Jerabek Csabával a Mask: Őrültek háza című 25 éve megjelent albumának vinyl kiadásáról beszélgettünk.
Az egykori F.O.System basszusgitárosa, Jerabek Csaba közvetlenül a zenekar 1991-es feloszlása után megszervezte a Mask nevű formációját, amelynek 25 évvel ezelőtt jelent meg az Őrültek háza című albuma. A negyed százada publikált anyag csak CD-én és kazettán került forgalomba, most viszont vinyl formátumban is napvilágot lát. A magyar dark-rock egyik legfontosabb szereplőjével, Jerabek Csabával beszélgettünk.
Mit gondolsz, miért csak az F.O.Systemnek sikerült befutnia a dark mezőnyből, miközben legalább egy tucat formáció próbálkozott a nyolcvanas évek végén?
Nem gondolnám, hogy a „befutott” kifejezés lenne a megfelelő. Én inkább azt mondanám, hogy „ismert lett”. Az okot pedig a dark wave műfaji elemeinek egyedien ötvözött, sajátos zenei interpretációjában, valamint a magyar nyelvterületen való véletlen megjelenésének időzítésében, újszerűségében és az énekes-frontember szuggesztív személyiségének egyvelegében lehet keresni. Mindez a későbbi csendes időszakban, a hosszú évek alatt rárakódott portól patinát és némi misztériumot is kapott.
Amikor 1991-ben leállt az F.O.System, a biográfia szerint szinte azonnal megalakult a Mask. Viszont sokáig nem lehetett titeket élőben hallani, inkább csak 1993 körül…. Vagy rosszul emlékszem?
1991 őszén indultak a próbák, és az első tíz szám elkészülte után kezdtünk el koncertezni.
A Mask nevet Bauhaus lemezcímből kölcsönöztétek, vagy máshonnan jutott eszetekbe?
Nem. A rituális maszkok iránti érdeklődésem inspirálta a névadást. Természetesen akkor már tíz éve ismertük és szerettük az általad fent említett albumot. Az Őrültek háza album borítójának tervezésekor déja vu érzés kerített hatalmába.
Gondolom, már csak miattad is meg kellett azzal küzdenetek, hogy ne hasonlítson benneteket a darkos közösség az F.O.Systemhez…
Mivel ez egy más zenei világú, más harmóniákat és ritmikákat is tartalmazó zene, így nehezen hasonlítható az F.O.Systemhez.
Volt, hogy szándékosan másképp nyúltál a basszusgitárhoz, más hangszínt kerestetek a gitárhoz, stb…?
Igen. Eleve nem az F.O.System hangulatvilágából indultunk ki.
Hogy érintett téged az, hogy Mátyás Attila valamikor 1991 tavaszán közölte veled, hogy kilép az FO-ból? Milyen lett a kapcsolatotok? Amikor a Sex Actiont összehozták, te már sejtetted, hogy ott akarja hagyni az anyazenekarát?
Nem volt ez titok, sem meglepetés. Még tartott az F.O.System lemezturnéja, amikor már kész volt a Sex Action első lemezének java része. Mindettől függetlenül, tudatosan zártuk le az F.O.Systemet. A 90-es évekre kettőnk zenei elképzelései a jövő félé széttartottak. Természetesen ez nem befolyásolta az azóta is tartó barátságunkat.
1995 körül, amikor kiforr a Mask hangzása, már lassan kezd bejönni a Paradise Lost, és az Anathema-féle goth-metál vonulat. Nem gondolkodtatok abban, hogy inkább ez a progresszívebb, darkos hangzású metál felé viszitek el a zenekart?
Nem igazán.
Jelentett-e konkurenciát az 1996 körül Mátyás Attila vezetésével létrejött Agnus Dei? Vagy ti akkora már le is álltatok?
Nem jelentett és nem is jelenthetett volna, hisz akkorra már befejezte működését a Mask.
Az Angus Dei játszott egy-egy F.O. System- számot, de talán ti nem… Tabu volt?
A Mask nem játszott F.O.System-dalt. Nem volt tabu, de nem volt igényünk és szükségünk rá.
Miért a második lemezanyagot adjátok ki vinylen, miért nem az elsővel indul a dolog?
Mostanra nyílott lehetőség egy ilyen minőségű kiadvány megvalósítására, és most ennek az anyagnak van a 25 éves jubileuma. Kiadónk, a GrundRecords azonban nem korlátozza hanglemezre a megjelenést, elérhető lesz CD-n és digitálisan is az anyag. Utóbbi két formátum tartalmazza három elsőlemezes dalunk korai, instrumentális remixét is.
Lesz-e Mask koncert? Bemutatjátok-e élőben az anyagot?
Ez még nem dőlt el.