Lelkes és mindenre éhes fiatalok vállalkoztak rá, hogy összegyűjtsék egy szívüknek nagyon kedves, istenhátamögötti magyar vidék kultúrkincseit.
A gyűjtés eredménye egy könyv és egy weboldal, ahol egy mesés vidék – a Hegyköz és a Bodrogköz – történetei, nótái és receptjei kaptak helyet. Az alapanyagot kis városok (köztük az ország legkisebb városa: Pálháza) és még kisebb falvak öregjei, nyitott szívű és szájú kedves lakosai biztosították, a velük készített felvételek alapján készült el a Puszafalat. Az gyűjtők házról házra látogattak, a helyiek ajánlásait követve kerestek fel egyre több interjúalanyt, akikkel hosszú beszélgetéseket folytattak, gyakran elveszve a régmúlt történeteiben és a dalolásban, de végig ügyelve a fő szálra és gyűjtésük témájára: a női szeretetre és gondoskodásra.
A családhoz, szerelemhez, gondviseléshez, házassághoz, kötődéshez, szenvedélyhez, kötelességhez és kitartáshoz, néha pedig a szomorúsághoz kapcsolódó történetekben ételeket és dalokat kutattak, melyek jellemzőek a vidékre.
A beszélgetések legtöbbször éneklésbe fordultak át, így több mint 50 népdalt, nótát és egyházi éneket rögzítettek, melyek a dalszövegek mellett található QR kód beolvasásával, illetve a weboldalon meghallgathatók.
A beszélgetéseik kötetlen formája nem tette lehetővé, hogy az alkotók pontos recepteket jegyezzenek le, mivel nem akarták a feltörő emlékeket és személyes történeteket mértékegységekre való emlékezéssel megszakítani. Mivel tipikus helyi recepteket kutattak, a legtöbb étel több beszélgetés során is előkerült, így egyre pontosabb kép alakulhatott ki az elkészítés módjáról, ugyanakkor a szerzők célunk a hagyományok és régi történetek életben tartása és nem a pontos gasztronómiai leírás volt.
A gyűjtés gasztronomiai projektfelelősével, Gyarmati Zeával Kalmár András beszélgetett a Kultúrpart Trend FM 94.2-n futó műsorában:
Puszafalat