Május 27-én a Héttorony Fesztivál keretében Temesváron hallható ismét a Pál apostol – dalok Pál levelei szerint című legendás előadás. Gryllus Dániel és Szirtes Edina Mókus mesélt a darabról.
Jó három évtizede játsszátok ezt a darabot különböző felállásokban. A versmegzenésítések mellett hogy jutott eszedbe egy ilyen különös és különleges művet feldolgozni?
Gryllus Dániel: Jó 31 éve, amikor a változások voltak, sokminden bizonytalan volt, az ember szívesen nyúlt vissza egy stabil morális ponthoz. Sumonyi Zoltán a levelekből verseket írt, én pedig Pál apostol működési területét figyelembe véve kicsit közel-keleti, arabos, zsidós, görögös, törökös jellegű hangsorokat használva találtam ki a dallamokat. A kronológiát vettük alapul, azt a sorrendet, ahogy Pál megírta a leveleit, és ettől valahogy jobban kirajzolódott az élete is. Amit persze elolvashatunk az Apostolok cselekedeteiben, de az nem ugyanaz, mint amikor saját megfogalmazásában beszél a szerző a vele történtekről.
A zenei anyag akkor lemezen is megjelent, Halmos Bélával – áldott emlékű barátunkkal – mutattuk be, akivel aztán több százszor játszottuk itthon és a környező országokban. Aztán húsz év múlva, azt mondta Béla, hogy újra föl kéne venni. Részint azért, mert már Ferenczi Gyuriék a Rackajammel bekerültek a produkcióba, de azért is, mert ahogy fogalmazott: „most már egy kicsit máshogy húzom.” Nagyon szép lett az első felvétel, de az anyag aztán sokat változott, fejlődött, úgyhogy elkészítettük az új lemezt is.
Aztán Béla 8 éve meghalt...
...és Mókus vette át a helyét.
Szirtes Edina Mókus: Felhívott Dani bácsi – természetesen előtte már volt szerencsém vele együtt játszani – és mivel tudta, hogy én brácsázom is, illetve rajongója vagyok a brácsának, azt mondta, nekem kellene beülnöm Halmos Béla helyére. Ez egyrészt hatalmas megtiszteltetés volt, ugyanakkor rendkívüli felelősség is, meg is ijedtem kicsit. De akkor Ferenczi Gyuri azt mondta, hogy úgy kell jelen lennem ebben a zenekarban, hogy közben Béla bácsi is velünk van. Ez megnyugtatott, és ettől fogva eszem ágában sem volt őt helyettesíteni, vagy pótolni – hiszen azt nem is lehet.
Úgy játszom, ahogy érzek, és ez mindig a körülöttem lévő muzsikusoktól és nem utolsó sorban a közönségtől függ. Ez a zene olyan, mint egy élő szervezet vagy szövet. Mindig más, mindig újjászületik, mindig fejlődik, és mi magunk sem tudjuk, hogy milyen virágokat hajt majd. Most megszületett egy harmadik lemez is, az elsőnél még csak ketten voltak, Dani bácsi és Béla bácsi, aztán jöttek Ferenczi Gyuriék, és most megint született egy új anyag, ahol már én is játszom.
Gryllus Dániel: Nem csak a lemez, de a hozzátartozó könyv is újra megjelent. Süveges Gergő írta tíz évvel ezelőtt, Pál apostol – Utazás téren, időn és hangokon át a címe. Vannak benne beszélgetések, interjúk a 2000 évvel ezelőtti időkről, teológiai, művészeti szempontokból vizsgáljuk a korszakot. Még egy rabbi is elmondja benne, hogy ők hogy látják Pál apostol személyét. Megszólalnak benne az alkotók, de még azok a lelkészek is, akik tanúi voltak a produkció indulásának és a legendás erdélyi turnénknak. A harmadik kiadásban már Mókussal is készült interjú, és mi is elmeséljük, mi történt az elmúlt 10 évben Ferenczi Gyuriékkal. De Bán László is mesél benne Pál Apostol képzőművészeti jelentőségéről.
Mókus, Gondolom, hogy kislányként te is Kaláka dalokon nőttél föl. Milyen érzés együtt muzsikálni azzal, akit az ember gyerekként hallgatott?
Szirtes Edina Mókus: Bevallom, én nem nagyon hallgattam Kalákát, csak komolyzenét, 5 évesen Brahms hegedűversenyt vezényeltem a lemezjátszó előtt, csak később ismertem meg az ő hihetetlenül gazdag zenei világát. Nekem nem csak az rendkívül megtisztelő, hogy Gryllus Dániellel muzsikálhatok, hanem az is, ahogy befogad, mert olyan szellemiséget hordoz, mintha a zenei nagypapám lenne. Ha beülünk mellé az autóba, mindig mesél... anekdotákat Weöres Sándorról, Kodályról, Kányádiról... Elképesztő tudással rendelkezik, nemcsak a zenéről, de az egyetemes kultúránkról is. Nagyon jó vele lenni és ez sokkal több, mint zenei élmény. Ilyen lehet, amikor egy mesterhez kerül egy tanítvány, és nem csak a szakmát, hanem azt az egész szellemiséget tanulja meg.
Ez elsősorban egy zenei utazás, de mégiscsak kirajzolódik belőle egy apostol személyisége, vagy ha úgy tetszik, egy emberé. Milyen ember volt Pál?
Gryllus Dániel: Fiatalabb korában egy kicsit agitatívabb, egy kicsit lendületesebb, mint később. Római állampolgárként lehetősége nyílt arra, hogy beutazza a Földközi-tenger térségeit. Végül aztán Rómában szenvedett mártírhalált, lefejezték, mert ahogy mondtam, római állampolgár volt, nem lehetett csak úgy keresztre feszíteni, mint Péter apostolt. A hagyomány szerint ugyanazon a napon haltak meg, június 29-én, ez ma Péter Pál napja. Szóval egy ilyen nagyon agilis emberből egy kicsit megfáradt bölcs lett.
Mi lehet a mű sikerének a titka? Ugyan másképp szólalnak meg a dalok, mint harminc évvel ezelőtt, de a közönség még mindig fogékony a darab üzenetére.
Ha le kell csupaszítani, akkor azt mondom, hogy mivel a zene egyszerű, és nagyon erősen szolgálja a szöveget, könnyen meg lehet érteni a levelek üzenetét. Mivel Sumonyi Zoltán dalszövegekké formálta az eredeti leveleket, ezért ez az anyag nagyon könnyen beárad az emberek szívébe. Nincs túlkomplikálva. Nagyon egyszerű skálán, harmóniameneten alapul az egész, megtartottuk az egyszerűségét és a tisztaságát ennek a zenei világnak.
Az alkotókkal készült teljes beszélgetések podcastként is elérhetőek: