Több száz kulturális központban, köztük már nyolc határon túli településen is várja az érdeklődőket február 14. és 16. között a Kultúrházak éjjel-nappal rendezvénysorozat.
A Magyar Népművelők Egyesülete által tizennégy éve útjára indított eseménysorozat célja, hogy minél többen részesei legyenek a közművelődési intézmények által nyújtott kulturális sokszínűségnek. A programsorozat jelmondata „Mindennap értéket adunk”, idén is arra hívja fel a figyelmet, hogy a közművelődés a hétköznapokban is értékes kultúrát közvetít és teremt. A korábbi évekhez hasonlóan az esemény védnöke Novák Péter.
Több száz helyszínen, ezernél is több programmal várják az érdeklődőket ezen a hétvégén. A programsorozat az ország számos művelődési házának részvételével zajlik majd, akik az esemény hivatalos weboldalán folyamatosan regisztrálják programjaikat.
Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára a Fővárosi Művelődési Házban megtartott, a programot beharangozó sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a korábbi évekhez hasonlóan idén is lesz három kiemelt helyszíne a rendezvénynek, az eseménysorozatot megnyitó pénteki, fővárosi kiemelt település Budafok lesz, szombaton egy nagyvárosra irányulnak a reflektorfények: Soltvadkerté lesz a főszerep, míg vasárnap a kistelepüléseken zajló, nélkülözhetetlen közösségteremtő munkára kívánják felhívni a figyelmet; ezúttal Patak képviseli a falvakat, kisvárosokat, mint fő helyszín.
Bordás István főszervező, az idén 40. születésnapját ünneplő Magyar Népművelők Egyesületének elnöke kiemelte: a programsorozat fontos célja megmutatni a közösségi művelődést szolgáló intézmények és az ott dolgozó szakemberek tevékenységének sokszínűségét, valamint azt, hogy közösségépítő munkájuk és modern, kreatív módszereik miként szolgálják a települések megtartó erejének növekedését. Az idei rendezvény fő támogatója a Nemzeti Kulturális Alap.
A látogatókat számos változatos program várja majd a február közepi hétvégén. A hagyományosnak mondható táncházak, népzenei és néptánc találkozók, farsangi programok mellett igazi különlegességeket is kínálnak a kultúrházak. Többek között Sajt 32 youtuberrel lehet találkozni Soltvadkereten a Gyöngyház Kulturális Központban, a Pataki Művelődési Házban társasjátékok tucatjaival várják az érdeklődőket, Keszthelyen az Ismerős Arcok ad koncertet a Balaton Kongresszusi Központ és Színházban, míg Újpesten Pál Feri atya, mentálhigiénés szakember a párkapcsolati kommunikációról és konfliktuskezelésről tart előadást az UP Újpesti Rendezvénytérben.
Árnyékok játéka címmel Kerekegyházán a Katona József Művelődési Házban családi workshopra várnak korosztálytól függetlenül mindenkit, és az elkészítés után ki is lehet próbálni a saját árnyfigurákat. Sajátosan ötvözi a szépirodalmat a popkultúrával, a színházat a rapzenével a szombathelyi AGORA- Művelődési és Sportház slam poetry estje, míg Pápán a Huszár Közösségi Házban interakatív robotika bemutató és lego-technic kiállítás várja a programozás iránt érdeklődő gyerekeket, ahol a robotirányítás alapjaival ismerkedhetnek meg. Bölcskén QR túra címmel QR-kódok segítségével rendeznek helytörténeti vetélkedőt, míg Budafokon a Klauzál Gábor Budafok-Tétényi Művelődési Központban a gyerekek nagy kedvence, Farkasházi Réka és a Tintanyúl lép majd a színpadra.
Először tavaly vettek részt a programban külföldi települések is, idén pedig már az összes, hazánkkal szomszédos ország csatlakozik az eseményhez. Bécstől Eszékig nyolc határon túli település szervez táncházat ezen a hétvégén a Csoóri Sándor Alap támogatásának köszönhetően. Az osztrák fővárosban: Bécsben, a felvidéki Komáromban, az erdélyi Nagybányán és Nagyszebenben, a kárpátaljai Tiszapéterfalván, a délvidéki Lendván, Szabadkán és Eszéken a magyar népzene jeles képviselői a Bellő Zenekar, a Rozsdamaró Zenekar, valamint a Kokas Banda húzza majd a talpalávalót az eseménysorozat részeként megrendezendő táncházakban.
A Kultúrházak éjjel-nappal a Magyar Népművelők Egyesülete szervezésében, a Közösségfejlesztők Egyesülete, a Kulturális Központok Országos Szövetsége, a Nemzeti Művelődési Intézet, a Hagyományok Háza, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a PReport PR partnerségével, illetve az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jön létre.
Az esemény fő médiapartnere az M5 csatorna.