Már lehet szavazni a Kaszás Attila-díj jelöltjeire: Csankó Zoltánra, Földes Tamásra és Vlahovics Editre. A tavaly megújult www.kaszasattiladij.hu oldalon adhatók le a szavazatok egészen augusztus 23-án éjfélig.
Megemelkedett a Kaszás Attila-díj összege, hiszen az Emberi Erőforrások Minisztériuma díja bruttó 400-ról 800 ezer forintra, a Raiffeisen Bank hagyományos támogatása pedig nettó 500-ról 650 ezer forintra emelkedett.
„Kaszás Attila nagyon sok olyan előadására emlékszem, amit a nézőtérről tekintettem meg. Egyszerűen bele kellett szeretni. Főleg, ha énekelt. Az utolsó filmje volt, amit együtt forgattunk. Éppenhogy befejeztük a forgatást, amikor érkezett a megrendítő hír.” – Vlahovics Edit, a szombathelyi Weöres Sándor Színház színművésze
Mintegy 23 társulat tagjai választották ki szavazataikkal a három idei jelöltet, akik közül a közönség voksai alapján kerül ki a győztes. A Kaszás Attila-díjat 2020-ban is az Országos Színházi Évadnyitó keretében adják át.
Az elismerés átadását minden évben nagy összefogás kíséri; a díjat ugyanis a Hegyvidéki Önkormányzat alapította a Mozaik Művészegyesülettel közösen. A díjat a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. gondozza a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával, a szakmai szavazatokat pedig a Magyar Teátrumi Társaság gyűjti össze. A jelöltekkel továbbá interjúkat készít a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap, és sugározza azt felületein.
„A díj egyrészt nagy boldogság és megtiszteltetés, másrészt nagy fájdalom. Mert Attila nagyon jó barátom volt. Színpadon egészen addig nem játszottunk együtt, amíg nem szerződtem a Nemzeti Színházba, ott viszont jó néhány darabban együtt szerepelhettünk. Ekkor a felületes ismertségből egyszer csak barátság alakult ki, ami sajnos csak néhány évig tarthatott.” – Csankó Zoltán, a Győri Nemzeti Színház színművésze
A Kaszás Attila-díj rendkívüli elismertséget vívott ki magának az évek során, és nemcsak azért, mert a legkiválóbb művészek nyerték el eddig is, hanem mert a legdemokratikusabb elismerésként a szakma és a közönség választja ki a díjazottat – fogalmazott Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár. „Olyan kezdeményezéshez csatlakozhatott a Magyar Művészeti Akadémia, ami egy igazi, polgári-társadalmi akció” – mondta el ezt már Dr. Kucsera Tamás Gergely főtitkár. Ritka az olyan művészeti díj, amit maga a szakma és a közönség adományoz – tette hozzá Pokorni Zoltán, a Hegyvidéki Önkormányzat polgármestere, a díj társalapítója.
„Amikor elvégeztem a főiskolát, a Rockszínházba szerződtem a Nyomorultak című előadásra, ahol együtt játszhattam Kaszás Attilával. Akkor én még egy nagyon kezdő színész voltam, ő viszont egy elismert művész. Az a találkozás nagyban hozzájárult ahhoz, hogy olyan emberré váltam, amilyenné mindig is szerettem volna. Attila rendkívüli tehetségű színész volt, emellett egy igazi, nagybetűs ember, tele szeretettel.” – Földes Tamás, a Budapesti Operettszínház színművésze
A díj a magyar nyelven játszó színművészek szakmai és emberi elismerésén túl Kaszás Attila színművész szellemi hagyatékának ápolását szolgálja, hisz a fiatalon elhunyt színész mindig komoly szerepet vállalt azon társulatok közösséggé formálásában, ahol dolgozott. A díj odaítélésének egyik fő kritériumaként a kiemelkedő mesterségbeli tudás és művészeti teljesítmény mellett az adott társulatban vállalt jelentős közösségépítő szerepet jelölték meg az alapítók.
Eddigi díjazottak:
2019: Orosz Ákos (Vígszínház)
2018: Nagy Csongor Zsolt (Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat)
2017: Krisztik Csaba (Vörösmarty Színház)
2016: Schneider Zoltán (Radnóti Színház)
2015: Mészáros Tibor (Csokonai Nemzeti Színház)
2014: Nagy Alfréd (Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház)
2013: Borovics Tamás (Szegedi Nemzeti Színház)
2012: Bányai Kelemen Barna (Marosvásárhelyi Nemzeti Színház)
2011: Mucsi Zoltán (Bárka Színház)
2010: Mátray László (Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház)
2009: Nemes Levente (Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház)
2008: Szarvas József (Nemzeti Színház)