Fülbemászó refrénre számíthatunk péntek esténként a Müpában.
Akár fütyülhetünk is rá, hogy milyen hangversenyre járunk majd ősztől, de a 210 éves Pannon Filharmonikusok arra biztat, hogy inkább keressük azt az élményt, mint amikor együtt fütyülünk, dünnyögünk, énekelünk az előadóval, alig várva egy jól ismert dal refrénjét. A pécsiek a Müpa fennállása óta Pannon-bérlet néven futó zenei sorozatukkal évadról évadra refrénként térnek vissza a közönség életébe. A dalokból, versekből ismerős fogalmat ezért kölcsönözték a zenének, új évadukat Refrén címmel hirdették meg. Az öt koncertből álló sorozat a hét egyik legjobb estéjén, péntekenként várja a közönséget. A Bogányi Tibor vezető karmesterrel évtizede komoly szakmai munkát végző zenekar biztos abban, hogy most különösen szükségünk van arra, hogy a minőségi, élő zene ismerős, és várva várt refrénként térjen vissza az életünkbe.
A refrén megbízhatóan újra és újra eljön, a névadás sugallhatja egyrészt azt is, hogy a koncertlátogatás ne véletlen legyen az életünkben, hanem bérletünkkel biztosítsuk a rendszerességet, másrészt tudatosan részesei lehetünk egy művészeti közösségnek, amelyben megbízhatunk.
A magas színvonaláról ismert zenekar bérletének felépítésének íve, mondanivalója van. Pannon Filharmonikusok zenei programja jóval több pár véletlenszerűen egymáshoz illesztett hangversenynél. Maga „a Pannon Filharmonikusok is több, mint egy hangversenyeket játszó szimfonikus zenekar. Egy olyan lüktető, élő és a zenét feltétel nélkül szerető együttes ez, amely a közönségével egységet alkot, és hatással van a hallgatóságának az életére,” – fogalmazza meg Horváth Zsolt, a zenekar igazgatója.
„A sorozat koncertjeinek címe jól tükrözi a szándékot: a közönségünket a művészet erejével szolgálni kívánjuk, felmutatjuk a tiszta forrás, a megújulásba vetett hit, a humánum fontossága és az élet diadala felett érzett örömöt. Lélekemelő estekkel készülünk.” - emeli ki az igazgató.
Példaként felhozza, hogy az évadban első olvasatra nyilván a szólóhangszerek, a hegedű, a cselló, a zongora, a brácsa, valamint az ének kerülnek a középpontba. Ugyanakkor egy másik réteg is kibontakozik, hiszen a műveken keresztül az emberi létezés szépségei iránt érzett rajongás, az emberi kitartás, az élet tisztelete visszhangzik. A világhírű előadókkal, a különleges és népszerű darabokkal a zenekar láthatatlan támaszként segít bennünket abban, hogy örömteli emberek legyünk.
Tekintsük át az évad műsorát:
Látszik, hogy az újdonságok, a ritkán vagy eddig még nem hallott zeneművek és az állandóság dinamikája mozgatja a programot. Nyilván mindezt kiegészíti az állandóság, azaz a zenekar – a Pannon Filharmonikusok kifinomult, és a legmagasabb művészi színvonalat képviselő játéka, valamint az együttes vezető karmestere, Bogányi Tibor és visszatérő dirigensei, Eötvös Péter és Varga Gilbert minőségben kompromisszumot nem ismerő zenei irányítására. A klasszikustól a romantikán, a késő romantikán és a 20. század muzsikáján át a kortársig ível az öt budapesti koncert műsora, amelyek mindegyike egyszerre tartogat meglepetést és idéz fel ismert dallamokat. Így olyan érzetet idézhet, mint egy izgalmakkal teli ismerkedés az újdonsággal, ugyanakkor találkozás egy megbízható, régi baráttal, aki mindig ránk mosolyog, ahogy az új szezon arculatában megjelenő különleges zenei ismétlőjel.
Kiváló nemzetközi szólisták, a hegedűművész Alissa Margulis, a csellista Sung-Won Yang, a brácsaművész Antoine Tamestit, valamint a szoprán Eri Nakamura és a karmester Andrej Jurkevics jegyzik az évadot.
„A zene ajándék. Bár a bérletért, koncertjegyért fizetnünk kell, valójában az, amit kapunk olyan, mint az igazi áldás, több mint amit kértünk. Abban a pillanatban, amikor magunkba fogadjuk, a zene egyesül a lelkünkkel. Akkor is, ha nem tudjuk, hogy mit hallgatunk. De ha még tudjuk is ki írta, miért, és ki játssza, akkor nem csupán a zenével, hanem azokkal is egyesülünk, akik részesei a zene megszületésének. Szerintem nincs ennél univerzálisabb kapocs egymáshoz, magunkhoz.” - fogalmaz Bogányi Tibor vezető karmester.
Érzelmesen hangzik?
Gondoljunk csak bele, hogy rohanó életünkhöz igazítunk fontos, lelkünket emelő dolgokat, a kultúrát, futtában ugrunk be moziba, színházba vagy koncertterembe. Ugyanakkor a pandémia óvatossá tett minket, utolsó pillanatban váltunk jegyet, hogy ne kelljen vacakolni a visszaváltással. A művészetet azonban nem fogyasztani, hanem várakozással befogadni érdemes. Ha mélyen befogadjuk, az igazi áldás.
„A Müpában a Pannon-bérlet egy színfolt. Jutalomjáték, ha úgy tetszik. A péntek esti sorozat öt koncertjén örömzenélünk: olyan műveket játsszunk, amelyekre mi is kíváncsiak vagyunk, olyan előadókkal, akik ezeknek a műveknek a legjobbjai. A sorozat sikere talán ezen is múlik: a mi koncertjeinken nincs egy perc sem, amibe ne adnánk bele mindent a színpadon.” – említi Horváth Zsolt igazgató.
„Ez a zenekar 210 éves. Hittel vallom, hogy a zene felette áll a politikának, vírusnak, háborúnak. Hagyni kell, hadd dolgozzon a maga eszközeivel. A Pannon Filharmonikusoknak a zene a missziója.”
A Pannon-bérletet 2022. június 30-ig lehet megújítani, új bérlet 2022. szeptember 30-ig váltható személyesen a Müpában és online a Jegymesteren. Családbarát program keretében a bérletesek családjának 6-18 éves gyermek tagjai díjmentesen vehetnek részt a koncerteken. További részletek a www.pfz.hu oldalon találhatóak.