A BMC Records gondozásában nemrég látott napvilágot az Istvánffy Kamrakórus új lemeze, melyen a reneszánsz szerzetes-zeneszerző, Constanzo Porta dimenziókon átívelő művei hallhatóak.
A Muntag Lőrinc zeneszerző, karmester által 2014-ben alapított, elsősorban gregorián és reneszánsz egyházi művekkel foglalkozó Istvánffy Kamarakórus Porta: Missa Mortuorum című lemezét a velencei iskola egy kevéssé ismert szerzőjének szentelte: a ferences szerzetesként is tevékenykedő Constanzo Porta ötszólamú halotti miséjének, valamint hétszólamú motettájának ihletett előadásával irányítja rá a figyelmet annak zeneszerzői nagyságára. A cremonai születésű reneszánsz zeneszerző, Costanzo Porta korának egyik legmeghatározóbb, és mind kortársai, tanítványai, mind az egyház részéről elismert személyisége volt, ma mégis mellőzött a zenei életben. Hiánypótló tehát jelen hanglemez, hiszen két olyan művet is tartalmaz, mely eddig csupán egy-egy felvételt élt meg: Porta változatos zenei stílusokat megjelenítő, ötszólamú halotti miséjének tételeit halljuk a liturgia rendjében, valamint egy hétszólamú motettát, mely nem része a halotti szertartásnak, szövege ugyanakkor szépen illeszkedik a halál és búcsú témájához. Ugyanakkor nem csak Porta zeneszerzői nagyságát mutatja ez az album: az Istvánffy Kamarakórus Muntag Lőrinc vezényletében olyan meggyőző erővel interpretálja műveit, hogy az egyszeri hallgató számára újra átélhetővé válik az odaadás, a mennyei nyugalom érzése, melyről azok a korabeli hallgatók számoltak be, akik ötven évvel ezelőtt először hallottak hangfelvételről gregorián zenét. Az a szemlélődő állapot, melyben nincsenek kérdések, csak a hangok áradásának bizonyossága. Porta ferences szerzetesként tudta mi a meditáció, az időtlen imádság, megérinthette a csendes világosság, hisz erre szentelte életét. Ebben az esetben a hangzás megnyerő és tiszta, mégis lélekkel és értő zenei jelenléttel átitatott – világszínvonalú és korszerű.
Muntag Lőrinc (1987-)
zeneszerző, karmester
Gyerekként évekig énekelt a Schola Hungaricában, valamint a Szent István Fiúkórusban. Zeneszerzés-tanulmányait a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnáziumban, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen végezte, ahol 2015-ben kiváló minősítésű diplomát szerzett. Darabjait játszották többek között az Ostrava Days, Café Budapest és Klangraum Düsseldorf fesztiválokon. 2011-től 2014-ig vezette a Ferencvárosi Kántorátust, 2014-2016-ig a Belvárosi Főplébánia Templom miséinek gregorián szkóláját, illetve 2015-2019-ig a Zsámbéki Keresztelő Szent János Énekesiskola művészeti vezetője volt. 2014-ben alapította saját együttesét, az Istvánffy Kamarakórust.
Istvánffy Kamarakórus
Az Istvánffy Kamarakórus repertoárját elsősorban gregorián, reneszánsz egyházi művek, Bach kantáták, romantikus és kortárs a capella művek alkotják. Számos ősbemutató fűződik a nevükhöz. A kontinens megannyi fesztiválján és versenyén szerepeltek sikerrel. 2017-ben a London International a Capella Choral Competition-ön értek el kiemelkedő eredményt. 2018-ban Kassán mutatták be a jelen lemez gerincét adó Porta-kompozíciókat, és kiemelkedő koncertjeik közé tartozik 2019-es szereplésük a spanyolországi Laredo-ban rendezett V. Ciclo de Musica Religiosa fesztiválon.