11+1 kategóriában ismerték el a közönség és a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt zenészeket, lemezeket. Az életműdíjat Dresch Mihály kapta.
Az est házigazdái Berecz István táncos, a Fonó népzenei igazgatója és Kubinyi Júlia népdalénekes a Fonó művészeti vezetője voltak, a díjakat Horváth László a Fonó igazgatója adta át. Az online díjkiosztón az Eszterlánc és az Ötödik évszak művészei muzsikáltak. Az esemény a Fonó facebook oldalán és Youtube csatornáján is visszanézhető.
„A Fonó-díjjal szeretnénk elismerni a művészi teljesítményeket, most először egy különösen nehéz időszakban. Szeretnénk a díjjal hagyományt teremteni, mert tudjuk, hogy bár nem ez a díj fogja befolyásolni egy-egy művész pályáját, de az elismerésre szükségük van. Úgy érezzük, sikerült olyan életművek és alkotók mellé állnunk, akik bizonyították, hogy érdemesek rá, sorra hozzák a nemzetközi elismeréseket, játsszák őket a rádiók Ausztráliától Finnországig. Tudjuk, hogy sok más kiváló művész, zenész-kolléga érdemes erre az elismerésre, ezért jövőre folytatjuk!” – Horváth László igazgató
A 2020-as, jubileumi évben a Fonó szavazást indított a közösségi médiában. A 25 éves fennállás apropóján meg szerették volna tudni, hogy a közönség az elmúlt időszak mely pillanataira gondol vissza legszívesebben. Összesen 25 kategóriában lehetett szavazni, többszázan vettek részt az izgalmas folyamatban. A közönségszavazást követően a rengeteg kategóriát 10+1 kategóriára szűkítették le összevont kategóriákat alkotva úgy, hogy egyetlen szavazat se vesszen el. A 11 kategórián belül a korábbi közönségszavazatokat összesítve egy szakmai zsűri segítségével 3-3 jelöltet állítottak fel, közülük kerültek ki a legtöbb szavazatot nyert kategóriagyőztesek.
„A zenehallgatás, akár élő akár hanglemez, vagy rádió, ha odafigyel az ember – és a választott zene passzol az ő lelkéhez – egy lelki emelkedettséget eredményez, révülethez hasonlítható nemes átlényegülés.” – Dresch Mihály
A legjobb táncház kategóriában a Berka együttes táncháza, a legjobb koncert kategóriában pedig a Dresch Mihály Quartet & Archie Shepp 2001-es koncertje kapta az elismerést. A legjobb népzenei lemez az Eszterlánc: Jegesen (2014) című albuma lett, míg a legjobb világzenei lemez kategóriában a Buda Folk Band: Magyar Világi Népzene (2014) című albuma kapta a díjat, a legjobb jazz album pedig a Dresch Quartet: Mozdulatlan utazás (2000) lett. A legjobb fesztivál és programsorozat a közönség szerint a Budapest Folk Fest volt. A legjobb énekesnek Navratil Andreát választották, míg a prímások között Vizeli Balázs kapta a legtöbb szavazatot. A legjobb hangszeres művésznek Dresch Mihály szavazták meg, legjobb népzenész kategóriában pedig Ifj. Csoóri Sándor Sündi kapta az elismerést. A Fonó felfedezettje kategóriában a fiatal formációkat díjazták, itt az Ötödik évszak kapta a díjat. Az életműdíjat Dresch Mihálynak ítélték, aki több kategóriában is a legtöbb szavazatot kapta.
A Fonó-díj jelöltjei és díjazottjai
Legjobb táncház kategória:
A legtöbb szavazatot kapott három jelölt:
Berka táncház
Fonó Szerda
Kamasz táncház
A díjat kapja: Berka táncház
A legjobb koncert kategória:
A legtöbb szavazatot kapott három jelölt:
Balogh Kálmán & David Murray (2004)
Dresch Mihály Quartet & Archie Shepp (2001)
Góbé karácsonyi koncert (2018)
A díjat kapja: Dresch Mihály Quartet & Archie Shepp (2001)
A legjobb népzenei lemez kategória:
A legtöbb szavazatot kapott három jelölt:
Eszterlánc: Jegesen (2014)
Poros: Poros Live (2011)
Szászcsávás: Live in Chicago (2016)
A díjat kapja: Eszterlánc: Jegesen (2014)
A legjobb világzenei album kategória:
A legtöbb szavazatot kapott három jelölt:
Buda Folk Band: Magyar Világi Népzene (2014)
Csík Zenekar: Ez a vonat ha elindult, hadd menjen... (2008)
Lajkó Félix: Mező (2013)
A díjat kapja: Buda Folk Band: Magyar Világi Népzene (2014)