Az építészeti-világzenei eseménysorozat Makovecz-terekben magvalósuló programjait idén májusban láthatja a közönség, de az ünnepi gálára a megszokott novemberi időpontban kerül sor.
A Kárpát-medence Makovecz Imre által tervezett épületeiben évtizedek óta hagyományként van jelen a Héttorony Fesztivál, ami a világ- és népzene klasszisait hozza el az organikus építészet magyar mesterének tereibe. A hagyományosan novemberben, az építész születésnapját megelőző időszakban megvalósuló rendezvénysorozat első részét idén a szervezők májusra időzítették, így tavaszi hangulat lengheti be a koncerteket és építészeti előadásokat, kiállításokat. A fesztivál május 18-án Sárospatakon indul, majd Mátészalkán, Csengeren, Visegrádon, Szigetváron, Pakson, Temesváron és Kolozsváron találkozhatnak a világzene és népzene rajongói kedvenceikkel. A fellépők között találjuk többek között Lakatos Mónikát, Gryllus Dánielt, a Sebő Együttest, a Resti Kornél zenekart, a Szent Efrém Férfikórust, Kacsó Hanga Borbálát, Paár Júliát, Szabó Dánielt, Szirtes Edina Mókust, Ferenczi Györgyöt és az 1-Első Pesti Rackákat, Tímár Sárát, Hercku Ágit és a Nikola Parov Quartettet, illetve a Kerekes Bandet. Az organikus építészet jelenébe olyan szakemberek előadásain és kiállításain keresztül tekinthetünk be, mint Turi Attila, Salamin Ferenc, Erhardt Gábor, Csernyus Lőrinc és Bata Tibor.
Idén lesz 30 éve, hogy megépült Sevillában Makovecz héttornyú pavilonja. Kiss Ferenc, a fesztivál művészeti vezetője és alapítója alkotta meg az épület programzenéjét 1992-ben. Az évforduló jegyében zajlanak a fesztivál eseményei, az építészeti előadások számos ponton érintik Sevillát, illetve a fesztivál építészeti szakértőjének, Csernyus Lőrincnek alkotását, a Dubai Magyar Pavilont.
Részletes információk a fesztivál honlapján.
Horváth László fesztiváligazgatóval Kalmár András beszélgetett a programsorozat részleteiről a Kultúrpart Trend FM 94.2-n hallhartó adásában 2022 április 27-én: