Bognár Szilvia, Kónya István és Szokolay Dongó Balázs különleges időutazásra invitál szeptember 4-én.
A Pannónia is ontja a szép dalokat… c. koncerten Bognár Szilviát Kónya István lanton, Szokolay Dongó Balázs pedig fúvóshangszereken kíséri. Hármójuk együttműködésében a magyar zenei hagyomány gazdag tárházából hallgathatunk meg néhány példát: a repertoárban szerepel históriás és történeti ének, egyházi népének, szerelmi- és virágének, mulattató, lakodalmi és szokásdal is.
Egészen csodálatos, hogy a néphagyomány korábbi századaink hány meg hány dallamát, szövegét őrizte meg számunkra. A 20. századi népdalgyűjteményekben bőven találunk olyan dalokat, melyeket korabeli, írásos forrásokból (Peer-, Paix-, Kájoni-, Vietorisz-kódex, 17. századi kéziratos énekeskönyvek, Vásárhelyi Daloskönyv, zsoltárgyűjtemények, Pálóczi H. Á.: Énekes poézis… stb.) már ismerünk.
A műsorban olyan zenetörténeti példákat sorakoztatnak fel, amelyek a 16. századig visszanyúlóan szemléltetik zenei hagyományaink gazdagságát, valamint rámutatnak a megőrzés-változás szétválaszthatatlan, izgalmas folyamatára, az egyes zenei irányzatok és műfajok összefüggésére.
A trió felállás tudatos választás, hisz a lanttal kísért szólóének hagyománya egészen a középkorig nyúlik vissza. Az énekhanghoz társított lant és furulya pedig a 13. századtól fontos szerepet játszottak zenei életünkben.
Énekes válogatásuk műfajilag igen sokszínű, szerepel benne históriás és történeti ének, egyházi népének, archaikus népi imádság, szerelmi- és virágének, mulattató, lakodalmi és szokásdal. Emellett műsorukban felcsendülnek kódexeinkben fennmaradt művek, a magyar királyi udvarokkal kapcsolatban álló, vagy itt megfordult komponisták szerzeményei, külföldi kéziratokban fennmaradt magyar vonatkozású táncok, valamint magyar népi táncnóták.
A koncert a „Köszönjük, Magyarország!” című program keretében valósul meg, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő támogatásával.