Az építész szellemisége a mai napig irányt, példát mutat, világlátása, szemlélete túlmutatott a tervezőasztalon, olyan gondolkodó volt, akinek életműve kultúránk egyik alappillérévé vált.
Makovecz Imre közéleti szerepe is nagyon jelentős volt, elkötelezetten, elszántan harcolt a Magyar Művészeti Akadémia létrehozásáért, és azért, hogy a szervezet köztestületté válhasson. Ennek eredményeképpen rengeteg tehetséges fiatal művész vehet részt az akadémia ösztöndíjprogramjában, a sokat tapasztalt alkotók pedig élvezhetik az intézmény támogatását és elismerését.
Az évről évre megrendezésre kerülő Héttorony Fesztivál gálájának keretében adják át a Makovecz díjakat, minden év november 20-án, az építész születésnapján. A díjjal azokat ismerik el, akik a művész országépítő szellemének nyomdokán példaértékűen művelik saját hivatásukat. Mivel tavaly a rendezvény elmaradt, idén két díj átadására is sor került: Buzás Péter, Makó egykori polgármestere kapta a 2020-as Makovecz Imre-díjat, a 2021-es elismerésben Kovács Gyula gyümölcsész, a magyar Tündérkert-mozgalom úttörője részesült.
Az 1992-es Sevillai Világkiállításra készült magyar pavilon egyedülálló alkotás, voltaképpen Makovecz Imre munkásságának összegzése, egyik legfontosabb műve. Az épület nem csak nekünk, magyaroknak jelent sokat, de az egész világból csodájára járnak mind a mai napig. Amikor hazánk meghívást kapott a dubai expóra, egyértelmű volt, hogy az új pavilonnak is tükröznie kell az országépítő művész szellemiségét.