Április 23-án szombaton a Kodály Központban, 24-én pedig a miskolci Művészetek házában ad koncertet Maxim Vengerov.
Talán mindannyiunk életében van egy hely, ahová egy szép napon el szeretnénk jutni. Egy emberi építmény, amelyben megállva borzongani akarunk. Elzarándokolunk egy hangversenyterembe, ahol a lelkünkhöz szóló muzsikát kedvenc művészünk előadásában hallgathatjuk meg. Idén a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek egyik kiemelkedő szólistája, a magyar közönség régi kedvence április 23-án a pécsi a Kodály Központban, április 24-én Miskolcon a Művészetek Házában a 210 éves pécsi Pannon Filharmonikusokkal és parádés műsorral lép fel.
„Világhírű együttesek, zseniális szólisták, különleges bemutatók, igazi fesztiválhangulat országszerte” – üzeni a fesztiválszervező Müpa. „Bartók Béla alakja, kreativitása, szellemisége kiapadhatatlan inspirációt nyújt ma is. »Csak tiszta forrásból« – hangzik egyik legfontosabb gondolata, amely a 21. század emberének is rengeteget jelent. Miből merítünk? Mi az, ami meghatároz minket? Hogyan újulunk meg, hogyan lesz friss, érvényes, amit létrehozunk? Keresni a tiszta forrást, értelmezni és feldolgozni örökségünket, hozzáilleszteni jelenünket: egyre fontosabbá váló küldetés!” A 210 éves múltjából jövőt építő pécsi zenei alkotóműhely számára abszolút hiteles üzenet mindez, amelyhez örömmel csatlakozik Bartók Béla születésének 141. évfordulóján. A nagyszerű pécsi társulat, a Pannon Filharmonikusok vendégeként lép fel Pécsen és Miskolcon a világhírű hegedűművész, a magyar közönség régi kedvence, a Grammy-díjas Maxim Vengerov. Számos lemezfelvétel őrzi munkásságát, elképesztő koncertkarrierje mellett szenvedélyes pedagógus is, a színpadi jelenléte szerethető és felejthetetlen, szenvedélyes és elegáns. Karmesterként is aktív, mások mellett a Torontói és a Montreáli Szimfonikus Zenekart, a Müncheni Filharmonikusokat vagy a Melbourne-i Szimfonikus Zenekart irányítja. 1997 óta az UNICEF jószolgálati nagyköveteként is tevékenykedik, tiszteletbeli tagja olyan nagyhírű akadémiáknak, mint amilyen a Royal Academy of Music vagy az oxfordi Trinity College.
A Pannon Filharmonikusok nem először lép színpadra a zseniális művésszel, a Kodály Központ közönsége előtt is többször fellépett már. Vezényel Kovács János, a magyar zenekari élet ikonikus mestere, aki nem csak a közönség, de a zenészek nagy szeretetének is örvend. A Pannon Filharmonikusok pedig most is, mint mindig, mindent megtesz, hogy a műértő közönség kedvében járjon. Dvořák sziporkázó, erőtől és dallamoktól duzzadó Karnevál-nyitánya tavaszi zeneként is kiválóan megállja a helyét, csak ez esetben a jelmezbált maga a természet rendezi ezer virágba és színbe öltözve. Ezt követi Prokofjev I. (D-dúr) Hegedűversenye, amely a maga korában éppen konzervatív dallamossága miatt bukott meg, a mai közönség pedig éppen ezért hallgatja szívesen. Zárásként pedig Bartók Concerto zenekarra című műve hangzik el, amely egy háború és egy halálos betegség árnyékában született, mégis az optimizmust és a remény győzelmét hirdeti. Érdemes időben biztosítani a jegyünket, hogy el ne mulasszuk a tavasz zenei életének ezt az értékes pillanatát!