Október 7-17. között a Művész moziban, majd Debrecenben, Pécsett és Szegeden rendezik meg a 10. Szemrevaló Filmfesztivált.
A Svájci Nagykövetség, az Osztrák Kulturális Fórum és a Goethe Intézet közös filmhete a német nyelvterület legfrissebb filmjeiből ad ízelítőt, ezúttal is eredeti nyelven, magyar felirattal. Idén 12, túlnyomó részt díjnyertes alkotást vetítenek.
A fesztivál nyitófilmje az Én vagyok a te embered (Ich bin Dein Mensch) című német romantikus sci-fi vígjáték lesz. Alma és Tom, a humanoid robot egymásra hangolódásáról szóló alkotás hol kacagtató, hol megrendítő módon feszegeti az örök kérdést: mi tesz bennünket emberré? Maria Schrader (Másik út) filmjének női főszereplője, Maren Eggert Ezüst Medvét nyert idén ezzel a szereppel, csakúgy, mint Christian Petzold a titokzatos női vízi szellem mítoszát újraértelmező Hableány (Udine) című filmjének főszereplőnője Paula Beer, aki emellett tavaly FIPRESCI-díjat és Európai Filmdíjat is kapott. Amikor barátja elhagyja, Undine számára minden összeomlik. A sellőnek, ha szerelmét elárulják, meg kell ölnie a hűtlen férfit, és vissza kell térnie a vízbe, ahonnan egykor jött – áll a régi mesékben. A vetítés után Lányi Dániel irodalmárral lesz beszélgetés.
Daniel Brühl (Good bye, Lenin!) rendezői bemutatkozása, A saját lifttel a pokolba (Nebenan) forgatókönyvét Daniel Kehlmann írta Brühl ötlete alapján. A tragikomikus lélektani filmben két férfi (Daniel Brühl, Peter Kurth) egyre feszültebbé váló kocsmai beszélgetése végül sorsfordítónak bizonyul. Az Erich Kästner regényén alapuló Fabian – A vég kezdete (Fabian oder der Gang vor die Hunde) az 1930-as évek Berlinének dekadens közegében játszódik. Fabian kispénzű reklámszövegíró, és éjszakáit kétes hírű intézményekben tölti. Egy nap találkozik Corneliával, akinek sikerül megrendítenie a fiatalember alapvető cinizmusát.
A 2021-es Osztrák Filmdíjon több elismerést is nyert Hochwald megrendítő alkotás gyászról, bezártságról, kirekesztésről, míg a Német Forgatókönyv-díjat nyert Idegen (Exil) a Németországban élő, koszovói albán Xhafer sorsán keresztül lenyűgöző thriller a paranoiáról és az identitásról. Fekete, szürreális alkotás a műfaji filmek felhangjaival és sajátos humorral.
Az Arthur & Claire című osztrák tragikomédiában a halálos beteg Arthur (Josef Hader) Amszterdamba megy, hogy saját akaratából búcsúzzon el az élettől, ám a szállodában egy fiatal holland nő túl nagy zajt csap a szomszédban. Végül együtt járják be az éjszakai Amszterdamot. A film az élet súlyos kérdéseit a fekete humor és az irónia szűrőjén át láttatja.
A Lány a Tűparkból (Platzspitzbaby) című filmben, miután a dílerek és drogosok hírhedt találkozóhelyét Zürichben felszámolják, a tizenegy éves Mia és édesanyja vidékre költözik. Édesanyja függősége miatt Mia gyakran fantáziavilágba menekül, és egy gyermekbanda tagja lesz, amely lassan pótcsaládjává válik. Sarah Spale játékát az idei Svájci filmdíjon a legjobb színésznőnek járó díjjal méltatták.
Svájc idei Oscar-nevezettjében, a többszörösen díjnyertes Húgocskám (Schwesterlein) című drámában Lisa elhanyagolja munkáját és családját, hogy önfeláldozóan gondoskodjon beteg ikertestvéréről, Svenről. Mindkettejük lételeme a színház, úgy érzik, nem élhetnek a színpad nélkül, és egymás nélkül sem. Az Irány Moszkva! (Moskau Einfach) című svájci film történelmi pillanatkép, vígjáték, finom romantika és színházi szatíra is egyben.
Wolfgang Riebniger, a nyugalmazott börtöniskolai tanár életének egy szakasza alapján készült az idei Max Ophüls Preis Filmfesztiválon a legjobb rendezés díjával elismert A tanár (Fuchs im Bau) című film, melyet 19 órától vetítenek. A börtöniskolában Elisabeth Berger szokatlan módszerekkel tartja kezében az irányítást: a lázongó fiatalokat inkább szellemes megjegyzésekkel vagy a börtönkonyhába tett engedély nélküli kirándulásokkal igyekszik féken tartani. Amikor Hannes Fuchs tanárként munkába áll, először Bergerrel kell megküzdenie. Majd egy elítélt lány, a 16 éves Samira verekedés miatt magánzárkába kerül. Fuchs fokozatosan elnyeri az introvertált rab bizalmát, de közben a saját múltjából is felszínre törnek a traumák.
Wolfgang Riebniger (1949) pedagógiai szakember összesen 45 évet töltött lelkes tanárként a bécsi iskolarendszerben. Ebből 25 évig dolgozott fiatalokkal a Fiatalkorúak Büntetésvégrehajtási Intézetében a Josefstadt-ban. Nyugdíjas éveiben is aktív: Németországban, Hollandiában és Koszovóban tart előadásokat, és tanít ausztriai főiskolákon is. A film rendezője, Arman T. Riahi 13 évvel ezelőtt ismerkedett meg vele a josefstadti börtönben. Ekkor született meg a film ötlete.
Október 18-26. között országosan a Művész Távmoziban lesznek elérhetőek a legjobb németnyelvű alkotások.