Világkörüli úton vannak, körbeutazzák a kromatikus skálát, de szeptember 29-én újra hallhatjuk őket a BMC-ben, ahol egy olyan zenei ritkaság is előkerül, amelyet eddig csak egyszer hallhatott a magyar közönség.
A Classicus Quartett egyik alapítójával, Zétényi Tamással Kalmár András beszélgetett a Kultúrpart Trend FM-en futó műsorában 2020.08.23-án:
„Ha valamilyen tematikus szálra vannak felfűzve a művek, akkor egyfelől sokkal emlékezetesebb lehet egy koncert, másfelől ez nagyon jó apropó arra, hogy a zenészek ne csak a slágerdarabokat tűzzék műsorra, hanem elfeledettebb szerzőkkel és kisebb művekkel is foglalkozzanak. Struktúrába, kontextusba illesztve ugyanis sok olyan mű is felszínre kerül, ami egyébként elkallódik a koncertipar szokásos rutinjában” – nyilatkozta egy interjúban Zétényi Tamás csellóművész, a vonósnégyes egyik alapító tagja. Ezúttal egy sorozat intermezzójaként, de hasonló koncepciót követve állítottak össze olyan koncertműsort, amelyben jól ismert darabokhoz kapcsolódva méltatlanul keveset játszott művet is bemutatnak.
A Das Wohltemperierte Streichquartet elevezésű koncertciklus alapvetően a kromatikus skála lépcsőfokai köré épülve mutat be vonós-műveket, ezúttal azonban nem egyetlen hangmagasság adja az apropót. A szeptember 29-ei koncerten Vidovszky László reverb című, Liszt Ferenc születésének bicentenáriumára (2011) írt zongorás kvintettjében Borbély László csatlakozik az együtteshez. Igazi ritkaságként szólal meg a Kodály-tanítvány Seiber Mátyás 3. vonósnégyese (1951), mely nem sokkal a szerző korai halála után, az Amadeus Kvartett előadásában, 1961-ben hangzott el első, és talán utolsó ízben budapesti koncertteremben. A darab Seiber komplex, a népzene, a jazz, a második bécsi iskola és a bartóki hatást integráló stílusának különösen izgalmas megnyilatkozása, a szerzőt a korabeli kritika a nagy elődök méltó örökösének nevezte. A koncert előtt Molnár Szabolcs zenetörténész mond bevezetőt, átfogó képet adva a darabokat összekötő szálakról.
MŰSOR:
Bartók Béla: 3. vonósnégyes
Seiber Mátyás: 3. vonósnégyes („Quartetto lirico”)
Vidovszky László: Reverb
KÖZREMŰKÖDIK:
Classicus Quartet:
Rácz József – hegedű
Baksai Réka – hegedű
Tornyai Péter – brácsa
Zétényi Tamás – cselló
Közreműködik:
Borbély László – zongora