Szabó „Bundás” Andrással a kezdeti vonógyantázásról, a Vízöntő- és Kolinda-korszakról, a Gépfolklór újraolajozásáról, valamint a „szabadgyalogos” zenészlétről beszélgettünk a Világzenede heti adásában.
„A Gépfolklór a 70-es évek népzenei és néptánc mozgalmának idején alakult, 1975-ben. Közvetlen előzménye a Vízöntő, majd Kolinda zenekarok voltak. Gyakorlatilag, amikor én elkezdtem ezt a folkzenét játszani, akkor az a Kolindának az elődjében, a Vízöntőben történt. Ahová beszálltam zenélni egy pár hónapra, 1973-ban. A Vízöntő viszont egy idő után kettévált, akkor alakult meg a Kolinda, 1974-ben. Ez már egy olyan folklór zenekar volt, ahol nem autentikusan dolgoztunk a népzenével, tehát nem az eredeti formában játszottuk. Táncházakat is kísértünk, de különböző kompozíciókkal is kísérleteztünk és már ilyen bartókos dolgokra improvizálgattunk.
Ez egy nagyon érdekes zenei dolog volt. Gyakorlatilag úgy kezdtem el muzsikálni már a Kolindában, mintha beat zenét játszanánk. Nekem legalábbis olyan volt az egész. Így éltem meg.” – Részlet a Musicmedia interjújából
A könnyűzenei piac átalakulása során a világzene egyre nagyobb szeletét képviseli a zeneiparnak. Ehhez képest kevés az olyan műsor, amely ezzel a műfajjal behatóan foglalkozna. Az ETNOFON Világzenede c. podcast-sorozata erre vállalkozik. Legfőbb célja a tájékoztatás és az igényes szórakoztatás. 2021 májusától év végéig minden szerdán este 19:00 órakor új adással jelentkezik a Kultúrparton.
Népszerű alkotók és muzsikusok, újságírók és zeneipari szakemberek mondják és zenélik el örömüket vagy világfájdalmukat.
A HALLGATÁSNAK NINCS ÁRA!
Munkatársak: Kiss Ferenc szerkesztő, Papp Máté műsorvezető, András Tamara riporter, Szabó Bence hangmester
Készült a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával.