni a történeten, ám felesége sajnos az év nyarán elhunyt. A friss özvegy férfitől, aki egyedül maradt négyéves kislányával, főnöke vissza akarta volna venni a megbízást, ám ezt ős azzal utasította vissza, hogy most nagyobb szüksége van a munkára, mint bármikor. May gyászában a munkába temetkezett, így 1939 végére meg is írta a 86 versszakból álló verses mesét.

A mese ötlete kis részletekben született meg: May kislánya, Barbara imádta a rénszarvasokat, oda volt értük, akárhányszor az állatkertbe látogattak, így adta magát, hogy a történet egy rénszarvasról szóljon. A piros orr ötlete pedig akkor született meg, amikor May a Michigan-tó feletti sűrű, vastag ködöt bámulta, és hirtelen beugrott neki az ötlet: milyen fontos az ilyen rémes időben a jó tájékozódás.

A rénszarvas végül a Rudolf nevet kapta a még versenyben lévő Rollo, Reginald, Rodney és Romeo helyett, hogy végül elfoglalja az őt megillető helyet. May a történethez saját gyerekkori élményeit használta fel, mert fiatalkorában gyakran bántották és kiközösítették, mert gyenge volt és kistermetű, így a másság miatt való elutasítást testközelből ismerte. A történethez bevallottan merített A rút kiskacsából is, hogy Rudolf ne csak otthonra találjon, hanem igazi hőssé nője ki magát, és piros orra segítségével mentse meg a karácsonyt.

A mesekönyv már az első évben hatalmas sikert aratott – annak ellenére, hogy May-nek komoly csatát kellett vívnia a vezetőséggel a piros orr miatt, hiszen azt akkoriban a részegességgel és az alkoholizmussal hozták szoros kapcsolatba. Karikatúrákon és rajzokon gyakran piros orral ábrázolták az iszákosokat, és nem volt egyértelmű, hogy ez nem viszi-e tévútra a mesét. A Montgomery Ward egyik illusztrátora, Denver Gillen ezért azt a feladatot kapta, hogy aranyos állatot rajzoljon.

Úgy tűnt, hogy ez működött: 1939 karácsonyán 2,4 millió példányt osztottak ki a Montgomery Ward üzleteiben, és már tervben volt a következő milliós példányszámú kiadás, amikor a háború közbeszólt, és korlátozták a papíripart. Az újranyomásra ezért 1946-ig, a háború végéig és a korlátozások feloldásáig várni kellett, amikor további 3,6 millió példány fogyott el a mesekönyvből.

A hatalmas siker ugyanakkor anyagi hasznot még nem igazán hozott alkotójának, hiszen a mese jogait a Montgomery Ward birtokolta – ám a szervezet elnöke, Sewell Avery végül abban az évben visszaadta May-nek a jogokat, hogy anyagilag is összeszedhesse magát.

Ez tette lehetővé, hogy May kereskedelmi forgalomban is megjelentesse a könyvet, illetve azt, hogy zeneszerző sógora, Johnny Marks megzenésítse a művet. Ám a dallal akadtak problémák: több énekes is visszautasította a felkérést, mert féltek megpiszkálni a karácsonyi legendakört. Végül Gene Autry, az Éneklő Cowboyként ismert énekes-dalszerző-színész és baseballcsapat-tulajdonos vállalta el a feladatot, amivel élete egyik legnagyobb közönségsikerét aratta.

1949-ben a kislemez letarolta a Billboardot, és egészen a nyolcvanas évekig a második legjobban fogyó felvétel maradt az Egyesült Államokban.

1964-ben stop-motion technikával dolgozó animációs sorozat készült belőle, amely az NBC csatornán fél évszázadon keresztül a legnézettebb karácsonyi adás maradt.

May mindeközben újranősült, egy kolléganőjét vette el és született egy második gyermeke. A Montogmery Wardnál 1951-ben mondott fel, hogy Rudolf egyre növekvő sikere mellett bábáskodjon: a figurából készült hógömb, bögre és kirakós is – ám a jelek szerint nem May volt a legjobb üzletember, mert hét évvel később visszatért munkahelyére, ahol egészen 1971-ig, nyugdíjazásáig dolgozott.

A történetből azóta készült képregény a DC Comics jóvoltából, több egész estét rajzfilm, és Rudolf alakja azóta a világon majdnem mindenhol beette magát a köztudatba, mint a Mikulás hős kis segítője – és nem fog rajta a kor. Rudolf idén ünnepli nyolcvanadik születésnapját, és nincs kétség afelől, hogy ő már az amerikai karácsonyi folklór igazi, kitörölhetetlen része.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Amerika Karácsony Mikulás Történelem

Ajánlott bejegyzések:

  • Múzeumutca Tavaszköszöntő Múzeumutca Tavaszköszöntő
  • Különleges vasalószobát találtak a veszprémi várnegyed egyik épületében Különleges vasalószobát találtak a veszprémi várnegyed egyik épületében
  • Magyar kutató fedezte fel az Úszók barlangját Magyar kutató fedezte fel az Úszók barlangját
  • A Hagyományok Háza Ünnepváró forgataga december 6-án nyit A Hagyományok Háza Ünnepváró forgataga december 6-án nyit
  • Karácsonyi rajzpályázat gyermekeknek a Hagyományok Házában Karácsonyi rajzpályázat gyermekeknek a Hagyományok Házában

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr9715365844

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard